Strecha

Protisnehová ochrana strechy

Protisnehová ochrana strechy

Aktuálne zimné obdobie a s ním spojená snehová nádielka nám síce robia radosť, no na druhej strane môžu spôsobiť aj nemalé problémy. Konkrétne máme na mysli sneh padajúci zo striech, ktorý môže byť dokonca životu nebezpečný.

Majiteľ nehnuteľnosti je podľa zákona povinný zabezpečiť svoju strechu tak, aby padajúci sneh nikoho neohrozil. A práve na to slúžia rôzne protisnehové prvky a zábrany, ktoré je možné na strechu osadiť počas výstavby, ale aj dodatočne.  Nie každý však túto povinnosť splní. Väčšinou sa títo nezodpovední ľudia spamätajú, až keď sa stane nešťastie, a to už môže byť neskoro. Pádom snehu zo strechy totiž nevznikajú len materiálne škody, ale čo je horšie, aj ťažké úrazy, v najhoršom prípade smrteľné. Ak teda plánujete stavať dom alebo rekonštruovať strechu, myslíte aj na jej bezpečnosť a údržbu. Aby ste sa v zime pri výdatnom snežení nemuseli obávať o bezpečie vašej rodiny, ale aj ostatných okoloidúcich, je potrebné uvažovať nad protisnehovou ochranou, o to viac, ak bývate v horskom prostredí či v oblasti s častým snežením.

Čo je to protisnehová ochrana a načo slúži

Protisnehová ochrana by mala byť súčasťou každej strechy. Od toho závisí jej bezpečnosť. Problematické sú najmä šikmé strechy so sklonom od 10 do 45 stupňov a práve pri nich sa oplatí myslieť na snehové lapače. Pri strechách so strmým sklonom je situácia o niečo jednoduchšia, pretože sneh sa na nich nezachytí. 

Protisnehová ochrana zahŕňa prvky, akými sú lapače a rozrážače snehu, protisnehové zábrany,  háky či   škridly s malými výstupkami. Všetky tieto prvky majú spoločné jedno -  slúžia na to, aby sa sneh na streche rovnomerne zachytával a zabránilo sa jeho masívnemu, tzv. lavínovému zosuvu. Tieto prvky sa umiestňujú v určitých rozstupoch na celú plochu strechy. Na zabránenie pádu väčšej masy snehu sa používajú líniové prvky, buď vo forme mrežových alebo tyčových zábran. Umiestňujú sa po celom obvode strechy v jej dolnej časti, prípadne iba nad vstupy do domu, garáže, nad terasu, prípadne nad strešné okná a vikiere. Keďže bodové a líniové prvky majú odlišnú úlohu, z praktického hľadiska je ideálna ich kombinácia.

Ďalšou  možnosťou, ako sa chrániť pred masívnym zosuvom snehu zo strechy je podľa odborníkov vlastný nosný systém, montovaný priamo na krov. Háky a líniové prvky sa skrutkujú priamo cez krytinu do krokvy. Pri falcovaných plechových krytinách sa protisnehové prvky montujú na falc pomocou držiakov.

 

 

Kedy protisnehovú ochranu namontovať?

Ako už bolo spomenuté, prvky protisnehovej ochrany môžete na strechu namontovať aj dodatočne, nemusí to však byť jednoduché. Keďže líniové prvky sa montujú len na špeciálne, nosné škridle, vymieňajú sa kus za kus. Taktiež pri osádzaní kovových hákov na škridle, je nutné vymeniť aj okolité škridle, čím sa navyšujú celkové náklady na úpravu strechy.  Ďalšou komplikáciou môže byť napríklad farba novej  škridle, ktorá sa nemusí úplne zhodovať s tou pôvodnou. Odborníci sa teda prikláňajú k názoru, že protisnehová ochrana by mala byť od samého začiatku súčasťou strechy. Mali by ste na to myslieť vopred, ideálne už pri stavbe domu a realizácii strechy. 

Svojpomocne či odborníkmi?

Montáž prvkov protisnehovej ochrany by ste mali nechať na odborníkov, v ideálnom prípade by ju mala vykonávať firma, ktorá realizuje vašu strechu. Vyberajte si prvky, ktoré odporúča výrobca. Stavte na kvalitu a nedajte sa zlákať lacným čínskym trhom, inak si koledujte o problémy. Naše normy sú diametrálne odlišné od noriem v ázijských krajinách a aj kvalita dodávaných stavebných prvkov nie je porovnateľná s tovarom od renomovaných výrobcov s dlhoročnými skúsenosťami. V súčasnosti je aj ponuka prvkov protisnehovej ochrany bohatá. Na výber máte rôzne druhy, ale aj rozdielne tvary, veľkosti a materiály.

Vždy sa informujte a konzultujte s odborníkmi, ktoré protisnehové ochranné prvky sú vhodné pre vašu strechu, či už je plechová alebo škridlová. Len kvalitná a bezpečná strecha ochráni váš domov a prispeje k pokojnému a zdravému bývaniu.

 

 

Akú strechu na dom?

