Tienenie strešných okien

Ak ste sa už rozhodli pre strešné okná, potom určite uvažujete nad rôznymi doplnkami, akými sú vnútorné alebo vonkajšie rolety a markízy. Povedzme si o nich teda viac.

Prenikaniu nadmerného slnečného svetla a tepla možno predísť namontovaním vnútorných alebo vonkajších roliet. Aký je medzi nimi rozdiel?

 Vnútorné zatemňujúce rolety poskytnú úplné zatemnenie kedykoľvek počas dňa i noci, aj v čase najsilnejšieho slnečného žiarenia. Základom kvalitného spánku je tmavá miestnosť bez rušivých svetelných elementov. A keďže dobrý spánok je dôležitý a má vplyv na naše fungovanie počas dňa, zatemňujúce rolety sú ideálnym riešením pre každú spálňu či detskú izbu v podkroví. Svoje opodstatnenie majú aj u milovníkov domáceho kina. Keďže sú vyrábané na mieru, nie je potrebné nič merať ani strihať či rezať.  Vyrobené sú z nepriesvitnej tkaniny, ktorá účinne bráni prenikaniu svetla do miestnosti.  Obsahujú aj reflexnú hliníkovú fóliu, ktorá v lete odráža slnečné teplo a v zime ho zas uchováva. Vnútorné zatemňujúce rolety VELUX dokonale sadnú na všetky typy strešných okien VELUX. Namontujete ich pohodlne za pár minút. Vďaka výberu z 24 možností perfektne zapadnú do každého interiéru.

Zatemňujúce rolety VELUX môžete ovládať manuálne, ale je tu aj možnosť eklektického či dokonca solárneho pohonu. Stačí si len vybrať podľa toho, čo vám najviac vyhovuje.  Tu je však zopár dobrých rád.

Manuálny typ ovládania sa hodí na strešné okná, ktoré sú ľahko dostupné a jednoducho sa obsluhujú. Stačí len chytiť ovládaciu rukoväť v spodnej časti rolety a vytiahnuť, respektíve stiahnuť roletu. Pri ťažko dostupných strešných oknách, oknách ktoré sú vysoko alebo nimi manipulujú nízke osoby je vhodné elektrické ovládanie vnútorných roliet. Ovládať ich môžete pohodlne z ktoréhokoľvek miesta v miestnosti diaľkovým ovládaním. Na ich inštaláciu si radšej zavolajte odborníka, aby prebehla správne a aby vám rolety zabezpečili komfort aj úžitok.

 Ďalšou možnosťou je diaľkové ovládanie so solárnym pohonom, kedy je batéria solárne nabíjaná.  Vystačí až neuveriteľných 600 úkonov. Navyše, funkcia io-homecontrol vám umožní programovať roletu tak, aby sa otvárala a zatvárala vo vami určených hodinách.

Okrem vnútorného tienenia je pri strešných oknách výhodné mať zabezpečené aj tienenie exteriérové, a to pomocou vonkajších roliet a markíz. Prečo?

Keď je vonku priveľmi teplo, môže dôjsť k prehriatiu miestnosti až o 10 stupňov. V takejto miestnosti sa človek necíti dobre, je viac unavený, nevie sa sústrediť a večer zaspať. Takéto prostredie je nielen nepríjemné, ale aj nezdravé. Aj tu prichádza riešenie, a to vonkajšie zatienenie roletami alebo markízami. Vďaka nim budete mať aj v najväčšej horúčave doma príjemný chládok. Toto tienenie je priam nevyhnutné u strešných okien, ktoré sú orientované na juh, čiže  intenzita slnečného tepla, ale aj svetla je tam skutočne vysoká.

Vonkajšie rolety majú tiež množstvo výhod. Okrem úplného zatemnenia miestnosti, znižujú vnútornú teplotu, znižujú tepelné straty v zimnom období, znižujú tiež hluk z exteriéru, a to aj pri daždi a krupobití. V neposlednom rade chránia vašu nehnuteľnosť nielen pred nepriaznivými vplyvmi počasia, ale aj pred vlámaním. Vďaka svojmu modernému dizajnu vonkajšie rolety úplne zapadnú do každej strechy.

 Vonkajšie rolety VELUX sú ovládané diaľkovo elektrickým alebo solárnym pohonom. Sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú strešné okná VELUX mimo dosah alebo tých, ktorí si želajú dodať svojej podkrovnej miestnosti extra nádych inovatívneho luxusu. Navyše, po zapojení do systému VELUX ACTIVE sa roleta bude zaťahovať automaticky na základe predpovede počasia a zaistí vám účinné vetranie,  a teda prísun kvalitného čerstvého vzduchu. Ďalší benefit súvisí s používaním aplikácie na ovládanie celého systému strešných okien.

Ďalším účinným a pomerne lacným doplnkom k strešným oknám sú vonkajšie markízy. Keďže sú vyrobené z priehľadnej tkaniny, chránia váš domov pred nadmerným teplom, ale zabezpečujú dostatok svetla a teda vám aj ponechajú ideálny výhľad. Odporúčané sú do obývacích izieb, detských izieb, spální, ale aj do kancelárskych priestorov. Čo sa týka ovládania, opäť máte na výber ovládanie manuálne – na háčiky , ale aj elektrické a solárne. Konečné rozhodnutie je len na vás, vašich požiadavok a finančných možností.