Drevo na vykurovanie – ako ho skladovať?
Ceny tepla neustále stúpajú, a aj to je jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia hľadajú alternatívne možnosti vykurovania. Jednou z nich je aj vykurovanie drevom.
Pokiaľ máte drevo kde skladovať a viete si ho lacno zadovážiť, môžete na vykurovaní ušetriť nemalé peniaze. Lenže práve uskladnenie dreva býva častým kameňom úrazu. Lebo nie je drevo ako drevo a len správne uskladnené drevo bude aj dobre a dlho horieť.
Čerstvé verzus odležané
Čerstvo vyťažené drevo obsahuje až 50 % vlhkosti, čo ho robí nevhodným na spaľovanie. Použitie mokrého dreva má za následok syčanie, neefektívne horenie a nízku produkciu tepla. Takéto drevo navyše zvyšuje riziko tvorby dechtu v komíne, ktorý môže dokonca spôsobiť požiar.
Na dosiahnutie optimálnej kvality by malo drevo obsahovať len 15 % - 20 % vlhkosti. To zabezpečí čisté horenie s priehľadným dymom a maximálnym využitím energetickej hodnoty paliva.
Ako teda drevo skladovať, aby si zachovalo svoje dobré horľavé vlastnosti?
Samozrejme, najjednoduchšie a najefektívnejšie je mať drevo uložené v blízkosti kotla. Nie však vo vnútri, kde okolo neho necirkuluje vzduch. Úplne ideálne je skladovať palivové drevo vonku na čerstvom vzduchu, kde môže na jednej strane voľne dýchať, ale zároveň bude chránené strechou pred nepriazňou počasia, najmä vo forme dažďa a snehu, ktoré by ho mohli znehodnotiť. Taktiež nie je správne ukladať spodnú vrstvu dreva priamo na zem, odkiaľ saje zemnú vlhkosť a znehodnocuje sa. Vhodné je ukladať ho na vopred pripravenú pevnú podložku, aby bolo pred vlhkosťou chránené. Najlepším riešením je postaviť drevo na drevené palety, ak ich máme k dispozícii alebo pevné drevené podložky. Taktiež je lepšie ak je drevo voľne stojace, nie opreté o múry domov či plotov. Koniec koncov, takéto uskladnenie dreva škodí aj obvodovým múrom stavby a v konečnom dôsledku aj celej stavbe. Najpraktickejším riešením ako uskladniť drevo pred vykurovaním je prístrešok na drevo. Kôlňa je dnes už zastarané riešenie, hoci mnohí, najmä tí skôr narodení ho stále využívajú. Moderným, často využívaným riešením je prístrešok na drevo, a to aj pre jeho estetický vzhľad, ktorý poteší nielen oko majiteľa a zároveň nenaruší estetický ráz celej stavby a jej okolia. Veď posúďte sami, že drevo nahádzané na kopu pri dome alebo poukladané po obvodových múroch domu nie je nič pekné.
Aký prístrešok je vhodný na uskladnenie dreva?
V prvom rade by bolo dobré, aby prístrešok korešpondoval s celkovým vzhľadom domu a aby dobre zapadol do jeho okolia. Ak máte starší rodinný dom, aj prístrešok môže byť postavený v tomto starom štýle, ale nemusí to byť pravidlo. Pokiaľ bývate v drevenom dome alebo plánujete prístrešok pre chalupu, je samozrejmé, že aj prístrešok bude v tomto tradičnom drevenom štýle. Ak máte moderný dom s použitím rôznych kovových prvkov či skla, esteticky zaujímavé môžu byť aj iné materiály, napríklad hliník, nerez či oceľ, ktoré sú najmä v posledných rokoch často využívané práve pre rôzne prístrešky, altánky či prístavby. Nie je potrebné, aby mal prístrešok aj všetky bočné steny, najdôležitejšie je, aby bolo drevo chránené strechou, prípadne inou ochranou zhora.
Ako drevo správne naukladať?
Poviete si banalita, ale aj to je jedným z rozhodujúcich faktorov na zachovanie kvality dreva a jeho dobrej horľavosti. Drevo je potrebné ukladať v rovnomerných stohovaných radoch ,tak, aby bol medzi nimi zachovaný dostatočný prietok vzduchu. Medzery by mali mať niekoľko centimetrov, nemusia byť väčšie. A ešte jedna dôležitá poznámka – ak drevo skladujete vonku, ukladajte polená kôrou smerom nahor, aby lepšie odvádzali vodu. Pokiaľ drevo neskladujte pod strechou, určite je potrebné ho zakryť plachtou či fóliou pred dažďom a snehom.
Vedeli ste?
Čerstvé drevo potrebuje 1-2 roky na vysušenie, a to v závislosti od druhu dreva a podmienok, v akých je skladované. Krátkodobo môžete drevo skladovať aj v interiéri, pri peci krbe a podobne. Dlhodobé skladovanie dreva sa však v interiéri neodporúča kvôli riziku plesní a prípadným škodcom. Dbajte na to aj vtedy, ak máte doma zvieratá.