Stavba domu

Dlažba v exteriéri

Dlažba v exteriéri

Blíži sa leto, čo pre mnohých znamená aktívne trávenie voľného času alebo oddych v záhrade. Možno aj vy patríte k tým, ktorý si okolie domu a priestory budú chcieť ešte pred letom zveľadiť či zmodernizovať. Jednou z možností, ako  dať vašej záhrade nový šmrnc je nová dlažba. Aká by mala byť, na čo sa pri kúpe zamerať a čo by ste pri nej určite nemali zanedbať?

 

Vyberajte odolnú dlažbu s vhodnými parametrami

Keďže sa jedná o exteriérovú dlažbu, mala by dobre znášať nástrahy počasia v našich zemepisných šírkach, teda byť odolná voči dažďu, snehu a mrazu. Taktiež musí zniesť isté zaťaženie, podľa toho, aký bude jej účel a kde sa bude nachádzať. Menšie zaťaženie bude vyžadovať dlažba, po ktorej budete len chodiť, prípadne na nej bude položený ľahší záhradný nábytok. Dlažba, po ktorej sa bude aj jazdiť autom, hoc len do garáže, bude určite vyžadovať schopnosť väčšej záťaže. Tomu musí byť bezpodmienečne prispôsobená aj hrúbka exteriérovej dlažby, a to minimálne 2 cm. Je potrebné tiež  si uvedomiť, že je rozdiel, či bude dlažba položená pod strechou krytej terasy alebo nekrytým zvyškom záhrady a tiež to, či bude využívaná len sezónne alebo celoročne. No a v neposlednom rade je tu aj otázka bezpečnosti, ktorú rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Exteriérová dlažba, ak má byť naozaj bezpečná pre celú rodinu, musí byť aj  protišmyková, aby na nej nedochádzalo k zbytočným úrazom, najmä ak sa rozhodujete položiť dlažbu na miesto, kde bude stáť bazén či detské ihrisko.  Exteriérová dlažba sa hodí ako do záhrady, tak aj na terasu, do altánku, k bazénu či nekrytej garáži pre auto. Od toho. Kde sa bude nachádzať závisí aj investícia a konkrétny výber exteriérovej dlažby.

Všetky spomenuté kritériá spĺňajú výrobcovia Semmerlock, Premac a Stadreko.

Semmerlock- to je možnosť kombinovať dlažbu so schodmi, plotmi a múrikmi v jednotnom dizajne. Povrchy dlažby Semmelrock sa navzájom líšia. Sú zušľachťované rôznorodou povrchovou úpravou, vďaka čomu sú vhodné na najrôznejšie účely - záhradnú terasu, chodník či vstup do garáže alebo domu. Na výber máte z rôznych dizajnov, či už ste zástancom prírodného kameňa, betónu či dreva. Na svoje si príde každý. Dôležité je, že dlažby a dlažobné prvky Semmerlock spĺňajú všetky atribúty funkčnosti a bezpečnosti. Betónová dlažba Semmelrock nesie so sebou označenie Semmelrock Protect a Protec®Plus. Táto ochrana poskytuje záhradnej dlažbe odolnosť voči poveternostným vplyvom a umožňuje jednoduchšiu údržbu. PaveLock – System Einstein® je patentovaný zámkový systém s integrovanou poistkou proti posunu dlažby, čo znamená, že takáto dlažba je v plnej miere odolná aj voči častej premávke. Úplnou samozrejmosťou je prirodzený odtok dažďovej vody späť do obehu, čo zaručuje jej ekologickosť.

 

Dlažba zn. Premac

Firma Premac je na trhu už 30 rokov a odvtedy jej kvalitu a spoľahlivosť ocenili už tisícky spokojných klientov. Exteriérová dlažba v ich ponuke vyniká pevnosťou, odolnosťou a vysokou životnosťou aj v tých najnáročnejších podmienkach. Jednou z hlavných výhod je odtok dažďovej vody  aj vtedy, ak nemáte vybudovaný žľab alebo kanalizáciu. Okrem klasickej betónovej dlažby, ktorú ponúkajú vo viacerých farebných odtieňoch si môžete vybrať aj prémiové terasové platne so štruktúrou dreva, bridlice alebo štiepanej palisády, ktorá pripomína drvený kameň. K dispozícii sú aj melírované parkové obrubníky s rovnou hranou, ktoré poslúžia na lemovanie chodníkov či terás. Na zdokonalenie vašich kvetinových záhonov v svahu si môžete vybrať napríklad modernú svahovú tvárnicu  Polifor.

Kvalita, odolnosť a vysoký stupeň zaťaženia -  to sú atribúty exteriérovej dlažby zn. Stadreko. Vybrať si môžete z bohatej palety dlažieb vo vzhľade štiepaného kameňa či dreva, pričom je jednoduché skombinovať dlažbu aj s betónovými schodmi či plotom.

Fantázii sa medze nekladú a je len na vás, čomu dáte prednosť a ako si zveľadíte vašu záhradu pred prichádzajúcim letom. Odmenou vám bude nielen pekný vzhľad, ale aj bezpečnosť a funkčnosť, ktorú využijete počas mnohých rokov.

 

 

 

Gabiony

Gabiony

Možno ste toto slovo ešte nepočuli a možno uvažujete, že si gabiony zadovážite a chcete sa o nich dozvedieť viac. Či už patríte k jedným alebo druhým, čítajte ďalej.

Dá sa povedať, že gabiony patria medzi nové architektonické prvky. Sú tvorené zváranými alebo pletenými drôtenými košmi a majú kamennú výplň.  Využívajú sa pri stavbe oporných múrov, dekoračných múrikov v záhrade, ale môžu slúžiť napríklad aj ako kvetináče. Ich veľkou výhodou je pevnosť, odolnosť a dlhá životnosť, aj preto sa v posledných rokoch tešia veľkej popularite medzi stavebníkmi a majiteľmi rodinných domov.

Základom gabionov sú drôtené konštrukcie, ktoré sa plnia prírodným kameňom. Môže to byť štiepaný kameň, lomový kameň, alebo rôzne druhy dekoračných okruhliakov. Použitie gabionov je rôznorodé. Najčastejšie slúžia na spevnenie svahov, brehov, tiež ako protihlukové steny, separačné múry či dekoračné múriky.  Gabiony sú častou súčasťou moderných záhrad, pretože sú  nenáročné na udržiavanie a ich životnosť je naozaj dlhá, aj niekoľko desaťročí.

Napriek tomu, že ide o jednoduchý architektonický prvok, gabiony dokážu ozvláštniť nudnú záhradu a zatraktívniť celkový vzhľad okolia domu. Práve pre túto jednoduchosť sú gabiony obľúbené u milovníkov a vyznávačov minimalizmu.

