Vlhkosť v dome a ako si s ňou poradiť

Vlhkosť v dome, to je problém, ktorý sa týka prevažne starších stavieb, no môže sa vyskytnúť aj u novostavieb. Vplýva na ňu viacero faktorov, ktoré môžeme do istej miery ovplyvniť.  Vek stavby síce neovplyvníme, ale to, akým spôsobom v nej budeme žiť, to ovplyvniť môžeme. Za vlhkosťou sa často skrýva nesprávne vetranie, najmä počas varenia alebo po sprchovaní. Pravidelné intenzívne vetranie niekoľkokrát denne pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť v dome a dobrý stav stien bez plesní.

Za vlhkosťou sa môže skrývať aj nedostatočná alebo zle vykonaná izolácia strechy a podláh. Aj tu platí, že na izolácii rozhodne netreba šetriť a vykonať by ju mala firma s potrebnými skúsenosťami. Čo teda urobiť, ak nám steny vlhnú práve zospodu? Vlhkosť možno odstrániť drenážou, kedy sa okolo stien vykope jama až na úroveň základov domu. Odtiaľ sa voda následne odvedie do kanalizácie či do trativodu, čím by sa mal problém čiastočne vyriešiť. Nevýhodou však je, že po čase sa môže problém s vlhkosťou objaviť znovu, pretože murivo bude aj naďalej nasávať vlhkosť zo zeme.

Ako zistíme, akú máme doma vlhkosť? Ideálne je, ak si zabezpečíme vlhkomer, ktorý umožňuje sledovať teplotu, vlhkosť a kvalitu ovzdušia v interiéri. Všetky tieto ukazovatele totiž spolu súvisia. Teplota vzduchu by nemala byť príliš vysoká, ani príliš nízka. Veľmi vysoké teploty v izbách spôsobujú suchý vzduch, naopak nízka teplota zvyšuje vlhkosť vzduchu. Aj jeden aj druhý stav je pre naše zdravie nebezpečný. Suchý vzduch v interiéri sa prejavuje rôznymi zdravotnými ťažkosťami, ako napríklad kašeľ, upchatý nos, časté laryngitídy, bolesti hlavy, svrbenie kože či únava a podráždenosť. Vlhkosť sa prejaví mokrými stenami, zarosenými oknami, pocitom chladu, následkom čoho môžu byť prechladnutia, problémy s dýchacími cestami i močovými cestami.

Aká by teda mala byť optimálna vlhkosť v dome?

Uvádza sa, že optimálna vlhkosť vzduchu je na úrovni 40 až 60 %, pričom  v zime by vlhkosť nemala klesnúť pod 45 %, v lete by mala byť v rozpätí od 40 do 55 %. A ako je to s vlhkosťou v jednotlivých izbách? Aké hodnoty sú ešte v norme? Spálňa – 40 až 50 %, obývačka – 40 až 50 %, detská izba – 50 až 60 %, kuchyňa– 40 až 50 %, kúpeľňa– 40 až 50 %.

 

 

Ako sa zbaviť vlhkosti v dome?

V prvom rade správnym vetraním. V zime si pozorne všímajte okná. Práve na tesnení dochádza ku zrážaniu a následnému rastu plesní. Okná pravidelne utierajte a udržiavajte suché. Staré a poškodené tesnenie čo najskôr vymeňte za nové.  Mokrú bielizeň vešajte vonku, na balkóne alebo používajte sušičky. Aj v novostavbách treba poriadne vetrať, a v chladnejších obdobiach aj kúriť, aby sme sa zbavili zvýšenej stavebnej vlhkosti. Vhodné je aj použite stavebných  odvlhčovačov.  Nábytok a bytové zariadenia, najmä populárne vstavané skrine, nedávajte blízko obvodových stien, aby ste nebránili prúdeniu vzduchu. V opačnom prípade si zo skrine vytiahnete mokré a plesnivé oblečenie. A ešte jedna rada na záver – majte doma optimálnu teplotu (18-22 stupňov). Vyhnete sa tak prílišnej vlhkosti a nebezpečným plesniam.