Aké okná do podkrovia?

Staviate alebo prerábate nehnuteľnosť a plánujete aj podkrovie? Potom určite uvažujete aj nad strešnými oknami. Aké by mali byť, koľko do nich investovať, aký by mal byť ich počet a veľkosť? Všetky tieto otázky sú na mieste, pretože práve od správneho výberu okien závisí vaša celková spokojnosť s budúcim bývaním. Strešné okná VELUX, FAKRO a ROTO sú praktickým riešením pre každé obývané podkrovie. Zaistia dostatok svetla, kvalitné vetranie aj pekný výhľad.

Aké veľké má byť strešné okno?

Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je miestnosť, tým väčšie strešné okno je potrebné na dostatok  svetla, ale aj správne vyvetranie miestnosti. Veľkosť okna samozrejme závisí aj od toho, či budú v miestnosti aj klasické zvislé okná alebo balkón. Pokiaľ áno, strešné okno môže byť v takejto miestnosti aj menšie. Alebo opačne, ak vám ku vysnívanému bývaniu chýba práve balkón, praktickým aj estetickým riešením môže byť strešný balkón, čiže miniatúrny balkón, ktorý vznikne vysunutím spodnej časti strešného okna. Strešný balkón VELUX opticky zväčší miestnosť a navyše, poskytne vám ešte krajší výhľad, ako povedzme klasické strešné okná.

  Aké strešné okno do atypickej miestnosti?

Ak bývate osamote alebo ste mladá dvojica bez detí, možno uvažujete nad otvoreným bývaním v podkroví. kedy pôjde V jednej väčšej miestnosti teda bude miesto pre relax, prácu, alebo aj menší kuchynský kútik. Takéto bývanie môže byť praktické a pohodlné, ak správne zvolíte veľkosť a počet okien.  Pri atypických tvaroch miestnosti, napríklad do  tvaru písmena L alebo U, môže byť efektívnym riešením viacero menších strešných okien. Firmy VELUX, FAKRO, a ROTO ponúkajú aj sústavy strešných okien, pričom niektoré z nich môžu byť s otváraním a iné bez. Najmä v podkroviach, kde súčasťou bude kuchyňa alebo kúpeľňa treba myslieť na kvalitné vetranie. Okná použité v týchto miestnostiach musia byť rozhodne s otváraním. V neobývaných častiach podkrovia zasa postačí miesto strešného okna aj menší svetlík.

 

 

Koľko svetla je akurát?

To závisí aj od toho, ako budete miestnosti využívať. V obývacej izbe či detskej izbe je potrebné mať dostatok svetla na každodenné činnosti, hru aj domáce úlohy. Vo všeobecnosti platí, že na 25 m2 priestoru je potrebné okno o veľkosti 5 m2, aby bolo zabezpečené dostatočné množstvo svetlo. Nedostatok svetla sa môže negatívne prejaviť na našej nálade, aktivite a zdraví.

 Pri plánovaní podkrovia myslite aj na to, ako bude rozmiestnený nábytok, aká je výška osôb, ktoré budú podkrovie využívať a podľa toho voľte veľkosť aj počet okien. Dnes už nie je problém zohnať kvalitný nábytok do akéhokoľvek priestoru, prípadne si ho dať vyrobiť na mieru. Zvoliť si môžete nízky nábytok pod strešné okná, čo môže byť praktickým riešením najmä v detskej izbe. Pri veľkorysej rozlohe miestnosti v podkroví môžete zvoliť aj veľké strešné okná a získať tak unikátny výhľad vo dne aj v noci. Ak si nie ste istý, koľko svetla bude akurát pre vaše podkrovie, nechajte si poradiť od odborníkov, ktorí zabezpečia premeranie podkrovia a výpočet dostatočného množstva svetla.

Len v dobre naplánovanom a kvalitne urobenom podkroví sa Vám bude aj dobre, kvalitne, zdravo a bezpečne bývať. Stavte na kvalitu výrobkov a služieb VELUX, FAKRO a ROTO  a bývajte podľa svojich predstáv.