Praktickým a zaujímavým prvkom môže byť napríklad gabionový plot. Plní sa mrazuvzdorným tvarovo stálym kameňom. Jednotlivé kamene musia byť väčšie ako šírka oka gabionu, aby nevypadli. Kamene sa skladajú do mreže husto, aby nevyčnievali a aby výsledný múr bol pevný a nepriehľadný. Gabionové ploty je možné kombinovať s kovanými plotmi, ale aj s drevom. Aké druhy kameňov sú vhodné do gabiónoveho plota? Napríklad žula, vápenec, travertín, bridlica alebo kamenná kôra.

Okrem celých plotov môžete samotný plot ozvláštniť gabionovym stĺpom.  V princípe je to rovnaká konštrukcia ako pri gabionových košoch, ale tu je nevyhnutné zvnútra vystužiť gabionový stĺp aj zabetónovaním železným stĺpikom.

Ak vás gabiony zaujali, ale plot už máte, môžete si zaobstarať alebo vytvoriť napríklad gabionové kvetináče, vyvýšené záhony, lavičky či dokonca sedenie alebo gabiony využiť ako súčasť altánku. Fantázii sa medze nekladú, záleží len na vás, ako tento zaujímavý moderný architektonický prvok využijete vo vašej záhrade.

Čo by ste ešte o gabionoch mali vedieť?

Napríklad, že nevytvárajú len celkový estetický dojem, ale plnia aj bezpečnostnú funkciu, čiastočne zabraňujú prenikaniu hluku a prašnosti z ulice. Keďže sú vyplnené kameňom, dokážu poskytnúť príjemný chládok počas horúcich letných dní.


Gabiony sa dajú kúpiť hotové alebo si ich môžete vytvoriť svojpomocne. Ich stavba nie je náročná. Dôležité je, aby terén pod nimi bol úplne rovný. Pre základnú konštrukciu koša sú potrebné  oceľové drôty, ktoré nepodliehajú korózii. Ak máte vytvorenú základnú konštrukciu, teda gabionový kôš, stačí pre neho urobiť základ v teréne, ktorý ste predtým riadne zarovnali. Jednotlivé gabionové koše spolu prepojíte špirálami. Keď je základná konštrukcia umiestnená, začnite do nej vkladať kamennú výplň. Ak sa rozhodnete pre výstavbu gabionov väčších rozmerov, je vhodné najprv vybetónovať základ. Nemusíte sa pritom obávať toho, že by betón nejako kazil vzhľad, po dokončení práce ho nebude vôbec vidno.

Cena gabionovej siete je závislá od jej rozmerov. Najlacnejšie sa dajú kúpiť už od 2 € pri rozmeroch 50x50cm. Ak si zaobstaráte kompletné gabionové bloky, teda vrátane všetkých komponentov (špirály, kocky atď.) v rozmeroch 1×0,5×0,5m vás vyjdú okolo 30 €.

Zaujali vás gabiony? Nebojte sa nových prvkov v záhrade či okolí domu. Na internete nájdete dosť inšpirácií, ako ich využiť práve v tej vašej.

 

 

Vlhkosť v dome a ako si s ňou  poradiť

Vlhkosť v dome a ako si s ňou poradiť

Vlhkosť v dome, to je problém, ktorý sa týka prevažne starších stavieb, no môže sa vyskytnúť aj u novostavieb. Vplýva na ňu viacero faktorov, ktoré môžeme do istej miery ovplyvniť.  Vek stavby síce neovplyvníme, ale to, akým spôsobom v nej budeme žiť, to ovplyvniť môžeme. Za vlhkosťou sa často skrýva nesprávne vetranie, najmä počas varenia alebo po sprchovaní. Pravidelné intenzívne vetranie niekoľkokrát denne pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť v dome a dobrý stav stien bez plesní.

Za vlhkosťou sa môže skrývať aj nedostatočná alebo zle vykonaná izolácia strechy a podláh. Aj tu platí, že na izolácii rozhodne netreba šetriť a vykonať by ju mala firma s potrebnými skúsenosťami. Čo teda urobiť, ak nám steny vlhnú práve zospodu? Vlhkosť možno odstrániť drenážou, kedy sa okolo stien vykope jama až na úroveň základov domu. Odtiaľ sa voda následne odvedie do kanalizácie či do trativodu, čím by sa mal problém čiastočne vyriešiť. Nevýhodou však je, že po čase sa môže problém s vlhkosťou objaviť znovu, pretože murivo bude aj naďalej nasávať vlhkosť zo zeme.

Ako zistíme, akú máme doma vlhkosť? Ideálne je, ak si zabezpečíme vlhkomer, ktorý umožňuje sledovať teplotu, vlhkosť a kvalitu ovzdušia v interiéri. Všetky tieto ukazovatele totiž spolu súvisia. Teplota vzduchu by nemala byť príliš vysoká, ani príliš nízka. Veľmi vysoké teploty v izbách spôsobujú suchý vzduch, naopak nízka teplota zvyšuje vlhkosť vzduchu. Aj jeden aj druhý stav je pre naše zdravie nebezpečný. Suchý vzduch v interiéri sa prejavuje rôznymi zdravotnými ťažkosťami, ako napríklad kašeľ, upchatý nos, časté laryngitídy, bolesti hlavy, svrbenie kože či únava a podráždenosť. Vlhkosť sa prejaví mokrými stenami, zarosenými oknami, pocitom chladu, následkom čoho môžu byť prechladnutia, problémy s dýchacími cestami i močovými cestami.

Aká by teda mala byť optimálna vlhkosť v dome?

Uvádza sa, že optimálna vlhkosť vzduchu je na úrovni 40 až 60 %, pričom  v zime by vlhkosť nemala klesnúť pod 45 %, v lete by mala byť v rozpätí od 40 do 55 %. A ako je to s vlhkosťou v jednotlivých izbách? Aké hodnoty sú ešte v norme? Spálňa – 40 až 50 %, obývačka – 40 až 50 %, detská izba – 50 až 60 %, kuchyňa– 40 až 50 %, kúpeľňa– 40 až 50 %.

 

 

Ako sa zbaviť vlhkosti v dome?

V prvom rade správnym vetraním. V zime si pozorne všímajte okná. Práve na tesnení dochádza ku zrážaniu a následnému rastu plesní. Okná pravidelne utierajte a udržiavajte suché. Staré a poškodené tesnenie čo najskôr vymeňte za nové.  Mokrú bielizeň vešajte vonku, na balkóne alebo používajte sušičky. Aj v novostavbách treba poriadne vetrať, a v chladnejších obdobiach aj kúriť, aby sme sa zbavili zvýšenej stavebnej vlhkosti. Vhodné je aj použite stavebných  odvlhčovačov.  Nábytok a bytové zariadenia, najmä populárne vstavané skrine, nedávajte blízko obvodových stien, aby ste nebránili prúdeniu vzduchu. V opačnom prípade si zo skrine vytiahnete mokré a plesnivé oblečenie. A ešte jedna rada na záver – majte doma optimálnu teplotu (18-22 stupňov). Vyhnete sa tak prílišnej vlhkosti a nebezpečným plesniam.

