Ako vybrať strešnú krytinu

Ak ste sa rozhodli rekonštruovať strechu alebo práve staviate nový dom, určite uvažujete nad strešnou krytinou. Výber strešnej krytiny netreba podceniť, lebo je to práve ona, čo bude chrániť strechu pred poveternostými vplyvmi. Takisto je to práve strecha, ktorú si na dome  zvyčajne všimneme ako prvú. Podľa čoho ju teda vybrať?

Pokiaľ ide o strešnú krytinu, na výber máte škridly, plech a betón. Čoraz populárnejšie sú aj zelené strechy, na Slovensku je ich však zatiaľ minimum.

Keramika

Pokiaľ uprednostňujete prírodné materiály, ideálnou voľbou sú škridly Tondach, vyrobené z hliny, bez chemických prísad. Keramická škridla prirodzne dýcha, rýchlo sa vysúša a nevznikajú na nej nebezpečené a zdraviu škodlivé plesne. Ďalšou výhodu pálených škridiel je ich odolnosť voči kyslým a zásaditým látkam, takže vtáčí trus ani kyslé dažde nenarušia jej povrch. Navyše, keramická krytina má veľmi vysokú mechanickú pevnosť , dokáže teda dobre odolávať tlaku snehu či krupobitia.  Po estetickej stránke je veľkou výhodou  jej precízne spracovanie. Výsledkom je trvácna krytina, ktorá si zachováva pekný farebný vzhľad  bez akejkoľvek údržby s overenou životnosťou aj 100 rokov. Azda preto je práve pálená keramická škridla obľúbeným materiálom na strechy rodinných domov.

Betón

Betónová strešná krytina sa na strechách využíva už od 19.storočia. Vyznačuje sa mimoriadnou pevnosťou, stálosťou tvaru a odolnosťou aj v najnáročnejších podmienkach. Vďaka dodatočným povrchovým úpravám dosahuje jej životnosť aj 100 rokov. Aj preto je betónová škridla stále obľúbenou voľbou pri výbere strešnej krytiny.

Bramac je stálicou na trhu so strešnými krytinami. Betónové škridly Bramac sú vyrábané z vysokokvalitných surovín -  piesku, vody, portlandského cementu a pigmentov oxidu železa. Výhody strešnej krytiny Bramac spočívajú v jednoduchej a rýchlej pokládke, mrazuvzdornosti, čo je v našich podmienkach nesmierne dôležité a v ekologickosti použitých materiálov. Sú až o 50% pevnejšie ako stanovuje norma, a preto znesú aj extrémne zaťaženie, ako krupobitie, návaly snehu a silný vietor.  Kvalita týchto betónových škrídel je  testovaná vo vlastnom testovacom stredisku v Monier Technical Centre, ktorý je na trhu strešných krytín unikátom.

Značka Terran predstavuje kvalitu a nadčasovosť. Tieto betónové škridly sa vyznačujú jemným a hladkým, ale zato odolným povrchom, farebnou stálosťou a napríklad aj odolnosťou voči machom. Navyše Terran Clima control zabezpečuje optimálne podmienky na bývanie tým, že odráža od povrchu strechy UV žiarenie. Predstavuje tak aj energeticky efektívne riešenie.

Plechová strešná krytina

Plechové strešné krytiny sa tešia stále väčšiemu záujmu zákazníkov. Vyniknú najmä na moderných novostavbách, ale čaro dodajú aj starším domom. Strechy s plechovou strešnou krytinou sa okrem vysokej kvality vyznačujú širokou škálou farieb a povrchov, nízkou váhou, zaujímavým dizajnom a dlhou životnosťou.

 Kvalitu v podobe plechovej strechy ponúka firmy Lindab. Na výrobu používa kvalitnú švédsku oceľ, a to už od roku 1959. Výber je bohatý, od klasického či vlnitého plechu, cez plechy s minerálnym posypom pripomínajúcim škridlu, až po strešnú krytinu s integrovaným fotovoltaickým panelom, ktorý dokáže získavať energiu zo slnka. Strešná krytina Lindab Goodlock je zasa  unikátna práve tým, že sa neskrutkuje v ploche krytiny, tak ako väčšina plechových strešných krytín. Celý strešný systém je zámkový, čo laicky znamená, že do seba veľmi presne zapadá a nedochádza tak k prevŕtaniu krytiny kotviacimi skrutkami.

Momentálne veľmi populárne sú falcované krytiny – dlhé pásy plechu ktoré zapadajú do konceptu modernej architektúry.

To, akú krytinu si vyberiete závisí len na vás, na vašom vkuse, finančných možnostiach, ale tiež od od architektonického rázu okolitých stavieb.