Akú strechu na dom?

Ak uvažujete o stavbe či kompletnej rekonštrukcii domu, určite ste rozmýšľali nad tým, aká by mala byť  strecha.  Je lepšia strecha rovná alebo šikmá? Ktorá strecha je lacnejšia? Akú strechu si mám vybrať, ak na nej chcem mať slnečné kolektory? A samozrejme, ktorá strecha dlhšie vydrží? Všetky tieto otázky sú na mieste a je dobré mať ich zodpovedané už na začiatku plánovania stavby.

Dá sa povedať, že strecha je na dome najdôležitejšia. Je to akýsi symbol bezpečia, pretože práve ona chráni dom pred poveternostnými vplyvmi. Strecha sa  výraznou mierou podieľa na celkovom vzhľade domu, určuje jeho charakter. Keď prechádzame okolo neznámeho domu, často je to práve strecha, ktorá nám učaruje. Preto jej výber rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Skúsení odborníci z firmy REMOT SI – BIGMAT z Popradu vám radi poradia s výberom správnej strechy a jej následnou realizáciou od začiatku až do konca.

Plochá či šikmá?

Ploché strechy boli v minulosti veľmi obľúbené, avšak kvôli problémom so zatekaním ich popularita postupom času klesala. Dnes, s príchodom nových, kvalitnejších materiálov sa ploché strechy znova tešia obľube, najmä u mladej generácie.  Za plochú strechu sa považuje strecha s maximálnym  sklonom 10 stupňov. Menší sklon nie je vhodný, a to práve  kvôli odtekaniu dažďovej vody. Nespornou  výhodou tohto  typu strechy je, že je lacnejšia oproti šikmej streche, ktorá zaberá väčšiu plochu, a tým pádom aj náklady na jej zateplenie a následné vykurovanie domu sú nižšie ako u šikmých striech. Ak plánujete dom s podkrovím, plochá strecha pre vás nepripadá do úvahy. Nachádza sa hneď nad obytným priestorom, čiže podkrovým nedisponuje. Samozrejme, v budúcnosti môžete dať plochú strechu dole a podkrovie dodatočne vybudovať, rozhodne to však nie je lacná záležitosť. Plochá strecha sa hodí na moderné bungalovy, ale aj poschodové domy typu kocka či kváder. Je možné na ňu zakomponovať slnečné kolektory, strešné okná či svetlovody. Pred výstavbou rodinného domu však treba brať do úvahy aj to, aké typy domov sú v okolí a aké majú strechy, aby k nim váš vysnívaný domov zapadol a nebol niekomu takpovediac tŕňom v oku.

Šikmé strechy sú medzi staviteľmi dlhodobo populárne a preferované Prečo?  V prvom rade preto, že vďaka svojej mohutnej konštrukcii a strmému sklonu sú odolnejšie voči silnému dažďu, snehu, vetru a iným poveternostným podmienkam. Tým sa výrazne znižuje riziko zatekania a následného poškodenia. Slovensko je krajina s nestálym počasím a relatívne nízkym počtom slnečných dní bez dažďa a snehu. Aj preto sú  šikmé, alebo sedlové strechy preferované najmú v horských oblastiach. Sklon šikmej strechy umožňuje tiež  lepšie prúdenie vzduchu vo vnútri domu. Toto lepšie vetranie pomáha regulovať teplotu a úroveň vlhkosti, čím sa vytvára zdravé životné prostredie a predchádza sa problémom, ako sú plesne a huby, a s tým spojené alergie rôzneho druhu a rozsahu. Šikmé strechy poskytujú lepšiu izoláciu v porovnaní s plochými strechami, čo vedie k dobrej energetickej účinnosti. Konštrukcia pomáha zadržiavať teplo v chladnejších mesiacoch a naopak, v horúcom počasí udržiava interiér chladnejším. Ako na plochú, tak aj na sedlovú strechu je možné namontovať slnečné panely, vikiere, strešné okná či strešné balkóny. Renomované značky VELUX, FAKRO a ROTO ponúkajú pestrú škálu strešných okien, ako aj doplnkov na strešné okná, ktoré oživia každú strechu a spravia ju skutočne výnimočnou.

 Či už sa rozhodnete pre plochú alebo šikmú strechu, na výber máte širokú škálu možností dizajnu, ako pre moderné domy, tak aj pre tradičné stavby. K dispozícii sú rôzne materiály, farby, povrchové úpravy a strešné krytiny, ktoré vyhovujú vášmu osobnému vkusu. Táto všestrannosť vám umožní vytvoriť strechu, ktorá bude nielen dobre fungovať, ale zároveň dodá vašej nehnuteľnosti jedinečný charakter. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý typ strechy je pre vás ten pravý, kontaktujte profesionálov. Spoločnosť REMOT SI s.r.o. člen medzinárodnej aliancie Bigmat. Pomôžu vám s výberom správnej strechy, strešnej krytiny aj ostatných záležitostí týkajúcich sa strechy. Nelámte si hlavu nad vašou strechou, ale užívajte si všetky jej výhody.