 

Čím zatepliť fasádu domu

Čím zatepliť fasádu domu

O zatepľovaní sa toho každoročne popíše až až. Ako všetko, tak aj zatepľovanie má svojich zástancov aj odporcov. Odborníci, najmä projektanti či architekti však zatepľovanie odporúčajú. Prečo? Najmä kvôli tepelným stratám, ktoré na nezateplených fasádach vznikajú. Fasáda rodinného domu má podľa odborníkov približne 30 percentný podiel na celkovom úniku tepla. Nezateplenou alebo nesprávne zateplenou strechou môže zase unikať ďalších 25 % energie na vykurovanie. Naopak, správnym a odborným zateplením možno ušetriť viac ako polovicu nákladov na energie.  Aby bol dom zateplený správne, projektanti robia odborný výpočet podľa platných technických noriem. Zohľadňujú sa použité materiály, ich vlastnosti, ale i lokalita, kde sa stavba nachádzanie.

Každá stavba si vyžaduje osobitý prístup a je na majiteľovi nehnuteľnosti, čo si vyberie.  Existuje viacero možností, ktoré sa odlišujú nielen po finančnej stránke, ale aj v spôsobe zhotovenia. Pred samotným výberom izolácie by ste mali poznať tepelnoizolačné vlastnosti materiálov a posvietiť si aj na parametre, ako paropriepustnosť, objemová hmotnosť, merná tepelná kapacita a tepelná vodivosť.

Pozrime sa na najčastejšie materiály, ktoré sa pri zatepľovaní používajú.

 Fasádny polystyrén

Predstavuje najekonomickejšie zateplenie domu a najvyššiu návratnosť finančných prostriedkov,  preto je aj najčastejšie využívaný. Ďalšou obrovskou výhodou je,  že sa dá polystyrén na nové murivo lepiť bez kotvenia, čo znamená ďalšiu finančnú úspora. Nevýhodou sú jeho slabé akustické parametre, preto je dôležité vedieť, v akom rušnom prostredí bude dom stáť, a z čoho je samotná stena postavená.  Vylepšenou verziou klasického bieleho polystyrénu je sivý polystyrén. Obsahuje grafit, ktorý zlepšuje izolačné vlastnosti odrážaním sálavých tepelných vĺn. Zjednodušene platí, že tento polystyrén izoluje oproti bielemu cca 1,25x lepšie,  ale aj jeho cena je vyššia. Spomenúť však treba jeho veľkú nevýhodu, a to, že na priamom slnku veľmi rýchlo degraduje, takže fasádu treba v rýchlom čase dokončiť. Tým, že je tmavý, hrozí riziko pokrútenia od tepla. Odborníci odporúčajú túto verziu polystyrénu  iba vtedy, ak viete, že bude fasáda kompletne ukončená v krátkom čase.

 

 

Minerálna vlna

Ďalším často používaným zatepľovacím materiálom je minerálna vlna. Je to izolačný materiál, ktorý sa vyrába z prírodných alebo syntetických materiálov. Predovšetkým ide o vlákna z dolomitu alebo čadiču, získané tavením a vláknením. Nesmie prísť do kontaktu s vodou, nakoľko sa zhoršujú jej tepelnoizolačné vlastnosti. Delíme ju na kamennú a sklenú vlnu.

Sklená vlna , alebo sklená vata sa používa najmä na izolácii striech. Vyrába sa z kremíka a zložiek drveného recyklovaného skla Na zateplenie stien je nevhodná.

Kamenná vlna  má oveľa vyššiu hustotu  ako sklená vata. Hlavnou zložkou nie je kremík, ale čadič. Je tvrdšia, pevnejšia, výborne prepúšťa vodnú paru a je odolná voči ohňu. Dobre sa s ňou pracuje, odoláva hlodavcom, avšak je podstatne ťažia ako polystyrén. To sa odráža najmä na vyššej spotrebe lepiacej malty a kotiev potrebných na upevnenie. Používame ju pri oboch systémoch na zateplenie rodinného domu. Využíva sa čoraz častejšie aj napriek vyššej cene oproti polystyrénu.. Táto forma zateplenia je vhodná  ak potrebujete vyriešiť požiarne odstupy voči okolitej zástavbe a chcete mať dobrú zvukovú izoláciu obvodových stien.

Multipor

Multipor sú ľahčené pórobetónové izolačné platne, právom považované za ekologický materiál, preto si aj túto formu zateplenia vyberú tí, ktorí chcú zatepľovať v súlade s prírodou a s ohľadom na životné prostredie.  Multipor je tak, ako aj minerálna vlna nehorľavý. Jeho objemová hmotnosť je vyššia ako pri minerálnej vlne, čo môže  pomôcť pri letnom prehrievaní. Vhodný je teda do oblastí, kde sú najmä počas leta vyššie teploty vzduchu. V neposlednom rade je jeho veľkou výhodou možnosť lepiť ho na fasádu aj bez kotvenia. Má však horšiu akustiku a pri rovnakej hrúbke izoluje menej, navyše, pri práci s ním treba pracovať opatrnejšie, lebo sa drobí.

Drevoláknité dosky

Tieto dosky používame najmä  pri drevostavbách, kde doslova pomáhajú  aj proti prehrievaniu domu v lete a rovnako vylepšujú  akustiku celej stavby. Z požiarneho hľadiska vychádza minerálna vlna lepšie, keďže je úplne nehorľavá. Drevovláknité dosky podľa legislatívy nespĺňajú rovnaké kritériá, hoci v praxi stavby dosahujú porovnateľné požiarne odolnosti. Objemová hmotnosť drevovláknitých dosiek je vyššia ako pri minerálnej vlne, čo môže teoreticky pomôcť pri letnom prehrievaní.

 

Fúkané izolácie

Zahŕňafúkané drevovláknofúkanú celulózu a  fúkanú minerálnu vlnu. Využívajú sa najmä pri rekonštrukciách  starších rodinných domov, u novostavieb sa využívajú len veľmi málo. Spočíva v nanesení tenkej vrstvy peny, ktorej objem sa behom krátkeho času niekoľkonásobne zväčší a po zatvrdnutí sa zrezáva do potrebných tvarov.

Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob zateplenia, vždy si nechajte poradiť od odborníkov, čo je pre vašu nehnuteľnosť najlepšie. Nenakupujte najlacnejšie materiály, ale stavte na kvalitu, v opačnom prípade si spôsobíte komplikácie, ktoré vás budú stáť ďalšie peniaze, ale aj čas a nervy.

