Strešné okná ako súčasť inteligentnej domácnosti

O tom, že doba ide dopredu oveľa rýchlejšie, ako sme možno boli zvyknutí niet pochýb. Sotva si zvykneme na jednu technologickú vymoženosť, už je tu ďalšia. To, o čom sa našim predkom ani nesnívalo je dnes bežnou súčasťou našich životov.

Aj pojem inteligentná domácnosť už nie je žiadne sci-fi, ale každodenný fakt miliónov ľudí po celom svete. Domáce spotrebiče, kúrenie či klimatizáciu už možno ovládať pohodlne z kresla, či dokonca na diaľku a nemusíme byť pritom ani doma.

Výnimkou nie sú ani strešné okná. Tie už dávno neslúžia len na presvetlenie či vyvetranie neobývaného podkrovia.  Moderné strešné okná sú dnes súčasťou inteligentnej domácnosti. Ak plánujete stavať rodinný dom alebo rekonštruovať podkrovie, inšpirujte sa nasledujúcimi riadkami.

Kedysi sa strešné okná inštalovali najmä do neobývaného podkrovia, aby ho presvetlili a umožnili občasné vetranie, prípadne aby umožnili príležitostný výstup na strechu. To už dnes neplatí.  Moderné technológie spôsobili, že strešné okná plnia veľa iných funkcií, rovnako ako elektrospotrebiče a je možné ich ovládať.

Okrem klasických strešných okien s manuálnym ovládaním sú už bežne na trhu aj okná na elektrický či solárny pohon. Aký pohon si vybrať?

Pohyb strešného okna a jeho tieniacich doplnkov – roliet alebo žalúzií umožňuje motor umiestnený v hornom ráme. Ten je poháňaný elektrinou, buď zo siete alebo z batérie napájanej fotovoltickým panelom.

Elektrický pohon je výhodný vtedy, ak už k oknu  vedie kábel alebo plánujete v budúcnosti priviesť elektrinu až k oknu. Pre elektricky ovládané strešné okná VELUX budete potrebovať elektrický pohon KMG a napájací zdroj KUX 110, ktorý môže byť spoločný až pre 5 elektricky ovládaných výrobkov VELUX. Na tento zdroj napojíte okná aj vnútorné alebo vonkajšie rolety. Pre ideálne fungovanie výrobcovia odporúčajú na každý zdroj pripojiť maximálne 3 motory okna.

 

Solárny pohon vám poslúži vtedy, ak k oknu nevedie kábel a chcete sa vyhnúť ďalším stavebným úpravám. V tomto prípade budete potrebovať solárny pohon KSX, ktorý už obsahuje batériu aj fotovoltický panel. Výhodou je, že funguje zadarmo a za každého počasia, aj pri výpadku elektriny. Batériu dobíja denné svetlo, takže ovládanie je bezproblémové a úplne spoľahlivé.

Pokiaľ je vaša domácnosť už vybavená staršími typmi klasických strešných  okien VELUX s manuálnym ovládaním a chceli by ste prejsť na ovládanie s pohonom, ani to nie je problém. Nie je nutné kupovať nové okná, aby ste ich mohli ovládať na diaľku. Aj z nich  ľahko urobíte súčasť inteligentnej domácnosti, čo bude mať značné množstvo výhod. Stačí otvoriť kývne strešné okno s horným madlom a pozrieť sa na jeho identifikačný štítok. Podľa neho zistíte, či máte okno novšej alebo staršej generácie, a na základe toho ľahko dokúpite k oknu správny typ motora. Potom už nebude problém otvárať a zatvárať strešné okná, ktoré sú príliš vysoko. Urobíte to jedným gombíkom a nebudete musieť ani vstať od televízora. Zvládne to aj malé dieťa. Ale to ešte nie je všetko. Čas otvárania a zatvárania strešných okien, ako aj roliet či žalúzií si môžete nastaviť časovačom. Otvoria a zatvoria sa v presne stanovený čas sedem dní v týždni 365 dní v roku. Zdá sa vám to stále málo? Moderné strešné okná VELUX INTEGRA sú vybavené aj dažďovým senzorom. Znamená to, že v prípade zmeny počasia – dažďa či snehu sa okná automaticky uzavrú a vám to zaistí úplné pohodlie bez strachu, že vám počas vašej neprítomnosti voda natečie dnu do miestností.

Prečo sa rozhodnúť pre inteligentné strešné okná VELUX?

Pretože sú moderné, poskytujú vám maximálny komfort a spĺňajú všetky bezpečnostné požiadavky. Dokonale zapadnú do každej strechy a zatraktívnia každú modernú nehnuteľnosť.