Stavba domu

Izolácia strechy- prečo a ako

Izolácia strechy- prečo a ako

Izolácia strechy- prečo a ako

 

Či už ste majiteľom domu alebo ešte len staviate, určite sa zhodneme v tom, že strecha je na dome naozaj kľúčová. Strechy sú počas celého roka vystavené rôznym poveternostným vplyvom. 365 dní v roku, 7 dní v týždni, 24 hodín každý deň musia odolávať účinkom vetra, dažďa, snehu alebo slnečného žiarenia. Bezchybné fungovanie strechy a jej dlhú životnosť môžeme ovplyvniť  správnym návrhom a vyhotovením. 

 

Prečo strechu zaizolovať?

Aj keby sme veľmi chceli, zákony fyziky bohužiaľ nezmeníme. Môžeme mať kvalitné zateplenie  fasády domu, dobre zaizolované podlahy, môžeme vykurovať čo to dá, istému úniku teplu však nezabránime. Môžeme ho však vo veľkej miere eliminovať, a to práve zaizolovaním strechy, lebo teplo uniká smerom nahor. Správnym zaizolovaním strechy znížite náklady na vykurovanie, ale to nie je jedná výhoda. Čítajte ďalej.

 

Na čo je potrebné myslieť pri výbere strešnej izolácie?

Hneď v úvode treba povedať, že izolácia strechy musí mať dobré tepelno-izolačné vlastnosti a schopnosť udržiavať v dome optimálnu teplotu. V praxi to znamená, že vo vnútri domu by nám nemala byť zima, ale ani príliš teplo. Jednoducho povedané, musíme sa cítiť príjemne. Nízka teplota vo vnútri domu môže viesť ku mnohým chronickým ochoreniam, častým prechladeniam a zápalom. Horúčava v dome tiež nie je zdraviu prospešná. Spôsobiť  môže únavu, zhoršenie  spánku, zníženú koncentráciu a mnohé, najmä respiračné ochorenia.

 

Okrem tepelnej izolácie treba mať na pamäti aj jej  protihlukové vlastnosti, a to najmä v prípade, že máte plechovú strešnú krytinu. Vtedy môže kvalitná strešná izolácia splniť svoju úlohu a prispieť tak ku väčšiemu komfortu.  Nepriaznivé počasie – silný dážď, vietor či búrka vašu strechu len tak neprekvapí.

 

Samozrejme, potrebné je myslieť aj na bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť. Niektoré izolačné materiály môžu byť zdraviu nebezpečné, pretože do ovzdušia uvoľňujú škodlivé látky. Už pri výbere strešnej izolácie si dobre preštudujte jej zloženie a dbajte na to, aby bola šetrná nielen k vášmu zdraviu, ale aj k prírode. Vyberajte materiály, ktoré sú recyklovateľné a vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

Keď hovoríme o bezpečnosti strešnej izolácie, máme na mysli aj jej protipožiarne vlastnosti. Materiály s dobrými protipožiarnymi vlastnosťami dokážu vo výraznej miere znížiť riziko požiaru a ochrániť tak váš dom pred fatálnymi dôsledkami požiaru.

 

Aká izolácia je vhodná pre vašu strechu?

Na vytvorenie tepelnoizolačnej vrstvy plochej strechy sa najčastejšie používajú dosky z bieleho alebo šedého EPS. Už pri plánovaní plochej strechy je potrebné počítať s hrúbkou zateplenia 30-40 cm v závislosti od použitého EPS. Túto hrúbku je potrebné ešte navýšiť o spádovú vrstvu. Správne nadimenzovaná pevnosť a hrúbka tepelnej izolácie bude chrániť vašu strechu nielen pred chladom v zimnom období, ale tiež pred prehrievaním v letnom období.

 

Pri moderných bungalovoch s väzníkovým krovom a valbovou strechou, pultových strechách, ale aj pri starších domoch s neobývanou povalou je ideálnym riešením fúkaná izolácia, ktorá sa teší mimoriadnej obľube najmä v posledných rokoch. Takáto forma zateplenie je hotové za jeden deň, dostane sa do každej medzery a má výborné akustické vlastnosti. Pri fúkanej izolácii sa používajú pevné prírodné materiály, ako je minerálna vlna, drevovlákno alebo celulóza. Rozvláknený izolačný materiál sa aplikuje pomocou špeciálneho prístroja, ktorý ho poháňa vzduchom do hadice priamo na určené miesto. Veľkou výhodou je, že pri fúkaní sa netvorí ďalší odpad, neostávajú žiadne odrezky, a tým pádom vám odpadá aj značné množstvo času pri upratovaní, čo poteší každého staviteľa. Je odpudivá voči škodcom a hlodavcom a odolná voči plesniam a baktériám.

 

V prípade šikmých striech je dobrou voľbou napríklad minerálna vlna ISOVER (sklenená alebo kamenná), ktorá nielen zabezpečí dostatočnú tepelno-izolačnú vrstvu, ale aj  akusticky vyhovujúce prostredie, navyše  je aj požiarne bezpečná. Pri zateplení šikmej strechy môžu investori siahnuť predovšetkým po izolácii ISOVER UNIROL PROFI s lambdou 0,033, ktorý sa radí medzi absolútnu špičku medzi izolačnými materiálmi určenými na izoláciu podkroví na našom trhu. 