Ako zariadiť podkrovie

Ako zariadiť podkrovie

Či už ste majiteľom domu alebo bytu, asi sa zhodneme v tom, že miesta nie je nikdy dosť. Ani dom ani byt sa nafúknuť nedá a poväčšine priestor, ktorý máme k dispozícii sa snažíme využiť čo najefektívnejšie a najpraktickejšie. Čím menší priestor, tým menej odkladacieho miesta, a tým menej priestoru na naše predstavy a sny. Koľkokrát sme si povedali, že až deti vyrastú, potom príde aj na nás a domov si prerobíme podľa svojich predstáv. Načo ale čakať toľko rokov. Ak máte napríklad neobývané podkrovie, svoje sny si môžete začať plniť už teraz. Práve na podkrovie si v tomto článku posvietime.

Nie je však podkrovie ako podkrovie. Ak ho chcete obývať, musí spĺňať určité požiadavky, napríklad svetlú výšku. Tú určuje norma STN 734301 a v podkroví musí byť najmenej 2300mm. Ak vaše podkrovie túto normu nespĺňa, stavebný úrad vám bývanie v ňom nedovolí. Ideálny priestor na bývanie je pod strechou so sklonom 45 stupňov. Potom vám už nič nebráni v tom, aby ste si v podkroví vytvorili príjemné bývanie  podľa vašich predstáv. Môže to byť kompletný byt ale aj akákoľvek miestnosť, či už spálňa, detská izba, pracovňa či kreatívny priestor pre vaše tvorenie.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, dôležité je, aby bol v podkroví dostatok svetla. To docielite správnym výberom strešných okien. Či to bude jedno okno, viacero okien alebo celá sústava okien, stavte na osvedčenú kvalitu renomovaných firiem VELUX, FAKRO a ROTO. Na bývaní sa šetriť neoplatí, a to platí aj pri výbere strešných okien. Musia byť kvalitné, dobre osadené a musia spĺňať všetky bezpečnostné normy. Pokiaľ si objednáte lacné strešné okná z Číny, nečakajte, že vám vydržia celé roky, nehovoriac o tom, že ani rozmerovo vám nemusia pasovať a sú vyrobené z iných materiálov, ako sa bežne používajú u nás. Pokiaľ ešte nemáte jasnú predstavu, ako má vaše podkrovie vyzerať, prizvite si na obhliadku okrem statika aj projektanta. Môže vám ušetriť množstvo času a ponúkne dobré rady. Oči projektantov a architektov vidia úplne inak a vy tak môžete získať dôležité informácie, vďaka ktorým vás projekt dostane úplne iný rozmer.

Zopár užitočných tipov prinášame aj my.

  • Dostatok svetla v podkroví docielite okrem osadenia strešných okien napríklad aj menšími svetlíkmi.
  • Ak podkrovie vymaľujete svetlými farbami, bude pôsobiť priestrannejšie. Vhodné sú napríklad svetlomodrá, svetloružová, broskyňová, svetlozelená, béžová, ale aj žltí, ktorá priestor rozjasní.
  • Dispozícii pomôže aj správne rozmiestnenie nábytku a najmä jeho minimalizácia. Ideálny je nábytok zhotovený na mieru, ale hodia sa aj nízke skrinky a komody umiestnené pod strešnými oknami. Vyššie skrinky a police zasa môžu dobre vyzerať v priestore medzi oknami.
  • Priestor v podkroví šetria sklápacie postele či vysúvacie detské postele, kedy sa v jednej, aj menšej izbe vyspí aj viac detí.
  • Čo sa týka osvetlenia, ideálnym riešením sú bodové svetlá namiesto veľkých lustrov. Pekne pôsobia aj stojace lampy v kúte miestnosti či menšie svetielka umiestnené napríklad nad detskými posteľami.
  • Malý priestor opticky zväčšia zrkadlá, ale aj presklené steny, tu ale pozor na súkromie susedov, ale aj vaše .
  • Strešné okná sa postarajú nielen o dostatok svetla a pekný výhľad, ale aj efektívne vetranie. Moderné strešné okná VELUX, FAKRO a ROTO môžete ovládať aj na diaľku, pričom sú vybavené elektrickým alebo solárnym pohonom a napríklad aj dažďovým senzorom, to znamená, že v prípade dažďa sa okná automaticky uzavrú.
  • Ak disponujete v podkroví skutočne malým priestorom, zväčšiť ho môžete napríklad strešným balkónom. Je to vlastne strešné okno, ktoré sa v spodnej časti vyklopí smerom von a vy tak získate miniatúrny balkón s ešte krajším výhľadom.
  • Okrem strešných okien môžete v podkroví využiť tiež vikiere, no stavebné úpravy sú v tomto prípade zložitejšie.
  • Pokiaľ ide o orientácia strešných okien, ideálna je východná strana, ktorá vám poskytne dostatok svetla v ranných a dopoludňajších hodinách. Záleží však len na vás, čo preferujete. Pozor však na orientáciu na južnú stranu, aby najmä v letných mesiacoch nedošlo k prehriatiu celého priestoru.
  • Okrem klasických izieb môžete vaše podkrovie premeniť na veľkorysý šatník, priestrannú pracovňu či dielňu, rozprávkovú detskú izbu a herňu alebo napríklad na knižnicu. Fantázii sa medze nekladú. Dôležité je vedieť, čo od podkrovia očakávate a ako v ňom chcete tráviť svoj voľný čas.
Strešné fólie

Strešné fólie

Strechy si za posledné desaťročia prešli mnohými zmenami. Dnes už výstavba či rekonštrukcia strechy prebieha úplne inak ako to bolo kedysi. Najmä v posledných rokoch sa veľa hovorí o zateplení či izolácii strechy.  Najviac tepelných strát na domoch je práve v oblasti okien a strechy, a to vtedy, ak sú nekvalitné. Použitím vhodnej a účinnej tepelnej izolácie môžeme zabezpečiť výraznú úsporu energie a zlepšiť tak kvalitu nášho bývania.  Ak má tepelná izolácia plniť svoju funkciu, musí byť dostatočne chránená, a práve to je úloha strešných fólií.

Strešná fólia je teda jednou z izolačných zložiek strešnej krytiny. Umiestňuje sa pod strešnú krytinu a jej účelom je chrániť strešnú konštrukciu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a vlhkosťou. Strešná fólia tiež prispieva k správnemu vetraniu a udržiavaniu správnej klímy v interiéri. Ak plánujete stavať či rekonštruovať strechu, poobzerajte sa v dostatočnom predstihu po kvalitnej strešnej izolácii vhodnej na vašu strechu. Jej inštalácia bude potrebná ešte pred samotnou realizáciou strechy.

Keďže strešné fólie sú výrobky z plastu, pôsobením škodlivých vonkajších vplyvov starnú a strácajú svoju funkčnosť. Ktoré vlastnosti si pri strešnej fólii všímať?

