Bungalov alebo poschodový dom?

Ak stojíte pred dôležitým rozhodnutím - stavbou rodinného domu, zrejme rozmýšľate, aký by mal byť. Jednopodlažný bungalov či viacgeneračný poschodový rodinný dom? Doba sa mení a kým v minulosti dávali ľudia prednosť bývaniu v poschodových domoch, dnes stavebníci preferujú  väčšie či menšie moderné bungalovy. Prečo je to tak?

 Kedysi bolo bežné, že v jednom dome bývalo aj niekoľko generácií. Mladé rodiny len zriedka bývali od začiatku samé, čo malo množstvo výhod a bolo to lacnejšie. Viac ľudí v jednej domácnosti bolo výhodou hlavne pri malých deťoch – vždy ich mal kto postrážiť. Rozdelili sa domáce práce, nákupy aj financie. Takéto viacpočetné rodiny teda bývali poväčšine v poschodových domoch, jedna rodina na prízemí, druhá na poschodí. Často krát bolo súčasťou domu aj neobývané podkrovie, ktoré slúžilo ako sklad nepotrebných vecí.

V dnešnej dobe chce každá rodina mať svoje bývanie a svoje súkromie. Preferované sú jednopodlažné 2-3- izbové bungalovy, ktoré môžu byť praktickým riešením, ak nechcete bývať v byte bez ďalšieho pozemku. Takýto menší bungalov je len o niečo väčší ako byt, ale jeho súčasťou môže byť aj terasa s posedením a záhrada, podľa veľkosti pozemku.

 

Ak sa rozhodujete aký typ domu je pre vás najlepší, zvážte si nasledujúce okolnosti.

Aký veľký pozemok mám k dispozícii?

Hoci vačšina bungalovov má len 2-3 izby, na jeho výstavbu budete potrebovať väčší pozemok, predovšetkým s ohľadom na šírku domu a dodržanie povinných odstupov od susedných stavieb. Len pre vašu predstavu, pre bungalov s úžitkovou plochou 100 m2 rátajte so zastavanou plochou približne 120 m2. Ak chcete stavať poschodový dom, pozemok môže byť aj menší, lebo úžitková plocha domu sa rozdelí medzi dve poschodia. Ak máte atypický pozemok, prípadne úzky a dlhý pozemok, je tiež vhodné stavať poschodový dom a nie bungalov. Ohľad musíte brať aj na susedov. Ak je váš pozemok medzi už stojacimi nízkopodlažnými domami, nie je vhodné, aby tam stál poschodový dom, ktorý bude susedom tieniť, nehovoriac o narušení ich súkromia.

Koľko ľudí a v akom veku bude v dome bývať ?

To je tiež jedna zo zásadných otázok, ktorú by ste si mali položiť. Ak máte deti, dnes im možno stačí jedna izba, v budúcnosti bude chcieť mať každé dieťa tú svoju, a nie vždy sa podarí rozdeliť existujúcu detskú izbu na dve menšie. Podobne treba rátať s tým, že bungalov väčšinou nie je viacgeneračný dom. Ak máte dostatočne veľký pozemok, je možné v budúcnosti pristaviť ďalšiu izbu, prípadne aj dve, ale rozhodne to nie je lacná záležitosť a nezaobíde sa to bez ďalších papierovačiek. Tiež musíte myslieť na to, že ak máte časté  a pravidelné návštevy, bolo by praktické mať hosťovskú izbu. To isté platí pre domáci home office, aj to je ďalšia miestnosť navyše. Bungalov môže byť praktickým riešením pre ľudí, ktorým už deti odrástli a bude im stačiť menší počet izieb a tiež pre zdravotne znevýhodnených. Výhodou bungalovu je aj stavba bez schodov, ktoré môžu byť najmä v pokročilom veku obmädzujúce.

Aké sú moje finančné možnosti?

Cenovo najvýraznejšie položky pri stavbe domu sú základy a strecha. Náklady naviac môže predstavovať aj úprava pozemku pomocou rôznej techniky. Podobné nároky sú aj na prevedenie strešnej konštrukcie a výber krytiny. Menšie náklady vyžadujú poschodové domy, pretože aj ich strecha má menšiu plochu, a poväčšine  je tiež menej členitá. To, čo však ušetríte na týchto položkách, miniete na realizáciu schodiska a zosilnenie konštrukcie stropnej dosky medzi poschodiami. Pri stavbe poschodového domu sa tiež treba zamyslieť nad tým, či chceme mať podkrovie a či bude obývané. Podkrovie môže byť naozaj praktickým riešením pri stavbe menšieho poschodového domu a využití priestoru pod strechou.

Nároky na energie

Domy typu bungalov s väčšou obytnou plochou sú nielen finančne náročné na výstavbu, ale tiež energeticky náročnejšie z pohľadu vykurovania. Teplo stúpa smerom hore, preto ak vykúrite plochu jedného podlažia, časť tepla môže získať aj druhé podlažie, ktoré je priamo nad ním. Z tohto pohľadu je ekonomicky výhodnejší viacpodlažný dom. Ak predsa len túžite po bungalove, mal by byť čo najmenej členitý. Čím jednoduchší tvar domu, tým menšie sú tepelné straty.

V konečnom dôsledku je stavba domu o vašich prioritách a preferenciách. Kým niekto potrebuje veľkú záhradu, inému stačí menšia, kým jedným vadí behanie po schodoch, iní s tým problém nemajú. Hlavnú úlohu vo väčšine prípadov zohrávajú financie, takže výstavba domu bude závisieť predovšetkým od nich.