Svetlo naše každodenné

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké je svetlo pre nás dôležité? Či si to uvedomujeme alebo nie, náš život a naše zdravie ovplyvňuje okrem iných faktorov aj svetlo. V posledných rokoch bolo na tému svetla uskutočnených množstvo výskumov, z ktorých  vyplýva, že príslovie – kde nechodí slnko, tam chodí lekár je skutočne pravdivé.

Prečo je svetlo dôležité?

Prirodzené svetlo má pozitívny vplyv na našu psychiku a odráža sa na našej nálade. Minimalizuje únavu, zlepšuje koncentráciu a ovplyvňuje pozornosť detí. Jeho nedostatok negatívne ovplyvňuje proces učenia aj pamäť. U mnohých ľudí môže dokonca vzniknúť sezónna afektívna porucha -SAD, ktorá súvisí s nedostatkom denného svetla počas jesenných a zimných mesiacov. Prejavuje sa zvýšenou únavou, smútkom, úzkosťou, zvýšenou potrebou spánku a apatiou- stratou záujmu o bežné činnosti a záľuby. S príchodom jari a leta tieto príznaky vymiznú a človek sa vráti do normálu, je veselší a šťastnejší.

Denné svetlo má aj antidepresívny vplyv a ovplyvňuje kvalitu ovzdušia. Často sa hovorí o tom, že severské krajiny, kde sa strieda polárny deň s polárnou nocou majú vyššie percento rôznych psychických chorôb, dokonca aj samovrážd. Už len z tohto hľadiska je svetlo skutočne dôležité.

Za ideálne sa považuje denné svetlo, a to z hľadiska svojho zloženia, intenzity i časovej premenlivosti. Že je denné svetlo dôležité, vedeli už naši predkovia. Vstávali s východom slnka a po jeho západe chodili spať. Všetky činnosti robili pri dennom svetle, poväčšine na čerstvom vzduchu. To sa odzrkadlilo na ich zdraví, duševnej pohode a dobrej nálade.

Denné svetlo v interiéri

Hoci sa denné svetlo považuje z biologického hľadiska za ideálne, iná káva je denné svetlo v interiéri. Máloktorý interiér je na svetlo bohatý, skôr naopak. Ak aj máme doma či práci slnečné miestnosti, pravidelne svetlu bránime roletami, žalúziami, závesmi, tmavými stenami či nábytkom. Žiaden interiér nie je svetelne dokonalý. Správnym výberom okien a ich množstvom to môžeme vo veľkej miere napraviť. A práve kombinácia klasických okien so strešnými oknami, svetlíkmi a svetlovodmi môže byť tým správnym riešením pre váš dom, byt, podkrovie či kanceláriu.  Strešné okná zabezpečia rovnomerný rozptyl svetla do miestnosti, no zároveň aj redukciu nadmerného jasu.  Svetlovody zasa dodajú denné svetlo tam, kde umiestnenie klasických okien nie je možné.  Dokážu rozjasniť aj ten najtmavší kút v dome či v práci a urobiť ho krajším.

Doma ako v prírode

Ak je reč o oknách, musíme určite spomenúť dôležitosť výhľadu z nich. Veď povedzme si pravdu, kto z nás by nechcel mať zo svojho domova krásny výhľad, ktorému nebude nič brániť. Mesto ako na dlani. Nádherná nočná panoráma. Pocit prírody aj v interiéri. To všetko môže správny výber okien zintenzívniť. Výskumy ukázali, že 9 z 10 ľudí považuje výhľad z okna za dôležitý faktor pre šťastný a spokojný život. Výhľad z okna často zohráva dôležitú úlohu pri kúpe domu či bytu. Je dôležitý nielen kvôli dostatku slnečného žiarenia a svetla, ale aj v súvislosti s kvalitným vetraním a prísunom čerstvého vzduchu do domácnosti. Kombinácia klasických okien so strešnými oknami VELUX a FAKRO dodá vášmu domovu nádych prírody, a tým aj zdravšie a krajšie domáce a pracovné prostredie.