Bývanie na vidieku verzus bývanie v meste

Keby ste si mohli vybrať akékoľvek bývanie, aké by bolo? Možno ste si aj vy už položili túto otázku. Možno máte to šťastie, že svoje vysnívané bývanie ste už našli alebo ho práve teraz hľadáte.

Je lepší život v meste či na dedine? Na túto frekventovanú otázku neexituje jednoznačná odpoveď.  Koľko ľudí, toľko chutí. Niekto preferuje rušné mesto, iný pokojnejší vidiek, niekto dáva prednosť bytu, iný domu. Nech je to už akokoľvek, každé bývanie má svoje výhody a nevýhody.

Ak práve v tomto období uvažujete nad vašim prvým samostatným bývaním alebo sa plánujete presťahovať, položte si otázku, čo od vášho nového bývania očakávate. Bohatý trh pracovných možností?  Aktívne trávenie voľného času? Nekonečné možnosti nákupov? Alebo hľadáte  pokoj  pre rodinu a výchovu vašich detí? Bezpečné a zdravé prostredie? To všetko treba ešte pred kúpou domu alebo bytu zvážiť a dobré je aj pozerať do budúcna.  Ak si kúpite byt na 4 poschodí bez výťahu, teraz vám to možno nevadí, no na staré kolená sa vám to už pozdávať nemusí. Tak isto veľký pozemok je fajn, keď máte veľkú rodinu, ale ako ho budete udržiavať o pár desiatok rokov? Sú ľudia, ktorí celý život prežijú na jednej adrese, iní menia bývanie aj po pár rokoch.

Som mestský alebo vidiecky typ?

Aj od toho sa bude zrejme odvíjať hľadanie vášho vysnívaného bývania. Mestský typ človeka potrebuje mesto so všetkými výhodami aj nevýhodami. Podstatná je pre neho pestrosť a bohaté možnosti trávenia času. Mestskému typu stačia 2-3 izby, dobrá dostupnosť do zamestnania, pestrý výber aktivít na voľný čas a bohatý spoločenský život. Nepotrebuje rozsiahly pozemok, nebude si pestovať vlastné plodiny, pretože si ich kúpi. Ale túži po posedeniach s priateľmi pri káve, po koncertoch či divadelných predstaveniach. Nechce sa mu za všetkým tým dochádzať, chce byť v centre diania. Mestskému typu neprekáža hluk ani hustá premávka a vyhovuje mu život v anonymite. Nezaujíma ho, kto býva nad ním či o poschodie nižšie, nepotrebuje prehodiť pár slov s poštárkou.

Vidiecky typ chce pokoj a blízkosť prírody, a tomu je ochotný prispôsobiť ostatné. Zmieri sa s dochádzaním za prácou, z rozvozom detí do školy, škôlky a na krúžky. Zredukuje posedenia v kaviarňach, priateľov pozýva k sebe na záhradu. Vidiečan pozná väčšinu obyvateľov obce, kde žije a ku šťastiu mu stačí záhrada alebo terasa. Zmieri sa stým, že doma si kúpi len základné potraviny, a že na väčší nákup, na poštu či k lekárovi bude musieť ísť autom či autobusom.

Aké sú moje finančné možnosti?

Či už budete nehnuteľnosť kupovať za vlastné alebo si požičiate od banky, vedzte, že vo väčšom meste budú ceny vyššie. Aj za nájom zaplatíte viac. Platíte totiž nielen za vaše bývanie, ale aj pohodlie a blízkosť všetkého, čo potrebujete. A to niečo stojí. Pokiaľ hľadáte bývanie vo veľkom meste, rátajte radšej  aj s dodatočnými financiami na parkovné miesto. Tu určite nezaparkujete priamo pred domom, ako je to na dedine, ale často krát aj o niekoľko blokov ďalej. Čím väčšie mesto, tým horšie parkovanie.

Na druhej strane, ani bývanie na vidieku už nie je lacný špás a ceny nehnuteľností aj tu z roka na rok stúpajú. Ak však túžite po rodinnom domčeku s pozemkom, vidiek je ideálna voľba. Veľkým benefitom bývania na dedine je väčšia bezpečnosť. Deti tu môžu behať po vonku aj sami a netreba na ne dávať neustále pozor. Sú na čerstvom vzduchu. Cez víkend si aj vy vybehnete do lesa na prechádzku alebo si posedíte na záhrade. Ak máte väčší pozemok, pravdepodobne si skôr či neskôr zabezpečíte altánok alebo aspoň záhradné sedenie či hojdačku. Ak máte možnosť pracovať z domu, úplne ideálne bývanie. Ak však potrebujete za prácou dochádzať, nemusí to byť úplne jednoduché. V tomto prípade treba počítať aj s výdavkami na cestovné pre celú rodinu. Ak ešte nemáte auto, zrejme ho budete potrebovať, pretože tu nemáte všetko po ruke, tak, ako, ako v meste.

 

Bývanie na skúšku

Ak ste teda to svoje vysnívané bývanie ešte nenašli, s jeho hľadaním môžete začať tak, že si vyskúšate jednu aj druhú možnosť. Tak najlepšie zistíte, čo vám vyhovuje a kde sa chcete usadiť. Možno už po pár mesiacoch na vidieku zistíte, že ste si to predstavovali úplne inak, a že v paneláku bolo vlastne celkom fajn. Ak vám život v meste vyhovuje, ale občas by ste od všetkého na chvíľu utiekli, perfektným riešením môže byť chalupa. Ale o tom nabudúce.