Akú strechu na dom?

Ak uvažujete o stavbe či kompletnej rekonštrukcii domu, určite ste rozmýšľali nad tým, aká by mala byť  strecha.  Je lepšia strecha rovná alebo šikmá? Ktorá strecha je lacnejšia? Akú strechu si mám vybrať, ak na nej chcem mať slnečné kolektory? A samozrejme, ktorá strecha dlhšie vydrží? Všetky tieto otázky sú na mieste a je dobré mať ich zodpovedané už na začiatku plánovania stavby.

Dá sa povedať, že strecha je na dome najdôležitejšia. Je to akýsi symbol bezpečia, pretože práve ona chráni dom pred poveternostnými vplyvmi. Strecha sa  výraznou mierou podieľa na celkovom vzhľade domu, určuje jeho charakter. Keď prechádzame okolo neznámeho domu, často je to práve strecha, ktorá nám učaruje. Preto jej výber rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Skúsení odborníci z firmy REMOT SI – BIGMAT z Popradu vám radi poradia s výberom správnej strechy a jej následnou realizáciou od začiatku až do konca.

Plochá či šikmá?

Ploché strechy boli v minulosti veľmi obľúbené, avšak kvôli problémom so zatekaním ich popularita postupom času klesala. Dnes, s príchodom nových, kvalitnejších materiálov sa ploché strechy znova tešia obľube, najmä u mladej generácie.  Za plochú strechu sa považuje strecha s maximálnym  sklonom 10 stupňov. Menší sklon nie je vhodný, a to práve  kvôli odtekaniu dažďovej vody. Nespornou  výhodou tohto  typu strechy je, že je lacnejšia oproti šikmej streche, ktorá zaberá väčšiu plochu, a tým pádom aj náklady na jej zateplenie a následné vykurovanie domu sú nižšie ako u šikmých striech. Ak plánujete dom s podkrovím, plochá strecha pre vás nepripadá do úvahy. Nachádza sa hneď nad obytným priestorom, čiže podkrovým nedisponuje. Samozrejme, v budúcnosti môžete dať plochú strechu dole a podkrovie dodatočne vybudovať, rozhodne to však nie je lacná záležitosť. Plochá strecha sa hodí na moderné bungalovy, ale aj poschodové domy typu kocka či kváder. Je možné na ňu zakomponovať slnečné kolektory, strešné okná či svetlovody. Pred výstavbou rodinného domu však treba brať do úvahy aj to, aké typy domov sú v okolí a aké majú strechy, aby k nim váš vysnívaný domov zapadol a nebol niekomu takpovediac tŕňom v oku.

Šikmé strechy sú medzi staviteľmi dlhodobo populárne a preferované Prečo?  V prvom rade preto, že vďaka svojej mohutnej konštrukcii a strmému sklonu sú odolnejšie voči silnému dažďu, snehu, vetru a iným poveternostným podmienkam. Tým sa výrazne znižuje riziko zatekania a následného poškodenia. Slovensko je krajina s nestálym počasím a relatívne nízkym počtom slnečných dní bez dažďa a snehu. Aj preto sú  šikmé, alebo sedlové strechy preferované najmú v horských oblastiach. Sklon šikmej strechy umožňuje tiež  lepšie prúdenie vzduchu vo vnútri domu. Toto lepšie vetranie pomáha regulovať teplotu a úroveň vlhkosti, čím sa vytvára zdravé životné prostredie a predchádza sa problémom, ako sú plesne a huby, a s tým spojené alergie rôzneho druhu a rozsahu. Šikmé strechy poskytujú lepšiu izoláciu v porovnaní s plochými strechami, čo vedie k dobrej energetickej účinnosti. Konštrukcia pomáha zadržiavať teplo v chladnejších mesiacoch a naopak, v horúcom počasí udržiava interiér chladnejším. Ako na plochú, tak aj na sedlovú strechu je možné namontovať slnečné panely, vikiere, strešné okná či strešné balkóny. Renomované značky VELUX, FAKRO a ROTO ponúkajú pestrú škálu strešných okien, ako aj doplnkov na strešné okná, ktoré oživia každú strechu a spravia ju skutočne výnimočnou.

 Či už sa rozhodnete pre plochú alebo šikmú strechu, na výber máte širokú škálu možností dizajnu, ako pre moderné domy, tak aj pre tradičné stavby. K dispozícii sú rôzne materiály, farby, povrchové úpravy a strešné krytiny, ktoré vyhovujú vášmu osobnému vkusu. Táto všestrannosť vám umožní vytvoriť strechu, ktorá bude nielen dobre fungovať, ale zároveň dodá vašej nehnuteľnosti jedinečný charakter. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý typ strechy je pre vás ten pravý, kontaktujte profesionálov. Spoločnosť REMOT SI s.r.o. člen medzinárodnej aliancie Bigmat. Pomôžu vám s výberom správnej strechy, strešnej krytiny aj ostatných záležitostí týkajúcich sa strechy. Nelámte si hlavu nad vašou strechou, ale užívajte si všetky jej výhody.