Ako vybrať strešné okno?

Pri výbere strešného okna by ste si mali položiť niekoľko otázok. Na ktorú svetovú stranu bude okno orientované? Aký bude jeho účel? Potrebujem len presvetlenie alebo aj kvalitné vetranie? V ktorej miestnosti sa bude nachádzať a kde bude v rámci nej umiestnené? Aké majú byť jeho veľkosť a tvar? Postačí mi jedno okno alebo potrebujem viac okien? Z akého by malo byť materiálu? To sú hlavné faktory, ktoré nás majú sprevádzať pri výbere strešného okna. 

Vel2 Vel3

Koľko svetla potrebujem?

Miestnosti v našich domoch a bytoch sú orientované istým smerom. To vo veľkej miere ovplyvňuje celkovú klímu jednotlivých miestností, a tým aj výber ideálneho strešného okna. Miestnosti orientované na juh sú spravidla svetlejšie a teplejšie. Naopak, miestnosti orientované na sever bývajú na svetlo a teplo chudobnejšie. Aj to treba brať do úvahy pri výbere strešného okna. Do miestností orientovaných na juh môžete umiestniť menšie strešné okno alebo viac menších okien, ak vám veľa tepla prekáža. Severne orientované miestnosti budú zrejme vyžadovať väčšie sklenené plochy, aby bol zabezpečený dostatok denného svetla aj v menej slnečných mesiacoch roka. Je len na staviteľovi, čomu dáva prednosť, aby sa vo svojom dome, byte či kancelárii cítil príjemne. Či už sa rozhodnete pre veľké strešné okno alebo viac menších okien, dávajte pozor na to, aby bola zabezpečená kvalitná tepelná izolácia. Zásadne však platí, že pomer zasklenia voči podlahovej ploche by mal byť 1:10. Pre skutočne veľkorysé presvetlenie podkrovia sa netreba obávať ani viacerých strešných okien alebo ich zostave. Všetko závisí na našom vkuse, celkovom vzhľade miestnosti, ale aj na našich finančných možnostiach.

Velux5

Kde viac a kde menej

Okrem orientácie okna na konkrétnu svetovú stranu by ste mali zvážiť aj to, kde bude okno umiestnené v rámci danej miestnosti. Potrebujem presvetliť chodbu alebo šatník? Chcem dokonalé osvetlenie pracovnej dosky v kuchyni či pracovného stola v kancelárii alebo detskej izbe? Prajem si mať v kúpeľni luxus v podobe slnečných kúpeľov? Kde v miestnosti vyžadujem viac svetla a kde mi naopak postačí menej? Zodpovedanie týchto otázok je pre výber ideálneho strešného okna nevyhnutné, pretože každý z nás má rád niečo iné a aj naše nároky na bývanie sa líšia.

Plastové či drevené?

Hoci medzi oknami dominuje drevo, čoraz obľúbenejším materiálom je aj plast. Tento variant strešného okna je bezúdržbový, pretože jeho drevené jadro je chránené vodotesnou polyuretánovou vrstvou. Vďaka tejto vlastnosti sa perfektne hodí do vlhkejších priestorov, akými sú kuchyňa či kúpeľňa. Celodrevené okná sa hodia do miestností, kde oceníte ich prirodzený drevený vzhľad. Na povrchu sú ošetrené len čírym, vodou riediteľným lakom, ktorý ich chráni pred nečistotami i vlhkosťou. Na vonkajšie oplechovanie sa používajú rôzne materiály, napríklad titánzinok, meď aj hliník. Pri výbere strešného okna treba teda zvážiť aj to, z akého materiálu je strecha, aby do nej nové strešné okno dokonale zapad