V prvom rade vodotesnosť, paropriepustnosť a odolnosť voči UV žiareniu.

Vodotesnosť – najmä  pri plochých strechách sa vyžaduje vyššia úroveň vodotesnosti. Veľký pozor na túto vlastnosť treba dať aj v prípade, že sa váš pozemok nachádza v oblasti so zvýšeným výskytom zrážok, a to aj snehových.

Paropriepustnosť strešných fólií - určuje, koľko vodnej pary môže strešná fólia v danom čase a za daných podmienok prepúšťať. Priepustnosť sa určuje pomocou koeficientu Sd. Ak je menší ako 0,2, potom možno strešnú fóliu položiť bez vetracej medzery.

Odolnosť proti UV žiareniu -  určuje, ako dlho bude fólia odolná voči slnečnému žiareniu. Pri výstavbe strechy treba myslieť aj na tú fázu, kedy ešte strešná fólia nebude zakrytá strešnou krytinou a bude na ňu pôsobiť priame svetlo a teplo.

Rozdiel je aj v tom, akú strešnú krytinu budeme na streche mať, či to bude krytina zo škridle alebo plechu. Teplotný rozdiel, ktorý musí strešná fólia znášať je dosť značný. Keďže škridla je masívnejší materiál a vetranie tu prebieha cez hrebeň, vetracie škridle aj špáry medzi škridlami, teplota pod strešnou krytinou dosahuje okolo 50-60 stupňov. Naproti tomu, pod plechovou strešnou krytinou môže teplota narásť aj na 100 stupňov, pretože k vetraniu dochádza len cez hrebeň strechy. Strešná fólia je tu vystavená vysokej teplote, a nie každá to musí vydržať. Správnym výberom strešnej fólie sa vyhnete nemalým problémom v budúcnosti, kedy môžete zistiť, že strešná fólia nevydržala vysoké teploty či mechanickú záťaž.

Strešné fólie delíme do dvoch základných skupín, a to paropriepustné a parozábrany.

Paropriepustné, alebo difúzne fólie zabraňujú hromadeniu vodných pár v podstrešnom priestore. Parozábrany zasa bránia prenikaniu vlhkosti z interiéru do izolácie strechy.

A ako prebieha samotná izolácia strešného plášťa?

Ide o tzv. sendvičový spôsob, čiže vrstvenie jednotlivých prvkov: parozábrana pod tepelnú izoláciu a paropriepustná fólia nad tepelnú izoláciu.

Stretnúť sa môžete aj s pojmom antikondenzačná fólia. Tá je ideálna pod trapézové plechy, ktoré sa používajú prevažne na hospodárskych, priemyselných či skladových budovách. Táto fólia bráni hromadeniu kondenzátu, čiže vodných pár a ci následnému zatekaniu priamo dovnútra objektu.

Aj keď sa to môže zdať veľmi jednoduché, inštaláciu strešných fólií treba nechať na odborníkov. Môžete kúpiť kvalitné a drahé fólie, ak však nebudú položené správne, vaša strecha nebude dostatočne chránená a tepelné straty budú vyššie, ako by mohli byť. Kvalitná fólia, ale aj  jej správna inštalácia znamená aj lepšie tlmenie hluku a dlhšiu životnosť celej strešnej konštrukcie.

 

Izolácia strechy- prečo a ako

Izolácia strechy- prečo a ako

Izolácia strechy- prečo a ako

 

Či už ste majiteľom domu alebo ešte len staviate, určite sa zhodneme v tom, že strecha je na dome naozaj kľúčová. Strechy sú počas celého roka vystavené rôznym poveternostným vplyvom. 365 dní v roku, 7 dní v týždni, 24 hodín každý deň musia odolávať účinkom vetra, dažďa, snehu alebo slnečného žiarenia. Bezchybné fungovanie strechy a jej dlhú životnosť môžeme ovplyvniť  správnym návrhom a vyhotovením. 

 

Prečo strechu zaizolovať?

Aj keby sme veľmi chceli, zákony fyziky bohužiaľ nezmeníme. Môžeme mať kvalitné zateplenie  fasády domu, dobre zaizolované podlahy, môžeme vykurovať čo to dá, istému úniku teplu však nezabránime. Môžeme ho však vo veľkej miere eliminovať, a to práve zaizolovaním strechy, lebo teplo uniká smerom nahor. Správnym zaizolovaním strechy znížite náklady na vykurovanie, ale to nie je jedná výhoda. Čítajte ďalej.

 

Na čo je potrebné myslieť pri výbere strešnej izolácie?

Hneď v úvode treba povedať, že izolácia strechy musí mať dobré tepelno-izolačné vlastnosti a schopnosť udržiavať v dome optimálnu teplotu. V praxi to znamená, že vo vnútri domu by nám nemala byť zima, ale ani príliš teplo. Jednoducho povedané, musíme sa cítiť príjemne. Nízka teplota vo vnútri domu môže viesť ku mnohým chronickým ochoreniam, častým prechladeniam a zápalom. Horúčava v dome tiež nie je zdraviu prospešná. Spôsobiť  môže únavu, zhoršenie  spánku, zníženú koncentráciu a mnohé, najmä respiračné ochorenia.

 

Okrem tepelnej izolácie treba mať na pamäti aj jej  protihlukové vlastnosti, a to najmä v prípade, že máte plechovú strešnú krytinu. Vtedy môže kvalitná strešná izolácia splniť svoju úlohu a prispieť tak ku väčšiemu komfortu.  Nepriaznivé počasie – silný dážď, vietor či búrka vašu strechu len tak neprekvapí.

 

Samozrejme, potrebné je myslieť aj na bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť. Niektoré izolačné materiály môžu byť zdraviu nebezpečné, pretože do ovzdušia uvoľňujú škodlivé látky. Už pri výbere strešnej izolácie si dobre preštudujte jej zloženie a dbajte na to, aby bola šetrná nielen k vášmu zdraviu, ale aj k prírode. Vyberajte materiály, ktoré sú recyklovateľné a vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

Keď hovoríme o bezpečnosti strešnej izolácie, máme na mysli aj jej protipožiarne vlastnosti. Materiály s dobrými protipožiarnymi vlastnosťami dokážu vo výraznej miere znížiť riziko požiaru a ochrániť tak váš dom pred fatálnymi dôsledkami požiaru.

 

Aká izolácia je vhodná pre vašu strechu?

Na vytvorenie tepelnoizolačnej vrstvy plochej strechy sa najčastejšie používajú dosky z bieleho alebo šedého EPS. Už pri plánovaní plochej strechy je potrebné počítať s hrúbkou zateplenia 30-40 cm v závislosti od použitého EPS. Túto hrúbku je potrebné ešte navýšiť o spádovú vrstvu. Správne nadimenzovaná pevnosť a hrúbka tepelnej izolácie bude chrániť vašu strechu nielen pred chladom v zimnom období, ale tiež pred prehrievaním v letnom období.

