Aký typ šikmej strechy je trendový?

Chystáte sa stavať alebo rekonštruovať rodinný dom? Potom iste uvažujete nad tým, aký typ strechy zvoliť. V súčasnosti mnoho stavebníkov využíva ploché strechy, ktoré sa hodia ako na jednopodlažné, tak aj na viacpodlažné domy. Plochá strecha pôsobí jednoducho, moderne, štýlovo. Šikmá strecha napriek tomu ostáva stále populárnou klasikou. Pozrime sa na ňu bližšie. 

Aká strecha je vlastne šikmá?

Šikmá strecha môže mať rôzne podoby, závisí predovšetkým od pôdorysu domu. Má sklon od 10 do 45 stupňov. Oproti dobám minulým sú dnes šikmé strechy jednoduchšie. Minimalizmus sa dotýka aj stavebníctva a výstavba striech nie je výnimkou. Kým v minulosti boli v kurze komplikované tvary striech s mnohými vikiermi, dnes je trend iný. Popularite sa tešia najmä pultové strechy, ktoré svoje využitie našli najmä u pasívnych domov. Ich výhodou je, že svojim sklonom skvelo chránia celý dom pred nepriazňou počasia -  pred vetrom, dažďom aj snehom, no zároveň poskytujú veľké svetlé plochy. Samotná šikmosť strechy má za následok lepšie odvádzanie vody a tým aj elimináciu presakov vody a celkovej vlhkosti. To zasa vplýva na dlhšiu životnosť strechy a spokojnejšie bývanie. Na druhej strane, sklon šikmej strechy umožňuje lepšie prúdenie vzduchu vo vnútri domu. Toto lepšie vetranie pomáha regulovať teplotu a úroveň vlhkosti, čím sa vytvára zdravé životné prostredie a predchádza sa problémom, ako sú plesne a huby.

Šikmé strechy sú ako stvorené na výstavbu podkrovia. K dispozícii tak máte okrem prízemia a prípadného poschodia aj ďalší priestor navyše, či už ho využijete na bývanie, hranie, tvorenie alebo ako odkladací priestor je len na vás. Výhodou šikmej strechy je teda aj to, že pôdorys domu nemusí byť veľký, ale aj napriek tomu vám poskytne veľa priestoru. Navyše, šikmá strecha zlepšuje aj energetickú účinnosť domu, najmä ak je podkrovie obývané. Šikmé strechy totiž poskytujú lepšiu izoláciu v porovnaní s plochými strechami. Konštrukcia pomáha zadržiavať teplo v chladnejších mesiacoch a naopak, v horúcom počasí udržiavať interiér chladnejším. Majiteľ takéhoto domu je menej závislí od dodávok energií, najmä tepla v podobe vykurovania či chladu v podobe klimatizácie. Jednoducho povedané, správne zvolená a kvalitne vyhotovená šikmá strecha dokáže majiteľovi ušetriť nemalé náklady na bývanie.

A čo dizajn? Šikmé strechy dodávajú každému domu nadčasový dizajn a estetickú príťažlivosť. Populárne boli tieto strechy tak v minulosti, ako aj dnes. Šikmá strecha môže pôsobiť klasicky a často si ju zvolia stavebníci, ktorí majú radi osvedčený dizajn, možno aj v štýle retro či vo vidieckom štýle. Domy so šikmou strechou sa budú vynímať najmä na vidieku a pôsobiť budú ešte krajšie, ak správne zvolíte nielen materiál na pokrývku strechy, ale aj na obvodové múry a celkový vzhľad okolia. Pri šikmých strechách máte na výber naozaj  širokú škálu možností dizajnu. Či už uprednostňujete tradičný alebo moderný štýl, k dispozícii sú rôzne materiály, farby, povrchové úpravy a strešné krytiny. Táto všestrannosť vám umožní vytvoriť strechu, ktorá nielenže bude výnimočne dobre fungovať, ale zároveň dodá vašej nehnuteľnosti jedinečný charakter.

Šikmá strecha môže byť aj zelená

Ak máte pozitívny vzťah k ekológii a radi by ste stavili na ekologické bývanie, vedzte, že aj šikmá strecha takou môže byť. Vplyv zelených striech na životné prostredie nie je zanedbateľný. Tepelnoizolačné vlastnosti, ako aj tepelná zotrvačnosť vody, ktorá sa v zelených strechách zdržiava  znižujú tepelný tok a priaznivo ovplyvňujú energetickú bilanciu domu. Zelenú strechu častejšie volia majitelia s rovnou strechou, ale nie je problém takúto strechu vybudovať aj na šikmej streche. Výstavba bude zložitejšia aj finančne náročnejšia, ale napriek tomu sa investícia do nej oplatí. Strechy so sklonom väčším ako 15 stupňov totiž potrebujú zábrany proti zosuvu substrátu.

No a na záver ešte jedna dobrá správa – šikmá strecha, to nie je len odolnosť, pekný vzhľad a dlhá životnosť, ale aj nenáročná údržba. Vďaka šikmému spádu sa na streche udržuje menej nečistôt – najmä listov či polámaných konárov. Nehrozí tu ani udomácnenie drobných zvierat, ako to iste poznajú majitelia plochých striech. Takáto strecha je prakticky bezúdržbová, z času na čas ju však samozrejme treba prekontrolovať, kvôli prípadným drobným poškodeniam.

Či už si zvolíte strechu rovnú alebo šikmú, dbajte predovšetkým na jej kvalitné vyhotovenie, spoľahlivými pracovníkmi s použitím kvalitných materiálov. Na streche sa šetriť neoplatí, pretože je to práve strecha, ktorá vás dom, a teda aj vás po celý život chráni.