Slnečné kolektory verzus fotovoltické solárne panely

Slnečná energia predstavuje jeden z najstabilnejších zdrojov čistej energie, navyše ide o obnoviteľnú formu. Keďže náklady na bývanie neustále rastú, mnoho domácností sa snaží hľadať alternatívne spôsoby na vykurovanie, ohrev vody či výrobu elektrickej energie. Ak uvažujete nad kúpou slnečných kolektorov alebo fotovoltických panelov, možno pre vás budú užitočné nasledujúce riadky. O aké zariadenia ide? V čom je rozdiel a oplatí sa do nich vôbec investovať?

Slnečné kolektory sú zariadenia, v ktorých sa slnečná energia premieňa na tepelnú, pričom je možné ju využiť na vykurovanie alebo ohrev vody. Na rozdiel od fotovoltických panelov, slnečné kolektory nevyrábajú slnečnú energiu. Ich výhodou je, že ani po dlhšom čase neklesá ich výkon ani sa neznižuje ich efektívnosť. Slnečné kolektory vedia pokryť60-70% nákladov na teplú vodu a cca 30% nákladov na vykurovanie.

Najčastejšie používané slnečné kolektory v EÚ ,  a teda aj na Slovensku sú ploché kolektory. Vyznačujú sa vysokou mechanickou odolnosťou, čo je veľká výhoda v našich klimatických podmienkach a znamená to, že sú schopné odolať snehu, vetru aj krupobitiu.

Okrem plochých slnečných kolektorov existujú aj trubicové kolektory, ktoré sú však menej odolné voči mechanickému poškodeniu, ku ktorému môže dôjsť pri  snehových zrážkach a mrazoch.  Vhodné sú  prioritne do teplejších klimatických oblastí, kde teplota vzduchu neklesá pod nulu a na Slovensku sa využívajú len minimálne. Treba však povedať, že ich výhodou je vyšší energetický zisk vrámci roka, ale znamená to aj vyššie vstupné náklady.

Slnečné kolektory delíme z hľadiska ich systémov na aktívne a pasívne. Ako fungujú a v čom je rozdiel?

Aktívne systémy odovzdávajú energiu teplonosnej a nemrznúcej solárnej kvapaline a tá zasa odovzdá svoje teplo vode v zásobníku. Kvapalinu udržuje v obehu malé elektrické čerpadlo. Spotreba elektrickej energie, pokiaľ ide o rodinný dom, je v tomto prípade len malá, približne 7-12 eur ročne.

Pasívne systémy fungujú na princípe konvekcie, čo znamená, že ohriata voda stúpa do zásobníka bez čerpadla a následne klesá smerom dole do panelov. Tento samotiažny systém je síce lacnejší, ale má aj menší zisk. Na Slovensku sa pasívne systémy kvôli nízkej mrazuvzdornosti nepoužívajú, ale sú vhodné do teplejších klimatických podmienok.

 

Fotovoltické panely sú zariadenia, ktoré menia slnečnú energiu na elektrickú. Týmto spôsobom je možné nielen ohriať vodu, ale aj napájať elektrické spotrebiče v domácnosti.

 Existujú 3 základné typy fotovoltických panelov. Vyrábajú sa odlišným postupom a majú aj rozdielne parametre. Ide o  monokryštalické panely, ktoré dosahujú najvyššiu účinnosť, okolo 20 %. Ostatné typy sa používajú už len výnimočne, napríklad ako súčasť solárnych svietidiel. Polykryštalické panely majú oproti monokryštalickým účinnosť iba 13–16 % a horšie odolávajú vysokým teplotám. Ich jedinou výhodou je nižšia cena. Spomenieme ešte amorfné fotovoltické panely, tie majú ešte nižšiu účinnosť, len okolo do 7%. Na dosiahnutie rozumného výkonu by ste nimi museli pokryť veľmi veľkú plochu strechy. Keďže sú tenké, horšie sa chladia a majú nízku odolnosť voči vonkajším poveternostným vplyvom.

Pokiaľ by ste chceli týmto spôsobom ohrievať vodu, máte možnosť urobiť tak pomocou fotovoltickej elektrárne, alebo je možné aj zapojenie bez meniča. Druhý spôsob je nielen lacnejší, ale aj jednoduchší. Výhodou je, že fotovoltický ohrev vody funguje aj v prípade výpadku elektrického prúdu, čo je veľmi praktické. Kombinácia fotovoltických panelov a elektrického akumulátora predstavuje ideálnu možnosť, nakoľko zaistí vašu nezávislosť od dodávateľa elektriny.

Zaujímajú vás tieto alternatívne zdroje energie a uvažujete nad ich kúpou? Chcete vedieť, či sa vám investícia do fotovoltických panelov alebo slnečných kolektorov oplatí?

 Odborníci odporúčajú dať si urobiť energetický prepočet. Vo všeobecnosti však platí, že návratnosť financií závisí od počtu osôb v domácnosti a najmä od spotreby vody. Najviac sa teda oplatí u väčších rodín a rodín s malými deťmi. Ak sa pre inštaláciu slnečných kolektorov alebo solárnych panelov rozhodnete, vedzte, že najväčšími plusmi budú rýchla inštalácia, šetrenie kotla, pretože ho po väčšinu roka ani nebudete zapínať a energetická nezávislosť a sebestačnosť. Solárne zariadenia sú takmer bezúdržbové a v neposlednom rade sú nadčasové a ekologické. Predpokladá sa, že v budúcnosti sa budú využívať stále viac.