 

Pri moderných bungalovoch s väzníkovým krovom a valbovou strechou, pultových strechách, ale aj pri starších domoch s neobývanou povalou je ideálnym riešením fúkaná izolácia, ktorá sa teší mimoriadnej obľube najmä v posledných rokoch. Takáto forma zateplenie je hotové za jeden deň, dostane sa do každej medzery a má výborné akustické vlastnosti. Pri fúkanej izolácii sa používajú pevné prírodné materiály, ako je minerálna vlna, drevovlákno alebo celulóza. Rozvláknený izolačný materiál sa aplikuje pomocou špeciálneho prístroja, ktorý ho poháňa vzduchom do hadice priamo na určené miesto. Veľkou výhodou je, že pri fúkaní sa netvorí ďalší odpad, neostávajú žiadne odrezky, a tým pádom vám odpadá aj značné množstvo času pri upratovaní, čo poteší každého staviteľa. Je odpudivá voči škodcom a hlodavcom a odolná voči plesniam a baktériám.

 

V prípade šikmých striech je dobrou voľbou napríklad minerálna vlna ISOVER (sklenená alebo kamenná), ktorá nielen zabezpečí dostatočnú tepelno-izolačnú vrstvu, ale aj  akusticky vyhovujúce prostredie, navyše  je aj požiarne bezpečná. Pri zateplení šikmej strechy môžu investori siahnuť predovšetkým po izolácii ISOVER UNIROL PROFI s lambdou 0,033, ktorý sa radí medzi absolútnu špičku medzi izolačnými materiálmi určenými na izoláciu podkroví na našom trhu. 

 

Revolúciou v oblasti zateplenia šikmých striech sú panely Thermano. Jeden panel vytvára skoro až dvakrát lepšiu tepelnú izoláciu ako polystyrén či minerálna vlna tej istej hrúbky.
Termoizolácia z polyuretánu je pritom bezpečnejšia a nenasiakavá. Veľkou výhodou týchto  panelov je možnosť montáže priamo na krokvách, čo výrazne eliminuje problém vzniku tepelných mostov. Panely Thermano sú trvácne, majú nízku hmotnosť a znižujú náklady na nosnú konštrukciu o 15-20%.

Či už zatepľujete plochú alebo šikmú strechu, v novostavbe alebo v staršom rodinnom dome, dobre si premyslite, do čoho investujete svoje peniaze. Stavte na kvalitné  a odolné materiály, ktoré vašu strechu pozdvihnú na vyššiu úroveň. Pamätajte, že strecha je nielen ozdobou vášho domu, ale aj synonymom ochrany a bezpečia.

Ako vybrať pozemok na výstavbu rodinného domu

Ako vybrať pozemok na výstavbu rodinného domu

Vybrať vhodný pozemok pre stavbu rodinného domu nie je vôbec jednoduché. Každý má síce nejakú predstavu, aký by mal byť pozemok veľký, v akej lokalite by mal byť, akých by chcel susedov, no predstavy sú jedna vec a realita môže byť úplne iná. Ako teda vybrať ten pravý pozemok? Existuje na to nejaký trik alebo treba mať jednoducho šťastie?

Hneď na úvod treba povedať, že dokonalý pozemok neexistuje. Aj keď sa nám pri prvej návšteve pozemok zapáči na prvý pohľad a povieme si, že už nebudeme hľadať iný, nemusí to byť skutočne tak. Každý pozemok má svoje pozitívne stránky, ale aj nedokonalosti, ktoré si na prvý krát ani nemusíme všimnúť. Aj projektanti či realitný agenti odporúčajú navštíviť viacero pozemkov, aby sme ich vedeli porovnať a ujasnili si tak, či je ten-ktorý pozemok pre nás naozaj vhodný. Je pravdepodobné, že na ňom budeme žiť do konca života. Predsa len, väčšina ľudí stavia rodinný dom len raz za život. A je možné, že budeme musieť z niektorých požiadaviek upustiť a robiť kompromisy. Veď život je hlavne o kompromisoch.

Na čo sa teda pri výbere pozemku zamerať?

V prvom rade, mali by sme mať jasno v tom, v akej lokalite chceme bývať. Bude to dedina, mesto alebo jeho okrajová časť? Chceme kupovať pozemok v regióne, kde sme žili doteraz alebo sa sťahujeme inam? Ako dobre danú lokalitu poznáme a čo z nej môžeme vyťažiť? Je v danej lokalite dobrá občianska vybavenosť? Ako ďaleko máme do práce či deti do školy a škôlky? Budeme potrebovať auto každý deň alebo premáva v danej lokalite mestská či prímestská doprava? Práve od lokality závisí aj cena pozemku, na dedine sú pozemky väčšinou lacnejšie, v okrajových častiach mesta drahšie.

Pokiaľ máme lokalitu vybratú, môžeme uvažovať nad veľkosťou pozemku. Tá bude závisieť aj od toho, či chceme stavať poschodový dom alebo bungalov. Bungalov vyžaduje veľkorysý pozemok, poschodový dom môžete stavať aj na menšom pozemku. Ideálny pozemok má obdĺžnikový tvar s pomerom strán 2:3, pričom minimálna veľkosť je 300-400m2 pre radovú zástavbu a 400-800 m2 pre voľne stojaci dom. Na väčších pozemkoch už postavíte aj rozsiahlejšiu vilu pre viacpočetnú rodinu. Minimálna šírka pozemku pre menší rodinný dom je určená 6,5 m. Ak tento rozmer pozemok nespĺňa, stavebné povolenie nedostanete. Dbajte aj na minimálnu vzdialenosť spoločných hraníc pozemkov, nesmie byť menšia ako 3m, a vzdialenosť medi oknami na protiľahlých stranách susedných domov musí byť minimálne 7m. Pri výbere pozemku je dobré premyslieť si už dopredu, koľko izieb v dome budeme potrebovať. V súčasnosti sú preferované 3 až  4-izbové rodinné domy, určené pre bežné rodiny s 2-3 deťmi. Samozrejme, počet izieb závisí od vašich preferencií, ale aj od toho, či potrebujete izbu navyše pre pravidelné návštevy alebo kvôli práci z domu.

Dôležitá je aj orientácia pozemku. Za ideálny pozemok sa považuje ten, ak prístupová cesta k nemu je na severnej strane. Potom môžete mať na opačnej južnej strane  terasu, altánok s posedením alebo aspoň slnečnú záhradu. Aj na záhrade budete tráviť veľa času, najmä v letných mesiacoch a vtedy určite oceníte súkromie, pri menších deťoch aj bezpečnosť a vzdialenosť od cesty.

