Mám podkrovie, čo s ním

Ak disponujete nehnuteľnosťou, v ktorej je neobývané podkrovie, ste takpovediac šťastný človek. Pri dnešných finančne náročných časoch, kedy ceny nehnuteľností neustále stúpajú, môžete už existujúce podkrovie považovať za veľké plus.  Jeho rekonštrukciou získate väčší priestor na bývanie pre vás, prípadne do budúcna pre deti či vnúčatá. Pekne a funkčne zrekonštruované podkrovie  môže tiež zatraktívniť celkový vzhľad vášho domu a tiež zvýšiť jeho trhovú hodnotu. Iste, rekonštrukcia nie je lacný špás, ale je dobrou investíciou do budúcna.

Ešte pred tým, ako sa do rekonštrukcie podkrovia pustíte, je dobré zodpovedať si na otázku, načo má tento priestor v budúcnosti slúžiť, a podľa toho uvažovať nad veľkosťou jednotlivých miestností, počtom okien a použitými materiálmi. Je totiž rozdiel, či bude podkrovie trvalo/ dlhodobo obývané, či v ňom budú povedzme kancelárske priestory pre home office alebo bude využívané len príležitostne pre návštevy. To samozrejme závisí aj od veľkosti priestoru, ktorý máme k dispozícii.

 Nie v každom podkroví sa dá bývať. Vedeli ste napríklad, že minimálny rozmer izieb v rodinnom dome určuje norma STN 73 4301,2005? Podľa nej platí, že všetky obývané miestnosti musia mať ideálnu svetlú výšku aspoň 2,6 metra (2,4 metra v úplnej hranici) a podlahová plocha pre jednu obytnú miestnosť (ak je jediná v dome) je 18m2. Aj jednotlivé miestnosti v dome musia spĺňať určené rozmery, napr. kuchyňa by nemala byť menšia ako 8m2, kuchyňa s jedálňou 12m2, obývačka 16m2, spálňa 10-16m2 a detská izba 8-12 m2 (podľa počtu osôb, ktoré ju budú využívať). Dokonca aj kúpeľňa a WC majú predpísané minimálne rozmery, a to napríklad aj podľa toho, či v nich bude toaleta, bidet, umývadlo alebo práčka a ktorým smerom sa budú otvárať dvere. Čísla vedia byť niekedy poriadne otravné, v prípade stavby či prerábky domu sa naozaj oplatí ovládať ich.

V podkroví môžu byť nielen obytné priestory či spacie zóny, ale napríklad aj šatníky, funkčné sklady nepotrebných vecí, knižnice či dokonca domáce wellness s vírivkou a saunou. Rodiny s deťmi podkrovie často prispôsobujú potrebám svojich ratolestí a práve v tejto časti domu vytvárajú priestranné herne, čitateľské kútiky, relaxačné zóny s matracmi, malé telocvične či ateliéry pre malých umelcov. Fantázii sa medze naozaj nekladú.

Podkrovie môže byť najmä v malom dome pre početnú rodinu praktickým a zaujímavým riešením. Okrem detí si svoje sny môžu práve v podkroví domu plniť aj dospelí. Či už ste amatérsky alebo profesionálny umelec, svoj sen o vlastnom maliarskom či fotografickom ateliéri môžete zrealizovať v priestore pod strechou. Práve podkrovné priestory mu môžu dodať  správny umelecký ráz a nerušený pokoj pre akúkoľvek tvorivú činnosť.

Ak ste podnikateľ a túto činnosť vykonávate z domu, práve podkrovie vám môže vyriešiť problém s nedostatkom miesta. Zmestí sa tam kancelária, skladové priestory aj mini kuchynka. V podkroví vás pri práci nebudú rušiť cudzie hlasy ani krik detí. Vaši najbližší zasa nebudú mať pocit, že sú s vami v práci. Spokojnosť na oboch stranách, a to je vo väčšine prípadov na nezaplatenie.

Ešte stále rozmýšľate či ísť do toho?

Podkrovie, to je správna investícia do spoločného času s rodinou alebo čas pre seba samého. Podkrovie, to sú nezabudnuteľné romantické chvíle pri poháriku vína a pozorovaní nočnej oblohy. Podkrovie, to je úplne iný rozmer bývania. Nenechajte vaše podkrovie chátrať a plňte si svoje sny, či už ako rodina, firma alebo jednotlivec.