Zriadenie studne na vodu
Pokiaľ ste majiteľom záhrady, či už okrasnej alebo úžitkovej, určite ste už uvažovali o zriadení vlastnej studne. Ak aj náhodou nie, čítajte ďalej a možno vás inšpirujeme k jej zriadeniu práve teraz. Veď pri súčasných cenách za vodu sa to určite vyplatí, najmä pokiaľ disponujete väčšou záhradou, v ktorej pestujete či už ovocie, zeleninu alebo množstvo kvetov, stromy či kríky.
Pokiaľ uvažujete nad záhradnou studňou, na výber máte buď studňu náražnú, vŕtanú alebo kopanú. Tieto pojmy si ľudia zvyknú aj zamieňať, povedzme si teda v skratke o ich základných princípoch, výhodách a nevýhodách.
Náražná studňa sa vytvára zatĺkaním alebo narážaním oceľovej rúry s filtrom do zeme. Nevyžaduje klasické vŕtanie, len mechanické narážanie. Obvykle je plytká, s hĺbkou do 7-10 metrov. Dosahuje len do horných vrstiev podzemnej vody, teda do tzv. povrchovej vody. Takáto studňa je vhodná pre malé záhrady a domácnosti, kde kde nie sú vysoké nároky na množstvo vody. Výhodou tohto typu studne sú najmä nízke náklady na jej zriadenie a tiež jednoduchosť a rýchlosť realizácie. Nevýhodou je menšia kapacita studne, náchylnosť na znečistenie a výkyvy hladiny vody. Pokiaľ ste náročnejší a potrebujete väčšie množstvo vody s dobrou kvalitou, budete musieť investovať do vŕtanej studne.
Pri vŕtanej studni sa používa špeciálny vrták, ktorým sa vytvorí hlboký vrt do požadovanej hĺbky. Následne sa do vrtu vloží oceľová alebo plastová rúra s filtrom a puzdrom, aby sa zabezpečil prívod čistej vody. Vŕtané studne sú oveľa hlbšie, bežne dosahujú hĺbku aj 100 metrov. Voda z vŕtaných studní je obvykle čistejšia, pretože pochádza z hlbších vrstiev, ktoré sú lepšie chránené pred povrchovým znečistením. Táto studňa je vhodná pre zásobovanie domácností alebo na závlahy väčších plôch. Výhodou je okrem čistoty vody aj jej stabilná kvalita a menšie výkyvy hladiny vody. To však znamená aj vyššie náklady a tiež nutnosť použiť špeciálnu techniku. Okrem toho je potrebné naštudovať si potrebnú legislatívu, vybrať kvalitnú firmu, ktorá urobí práce korektne k vašej spokojnosti. Aby ste predišli následným komplikáciám nielen pri realizácii studne, ale aj pri jej využívaní, je potrebné dať si spraviť rozbor pôdy, na ktorej bude studňa stáť, rozbor podzemnej vody, či je kvalitná a zdravotne nezávadná, a teda či ju budete môcť využívať na zavlažovanie, prípadne aj pitie. Taktiež budete musieť uvažovať nad vhodným čerpadlom a vybaviť stavebné povolenie, pretože realizácie studne je vlastne stavba. To všetko vás bude stáť množstvo času, energie, ale najmä peňazí. Z dlhodobého hľadiska je však realizácia studne vždy výhodná.
Posledným typom je kopaná studňa. Ide o druh studne, ktorý sa vyhĺbi ručne alebo pomocou mechanických nástrojov - minibagrov. Tento typ studne sa často vytvára v oblastiach s relatívne plytkými podzemnými vodami. Kopaná studňa má zvyčajne širší priemer než vŕtané studne a môže mať rôznu hĺbku. Je dobrým riešením tam, kde je dostupná dostatočná hladina podzemnej vody a kde nie je nutné dosiahnuť veľké hĺbky, pretože hĺbka takejto studne je značnej obmedzená. Výhodou kopanej studne sú nízke náklady na jej realizáciu, rýchla výstavba a jednoduchá údržba, nevýhodou už spomínaná obmedzená hĺbka a riziko kontaminácie.
Pokiaľ uvažujete práve nad kopanou studňou, dajte si pozor na úpravu okolia, kde bude studňa stáť, nezabudnite, že je potrebné studňu správne vyložiť kameňmi, pieskom, štrkom či lávovými kameňmi, ktoré sa kladú vo vrstvách. Cieľom je zabezpečiť, aby voda, ktorá prúdi do studne zo spodných vrstiev, bola čo najčistejšia a zbavená nečistôt.
Nezabudnite ani na to, že čistotu a kvalitu vody treba v každej studni pravidelne kontrolovať, teda odoberať zo studne vzorky a posielať ich na rozbor. Myslíte tiež na úpravu okolia, nielen z estetického hľadiska, ale najmä kvôli spomínanej kontaminácii. Je potrebné vyspádovanie terénu v bezprostrednom okolí studne, aby sa zabránilo zhromažďovaniu vody v jej blízkosti. Kvôli tomu je dobré umiestniť betónovú alebo kamenitú plochu okolo hlavnej časti studne , ktorá zabráni prieniku dažďovej vody a povrchových nečistôt do studne. Kopaná studňa by mala mať nad povrchom ochranný betónový alebo kameninový prstenec vysoký minimálne 60 cm, aby sa zabránilo vniknutiu nečistôt, lístia, zvierat, či nebodaj pádu osôb, najmä malých detí. Ak je okolie studne v nízko položenom alebo vlhkom prostredí, je vhodné zvážiť inštaláciu drenážneho systému alebo vysadenie zelene, ktoré odvádzajú prebytočnú vodu preč od studne. Dôležitou súčasťou ochrany čistoty studničnej vody je inštalovanie vhodnej hlavy alebo krytu vŕtanej studne, v prípade studne kopanej je to vybudovanie vhodného prístrešku, najčastejšie kamenného alebo dreveného. To už závisí od individuálnych estetických požiadaviek každého stavebníka či realizátora studne.
Aby ste predišli sklamaniu a problémom, zabezpečte si na vykonanie všetkých potrebných prác kvalifikovanú firmu či skúseného pracovníka.