Ďalším významným faktorom je svahovitosť pozemku. Svahovité pozemky sú spravidla lacnejšie ako rovinaté, na druhej strane však treba rátať s tým, že aj terénne úpravy takéhoto pozemku budú stáť ďalšie peniaze navyše. Tieto pozemky môžu byť ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú dom podpivničiť. Podpivničenie znamená ďalšie navýšenie rozpočtu, výhodou je však bohatý úložný priestor, technické miestnosti či priestor na relax a hobby.

Ak máte v týchto veciach jasno, môžete sa vybrať na prieskum. Ak pozemok vyberáte na vlastnú päsť a nie prostredníctvom realitného agenta, uistite sa, že na pozemku sú všetky inžinierske siete. Ak chýba vodovod, budete musieť investovať do výkopu studne, čo môže stáť aj viac ako 3000 eur. Ak v danej lokalite nie je kanalizácia, budete potrebovať vykopať žumpu, prípadne investovať do čističky odpadových vôd, a to tiež nie je lacná záležitosť. Čo určite budete potrebovať, je prístupová cesta k vášmu pozemku, len v tom prípade dostanete stavebné povolenie. Ideálne je, ak je prístupová cesta vo vlastníctve mesta či obce, v takom prípade sa vlastník o ňu bude starať, zabezpečí osvetlenie a údržbu v zimných mesiacoch. Ak je vlastníkom súkromná osoba, poistite sa vecným bremenom ešte pred kúpou pozemku, aby ste sa k nemu vždy dostali. Najlepšie je spísať písomnú dohodu, aby vám bol umožnený vstup na pozemok, ďalšou možnosťou je odkúpiť od vlastníka podiel. V takom prípade sa stanete spoluvlastníkom pozemku, z čoho vám okrem práv vyplývajú aj povinnosti, a to o cestu sa riadne starať a zabezpečovať jej údržbu.

Výber a kúpa stavebného pozemku je komplikovaná záležitosť, ktorá si bude vyžadovať nielen značné financie, ale aj poriadnu dávku trpezlivosti a dostatok času. Odmenou vám bude vytúžený pozemok a neskôr i vysnívaný rodinný dom. Veľa šťastia!

 

 

 

Rekonštrukcia podkrovia - rady a tipy

Rekonštrukcia podkrovia - rady a tipy

S odchodom starého a príchodom nového roka si mnohí dávajú predsavzatia. Začať cvičiť, zdravšie sa stravovať, viac čítať... alebo sa konečne pustiť do rekonštrukcie, napríklad existujúceho nevyužívaného podkrovia. Ak je to aj váš prípad, čítajte ďalej.

Ešte predtým, ako sa do samotnej rekonštrukcie pustíte, ujasnite si, na čo chcete podkrovie využívať. Bude to len úložný priestor alebo bude podkrovie trvalo či príležitostne obývané? Pre koho bude slúžiť? Pre deti, pre vás či pre návštevy?

 

Ak plánujete podkrovie obývať, mali by ste vedieť, že musí spĺňať určité podmienky. V prvom rade ide o tzv. svetlú výšku, čiže dostatočnú výšku pre bývanie v podkroví, a tá je vymedzená zákonom na 2,3 metra. Ďalej musíte brať do úvahy, že podlaha aj krokvy musia uniesť aj dodatočnú hmotnosť izolácie aj podlahovej krytiny. Ak si nie ste istí, či podkrovie tieto náležitosti spĺňa, poraďte sa so statikom či architektom.

Rekonštrukcia podkrovia zahŕňa aj výmenu elektrických rozvodov a radiátorov. Do tej sa určite nepúšťajte sami. Urobiť ju musí odborník, ktorý pozná aktuálne predpisy týkajúce sa stavebného zákona a požiarnej ochrany.

Ešte pred začatím stavebných prác sa uistite, že do podkrovia je dobrý prístup. V opačnom prípade bude potrebné aj nové schodisko, prípadne strešné schody, v závislosti od toho, či bude podkrovie slúžiť príležitostne alebo každý deň.

Presondujte aj stav muriva. Malo by byť suché, bez náznaku vlhkosti. Ak sú steny tvorené z tehál, bude potrebné naniesť omietku a aj izoláciu proti vlhkosti.

Aj strecha musí byť bezpečná a dobre odizolovaná, pretože len tak vás bude môcť ochrániť pred všetkými nástrahami počasia. Kvalitnú strechu neprekvapí žiadne počasie, neuškodí jej ani silný dážď, sneh či vietor.

Pamätajte aj na podlahy. Dobre prekontrolujte ich celkový stav. Ak nie sú rovné, bude potrebné ich vyrovnať, natrieť vhodným poterom a vybrať kvalitnú podlahovú krytinu.

Ak má byť podkrovie trvalo obývané, musí v ňom byť dostatok svetla. Len tak sa v ňom budete dobre cítiť, a to po fyzickej aj psychickej stránke. Nedostatok svetla má za následok nielen únavu, ale aj rôzne úzkostné stavy, depresie či zdravotné ťažkosti. Správne zvolené okná v podkroví ho nielen presvetlia, ale postarajú sa aj o dostatočné vetranie a v neposlednom rade dotvoria interiér po estetickej stránke. Preto si ešte pred začatím rekonštrukcie dobre premyslite, aké okná v akom počte chcete v podkroví mať. To bude samozrejme závisieť od toho, na čo sa bude podkrovný priestor, prípadne jednotlivé podkrovné miestnosti využívať, ale aj od toho, koľko svetla v nich budete požadovať.

Strešné okná sa osádzajú priamo do roviny strechy. Oproti klasickým zvislým oknám môžu ponúknuť ešte viac svetla, a tým aj vyšší komfort pri každodennom využívaní vášho nového podkrovia. Strešné okná musia obstáť v skúškach nielen dnes, ale aj po mnohé ďalšie roky, preto stavte na osvedčenú kvalitu, bezpečnosť a dlhoročné skúsenosti. Strešné okná VELUX, FAKRO a ROTO všetky tieto vlastnosti spĺňajú. Ponúkajú široký výber od najzákladnejších, manuálne ovládaných okien, cez okná ovládané elektricky či solárne až po inteligentné okná, ktoré môžete ovládať aj na diaľku či pomocou aplikácie. Moderné strešné okná spĺňajú okrem funkcie presvetlenia aj ďalšie funkcie, napr.  možnosť kvalitného vetrania, ktoré sa dá nastaviť tak,  aby sa vetralo v presne stanovený čas, a vy pritom ani nemusíte byť vôbec doma. Najmodernejšie strešné oká sú aj ekologické. Môžu byť vybavené solárnym pohonom, teda budú fungovať aj pri výpadku elektriny. Keďže ich nemusíte ovládať ručne, manipuláciu s diaľkovým ovládaním zvládne aj dieťa či senior.

