Podkrovné schody

Ak plánujete podkrovie obývať, mali by doň viesť klasické schody. Do neobývaného podkrovia, ktoré slúži prevažne ako sklad nepotrebných vecí vám postačia strešné schody, často označované aj podkrovné schody. O aké schody vlastne ide?

 Strešné alebo podkrovné schody sú nevyhnutnou súčasťou každého domu, ktorý má podkrovný priestor. Poskytujú ľahký a bezpečný prístup do podkrovia. Dnes už je na trhu bohatá ponuka strešných schodov. Dodávajú sa v rôznych typoch vrátane skladacích schodov, posuvných schodov a teleskopických schodov. Pozrime sa na ne bližšie.

Skladacie schody sú najbežnejším typom strešných schodov. Môžu byť buď drevené alebo kovové. Pokiaľ sa schody nepoužívajú, jednoducho sa zložia do podkrovia. Posuvné schody fungujú podobne, ale s tým, že sa neskladajú, ale sa do podkrovia zasunú. Teleskopické schody sú kompaktnejšie a zaberajú menej miesta, ale ich nastavenie a zloženie už nie je také jednoduché a vyžaduje si určitú mieru zručnosti.

Ako vybrať strešné schody?

Keďže ponuka strešných schodov je naozaj bohatá, je na vás, ktorému mechanizmu dáte prednosť, či skladaciemu, zasúvaciemu alebo teleskopickému. Zvážiť by ste mali tiež faktory ako je nosnosť, výška miestnosti, a tiež jednoduchosť a častosť používania. Majte na pamäti, že schody musia uniesť nielen vás, ale aj  predmety prepravované do podkrovia a z podkrovia, a tie nemusia byť vždy najľahšie. Dôležitá je aj bezpečnosť schodov, preto by ste ich mali z času na čas skontrolovať, najmä ak sa využívajú len sporadicky. Akékoľvek nedostatky a poškodenia je potrebné odstrániť, aby ste schody mohli dlho a bezpečne používať.

 Pri výbere konkrétnej značky buďte nároční a nedajte sa zlanáriť na nekvalitné, lacné, poväčšine čínske výrobky. Stavte na kvalitu renomovaných značiek, napríklad FAKRO. Ide o svetového výrobcu všetkých typov podkrovných schodov, ktoré sú zákazníkom dodávané už zmontované a zahŕňajú aj bohaté príslušenstvo, ako napríklad zábradlie k strešným schodom, lišty, kľučky či prídavné stupienky. Vybavené sú kovaním a mechanizmom, ktorý umožňujú rýchle a bezproblémové rozloženie rebríka a jeho nenáročné zloženie. Vďaka bočným  madlám a protišmykovými stupňami umožňujú jednoduchý a bezpečný vstup do podkrovných priestorov. Po sklopení sú ukryté v strope, čím sa šetrí priestor v miestnosti a zachováva sa aj estetika miestnosti i celého priestoru. Ich montáž je tiež veľmi jednoduchá a zvládnu ju dve dospelé osoby. Vybrať si môžete schody s dreveným alebo kovovým rebríkom, protipožiarne schody s dvierkami, mlynárske schody, sťahovacie schody a super termoizolačné schody. Okrem strešných schodov spoločnosť FAKRO ponúka aj rôzne podkrovné dvierka, ktoré sú určené predovšetkým pre zabudovanie do zvislých nadmuroviek. Podkrovné dvierka umožňujú prístup do nevyužitého priestoru, ktorý sa nachádza za zvislou nadmurovkou alebo pod stacionárnymi schodmi. Vybrať si môžete rôzne varianty – zateplené dvierka, super termoizolačné dvierka či protipožiarne dvierka. Na všetky výrobky máte trojročnú záruku.