Výhody a nevýhody betónovej strešnej krytiny

Strecha je dôležitou, ak nie najdôležitejšou časťou domu. Často je to prvá vec, ktorá nás na dome upúta. Preto aj výber vhodnej strešnej krytiny nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Zvlášť v posledných rokoch, kedy majú stavebníci naozaj veľa možností a skutočne pestrú ponuku najrôznejších materiálov, tvarov a farieb.

Mimoriadnej obľube sa najmä v posledných rokoch teší betónová strešná krytina. Betón sa ako stavebný  materiál využíva pri stavbe základov, ale aj obvodových múrov domu, a to ho predurčilo na využitie aj pri realizácii strechy.

Betónová strešná krytina sa na strechách síce využíva už od 19.storočia, avšak do popredia sa dostala  len v posledných desaťročiach. Vyznačuje sa mimoriadnou pevnosťou, stálosťou tvaru a odolnosťou aj v najnáročnejších podmienkach. Ideálna je pre vás, ak bývate v oblasti s výdatnými snehovými zrážkami, lebo veľa unesie. Avšak aj v ostatných oblastiach sa zídu jej prednosti. Odolá prudkým nárazovým vetrom aj silnému dažďu. Vďaka dodatočným povrchovým úpravám dosahuje jej životnosť aj 100 rokov. Práve z tohto dôvodu je investícia do betónovej strešnej krytiny dobrým krokom, ak staviate nový dom a chcete mať kvalitnú strechu, ktorá vás doslova prežije. 

Betónová strešná krytina  sa vyrába z betónu, teda zo zmesi štrkopiesku, vody, portlandského cementu a  pigmentov oxidu železa. Materiálové zloženie a technológia výroby dodávajú jednotlivým škridlám  tvarovú stálosť, pevnosť, odolnosť voči vode i ohňu a vďaka nízkej nasiakavosti aj mrazuvzdornosť. Zatiaľ čo iné materiály rokmi na kvalite strácajú,  pevnosť betónových škridiel rokmi stúpa. Je to zapríčinené procesom postupného tvrdnutia betónu, ktorý môže trvať niekoľko desaťročí. Ďalšou výhodou je, že vysoká pevnosť betónu umožňuje výrobu škridiel väčších rozmerov, čo prispieva k úspore financií a tiež času pri montáži celej strechy.

Ako každá strecha, tak aj betónová má okrem množstva výhodu nejaké nevýhody. Jednou z nich je jej vyššia váha. Z tohto dôvodu sa betónové škridle nehodia napríklad pri prestavbe strechy u staršieho domu. Pokiaľ na ňom bola pálená škridla, predsa len krov niesol oveľa menšiu záťaž, ako by tomu bolo pri betónovej strešnej krytine. Ak sa chystáte stavať nový dom a uvažujete nad betónovou strešnou krytinou, dbajte na to, aby bol strešný krov mimoriadne pevný a uniesol ťažkú betónovú strechu.

Ďalšou menšou nevýhodou je že betónové škridle časom vyblednú. Farbu totiž získavajú nastriekaním a aj napriek ošetreniu a dodatočnej povrchovej úprave sa sýtosť farby znižuje. Podiel na tom má UV žiarenie, ale aj kyslé dažde či vtáčí trus. Časom sa na strešnej krytine môžu usádzať aj machy, ale tomu sa nevyhne žiadna strecha.

Betónová strešná krytina teda tak, ako aj iné typy strešných krytín vyžaduje starostlivosť a pravidelné čistenie. Ak ho vykonáte poriadne, pár rokov budete mať s údržbou pokoj.