Strešné okná plastové či drevené?

 Ak sa rozhodujete pre kúpu či výmenu strešného okna, je nevyhnutné povedať si o materiáloch, z ktorých sa okná, nielen tie strešné vyrábajú. Je vždy výhodou poznať aspoň základné vlastnosti materiálov používaných pri ich výrobe a až následne sa pre ten-ktorý rozhodnúť.

Strešné okná, tak ako aj klasické stenové okná, sú štandardne ponúkané v troch variantoch – plast, drevo a hliník. Pozrime sa na ne teda  bližšie.

Plastové strešné okná sa vyznačujú veľmi dobrým stupňom izolácie, v dôsledku čoho sa aktívne podieľajú na úspore nákladov za kúrenie. Veľkou výhodou je, že  sú aj cenovo dostupné, a to je v dnešnej dobe neustále stúpajúcich cien veľké plus. Veľkej obľube sa tešia aj preto, že sú prakticky bezúdržbové. Čo to znamená? Nevyžadujú si nijaký ochranný náter, ktorý by bolo potrebné pravidelne nanášať. V súčasnosti myslí stále viac ľudí ekologicky a plastové okná takouto voľbou určite sú. Zásadnou vecou z pohľadu ekológie plastových okien je totiž ich možnosť recyklovať. Plastové okno pozostáva z plastových profilov, oceľových výstuží, oceľového kovania a skla. Sklo aj kov sú štandardne recyklovateľná surovina. To, že je možné plne recyklovať aj plastový profil, je už verejnosti menej známe. Vedeli ste napríklad, že plastové profily je možné použiť opakovane až 20-krát? Pri štandardnej očakávanej životnosti plastových okien cca 30 rokov a plnej recyklovanosti hovoríme o používaní základnej suroviny až neuveriteľných 600 rokov.

Drevené strešné okná sú vhodné pre tých, ktorí dávajú prednosť prírodným materiálom a riešeniam. Vyzerajú veľmi prirodzene a čoraz viac ľudí vidí ich využitie nielen na chatách a drevodomoch, ale aj klasických domoch a bytoch. Ich izolačné vlastnosti sú tiež veľmi dobré. Okná sa nedajú recyklovať na 100 %, no sú obnoviteľné. Azda jedinou nevýhodou je pravidelná nutnosť ich ošetrovania nátermi. Tá je dôležitá práve z hľadiska ich životnosti. Drevené okno má životnosť približne 100 rokov, ale len v prípade, že je pravidelne a kvalitne ošetrované. V opačnom  prípade drevo degraduje a stráca svoje prirodzené vlastnosti.

 Pozrime sa ešte v krátkosti na hliníkové strešné okná. Tie sa na prvý pohľad hodia na priemyselné budovy, sklady a kancelárie. Čoraz viac ľudí im však dáva prednosť aj pri stavbe a rekonštrukcii rodinných domov a bytov. Konštrukčné vlastnosti sú totiž perfektné, preto sa najmä v posledných rokoch tešia obľube aj u staviteľov moderných rodinných domov.

Pri výbere materiálu strešného okna je dôležité poznať jeho vlastnosti, ale pozastaviť sa aj nad tým, aké okno nám do strechy viac pasuje, aby bol zachovaný jednotný vzhľad strechy, a tým aj celej nehnuteľnosti. Tiež môžeme uvažovať podľa toho, kde sa naša nehnuteľnosť nachádza, či je v centre mesta alebo na vidieku v blízkosti prírody. Vzhľad a materiál strešných okien by mal závisieť aj od typu stavby, či sa jedná o stavbu modernú alebo skôr staršiu stavbu s prvkami vintage. Je rozdiel, či  bývame v modernej zástavbe alebo je náš byt v historickej budove. Zachovať celkový ráz budovy je v tomto prípadne nevyhnuté.

V neposlednom rade nás určite zaujíma cena strešných okien, ktorá sa u jednotlivých materiálov líši. Či už si vyberiete ten alebo onen materiál je len a len na vás. Určite však pri kúpe strešných okien vyberajte osvedčenú kvalitu. Strešné okná renomovaných značiek VELUX, FAKRO a ROTO sú nielen moderné, ale vyznačujú sa najvyššou kvalitou a vynikajúcimi termo-izolačnými vlastnosťami. Vďaka svojmu dizajnu dokonale zapadnú do každej strechy a rozjasnia každé podkrovie.

Či už vám budú robiť spoločnosť doma alebo v práci, môžete si byť istý, že dostatok svetla prispeje k domácej pohode aj príjemnému a zdravému pracovnému prostrediu počas dňa, a tiež ku kvalitnému spánku v noci.