Pokiaľ chcete mať v podkroví viac ako jedno  okno, môžete si vybrať sústavu viacerých  strešných okien, z ktorých niektoré môžu byť otváravé a iné nie. Pre ešte väčší komfort si môžete vybrať aj strešný balkón. Ide o moderné strešné okno, ktorého spodná časť sa dá vysunúť a vznikne tak miniatúrny balkón, z ktorého môžete mať dokonalý výhľad vo dne i v noci.

Každý z nás má iné predstavy o bývaní. Či už staviate alebo rekonštruujete, poraďte sa s odborníkmi a ako to už býva zvykom, ani tu sa nevyhnete papierovačkám na úradoch. Aj na rekonštrukciu budete potrebovať stavebné povolenie. Ide totiž o zmenu stavby, ktorá zasahuje do jej nosných prvkov, účelu využitia a mení aj vzhľad priestorov. Vybaviť ho nie je vždy jednoduché a preto sa obrňte trpezlivosťou aj nemalými finančnými prostriedkami. Na príslušnom stavebnom úrade vám poskytnú všetky informácie o potrebných dokladoch, poplatkoch aj zákonných lehotách. A potom už len hor sa do rekonštrukcie. Držíme vám palce!

 

Bývanie na vidieku verzus bývanie v meste

Bývanie na vidieku verzus bývanie v meste

Keby ste si mohli vybrať akékoľvek bývanie, aké by bolo? Možno ste si aj vy už položili túto otázku. Možno máte to šťastie, že svoje vysnívané bývanie ste už našli alebo ho práve teraz hľadáte.

Je lepší život v meste či na dedine? Na túto frekventovanú otázku neexituje jednoznačná odpoveď.  Koľko ľudí, toľko chutí. Niekto preferuje rušné mesto, iný pokojnejší vidiek, niekto dáva prednosť bytu, iný domu. Nech je to už akokoľvek, každé bývanie má svoje výhody a nevýhody.

Ak práve v tomto období uvažujete nad vašim prvým samostatným bývaním alebo sa plánujete presťahovať, položte si otázku, čo od vášho nového bývania očakávate. Bohatý trh pracovných možností?  Aktívne trávenie voľného času? Nekonečné možnosti nákupov? Alebo hľadáte  pokoj  pre rodinu a výchovu vašich detí? Bezpečné a zdravé prostredie? To všetko treba ešte pred kúpou domu alebo bytu zvážiť a dobré je aj pozerať do budúcna.  Ak si kúpite byt na 4 poschodí bez výťahu, teraz vám to možno nevadí, no na staré kolená sa vám to už pozdávať nemusí. Tak isto veľký pozemok je fajn, keď máte veľkú rodinu, ale ako ho budete udržiavať o pár desiatok rokov? Sú ľudia, ktorí celý život prežijú na jednej adrese, iní menia bývanie aj po pár rokoch.

Som mestský alebo vidiecky typ?

Aj od toho sa bude zrejme odvíjať hľadanie vášho vysnívaného bývania. Mestský typ človeka potrebuje mesto so všetkými výhodami aj nevýhodami. Podstatná je pre neho pestrosť a bohaté možnosti trávenia času. Mestskému typu stačia 2-3 izby, dobrá dostupnosť do zamestnania, pestrý výber aktivít na voľný čas a bohatý spoločenský život. Nepotrebuje rozsiahly pozemok, nebude si pestovať vlastné plodiny, pretože si ich kúpi. Ale túži po posedeniach s priateľmi pri káve, po koncertoch či divadelných predstaveniach. Nechce sa mu za všetkým tým dochádzať, chce byť v centre diania. Mestskému typu neprekáža hluk ani hustá premávka a vyhovuje mu život v anonymite. Nezaujíma ho, kto býva nad ním či o poschodie nižšie, nepotrebuje prehodiť pár slov s poštárkou.

Vidiecky typ chce pokoj a blízkosť prírody, a tomu je ochotný prispôsobiť ostatné. Zmieri sa s dochádzaním za prácou, z rozvozom detí do školy, škôlky a na krúžky. Zredukuje posedenia v kaviarňach, priateľov pozýva k sebe na záhradu. Vidiečan pozná väčšinu obyvateľov obce, kde žije a ku šťastiu mu stačí záhrada alebo terasa. Zmieri sa stým, že doma si kúpi len základné potraviny, a že na väčší nákup, na poštu či k lekárovi bude musieť ísť autom či autobusom.

Aké sú moje finančné možnosti?

Či už budete nehnuteľnosť kupovať za vlastné alebo si požičiate od banky, vedzte, že vo väčšom meste budú ceny vyššie. Aj za nájom zaplatíte viac. Platíte totiž nielen za vaše bývanie, ale aj pohodlie a blízkosť všetkého, čo potrebujete. A to niečo stojí. Pokiaľ hľadáte bývanie vo veľkom meste, rátajte radšej  aj s dodatočnými financiami na parkovné miesto. Tu určite nezaparkujete priamo pred domom, ako je to na dedine, ale často krát aj o niekoľko blokov ďalej. Čím väčšie mesto, tým horšie parkovanie.

Na druhej strane, ani bývanie na vidieku už nie je lacný špás a ceny nehnuteľností aj tu z roka na rok stúpajú. Ak však túžite po rodinnom domčeku s pozemkom, vidiek je ideálna voľba. Veľkým benefitom bývania na dedine je väčšia bezpečnosť. Deti tu môžu behať po vonku aj sami a netreba na ne dávať neustále pozor. Sú na čerstvom vzduchu. Cez víkend si aj vy vybehnete do lesa na prechádzku alebo si posedíte na záhrade. Ak máte väčší pozemok, pravdepodobne si skôr či neskôr zabezpečíte altánok alebo aspoň záhradné sedenie či hojdačku. Ak máte možnosť pracovať z domu, úplne ideálne bývanie. Ak však potrebujete za prácou dochádzať, nemusí to byť úplne jednoduché. V tomto prípade treba počítať aj s výdavkami na cestovné pre celú rodinu. Ak ešte nemáte auto, zrejme ho budete potrebovať, pretože tu nemáte všetko po ruke, tak, ako, ako v meste.

 

Bývanie na skúšku

Ak ste teda to svoje vysnívané bývanie ešte nenašli, s jeho hľadaním môžete začať tak, že si vyskúšate jednu aj druhú možnosť. Tak najlepšie zistíte, čo vám vyhovuje a kde sa chcete usadiť. Možno už po pár mesiacoch na vidieku zistíte, že ste si to predstavovali úplne inak, a že v paneláku bolo vlastne celkom fajn. Ak vám život v meste vyhovuje, ale občas by ste od všetkého na chvíľu utiekli, perfektným riešením môže byť chalupa. Ale o tom nabudúce.