 

Revolúciou v oblasti zateplenia šikmých striech sú panely Thermano. Jeden panel vytvára skoro až dvakrát lepšiu tepelnú izoláciu ako polystyrén či minerálna vlna tej istej hrúbky.
Termoizolácia z polyuretánu je pritom bezpečnejšia a nenasiakavá. Veľkou výhodou týchto  panelov je možnosť montáže priamo na krokvách, čo výrazne eliminuje problém vzniku tepelných mostov. Panely Thermano sú trvácne, majú nízku hmotnosť a znižujú náklady na nosnú konštrukciu o 15-20%.

Či už zatepľujete plochú alebo šikmú strechu, v novostavbe alebo v staršom rodinnom dome, dobre si premyslite, do čoho investujete svoje peniaze. Stavte na kvalitné  a odolné materiály, ktoré vašu strechu pozdvihnú na vyššiu úroveň. Pamätajte, že strecha je nielen ozdobou vášho domu, ale aj synonymom ochrany a bezpečia.

Ako vybrať pozemok na výstavbu rodinného domu

Ako vybrať pozemok na výstavbu rodinného domu

Vybrať vhodný pozemok pre stavbu rodinného domu nie je vôbec jednoduché. Každý má síce nejakú predstavu, aký by mal byť pozemok veľký, v akej lokalite by mal byť, akých by chcel susedov, no predstavy sú jedna vec a realita môže byť úplne iná. Ako teda vybrať ten pravý pozemok? Existuje na to nejaký trik alebo treba mať jednoducho šťastie?

Hneď na úvod treba povedať, že dokonalý pozemok neexistuje. Aj keď sa nám pri prvej návšteve pozemok zapáči na prvý pohľad a povieme si, že už nebudeme hľadať iný, nemusí to byť skutočne tak. Každý pozemok má svoje pozitívne stránky, ale aj nedokonalosti, ktoré si na prvý krát ani nemusíme všimnúť. Aj projektanti či realitný agenti odporúčajú navštíviť viacero pozemkov, aby sme ich vedeli porovnať a ujasnili si tak, či je ten-ktorý pozemok pre nás naozaj vhodný. Je pravdepodobné, že na ňom budeme žiť do konca života. Predsa len, väčšina ľudí stavia rodinný dom len raz za život. A je možné, že budeme musieť z niektorých požiadaviek upustiť a robiť kompromisy. Veď život je hlavne o kompromisoch.

Na čo sa teda pri výbere pozemku zamerať?

V prvom rade, mali by sme mať jasno v tom, v akej lokalite chceme bývať. Bude to dedina, mesto alebo jeho okrajová časť? Chceme kupovať pozemok v regióne, kde sme žili doteraz alebo sa sťahujeme inam? Ako dobre danú lokalitu poznáme a čo z nej môžeme vyťažiť? Je v danej lokalite dobrá občianska vybavenosť? Ako ďaleko máme do práce či deti do školy a škôlky? Budeme potrebovať auto každý deň alebo premáva v danej lokalite mestská či prímestská doprava? Práve od lokality závisí aj cena pozemku, na dedine sú pozemky väčšinou lacnejšie, v okrajových častiach mesta drahšie.

Pokiaľ máme lokalitu vybratú, môžeme uvažovať nad veľkosťou pozemku. Tá bude závisieť aj od toho, či chceme stavať poschodový dom alebo bungalov. Bungalov vyžaduje veľkorysý pozemok, poschodový dom môžete stavať aj na menšom pozemku. Ideálny pozemok má obdĺžnikový tvar s pomerom strán 2:3, pričom minimálna veľkosť je 300-400m2 pre radovú zástavbu a 400-800 m2 pre voľne stojaci dom. Na väčších pozemkoch už postavíte aj rozsiahlejšiu vilu pre viacpočetnú rodinu. Minimálna šírka pozemku pre menší rodinný dom je určená 6,5 m. Ak tento rozmer pozemok nespĺňa, stavebné povolenie nedostanete. Dbajte aj na minimálnu vzdialenosť spoločných hraníc pozemkov, nesmie byť menšia ako 3m, a vzdialenosť medi oknami na protiľahlých stranách susedných domov musí byť minimálne 7m. Pri výbere pozemku je dobré premyslieť si už dopredu, koľko izieb v dome budeme potrebovať. V súčasnosti sú preferované 3 až  4-izbové rodinné domy, určené pre bežné rodiny s 2-3 deťmi. Samozrejme, počet izieb závisí od vašich preferencií, ale aj od toho, či potrebujete izbu navyše pre pravidelné návštevy alebo kvôli práci z domu.

Dôležitá je aj orientácia pozemku. Za ideálny pozemok sa považuje ten, ak prístupová cesta k nemu je na severnej strane. Potom môžete mať na opačnej južnej strane  terasu, altánok s posedením alebo aspoň slnečnú záhradu. Aj na záhrade budete tráviť veľa času, najmä v letných mesiacoch a vtedy určite oceníte súkromie, pri menších deťoch aj bezpečnosť a vzdialenosť od cesty.

Ďalším významným faktorom je svahovitosť pozemku. Svahovité pozemky sú spravidla lacnejšie ako rovinaté, na druhej strane však treba rátať s tým, že aj terénne úpravy takéhoto pozemku budú stáť ďalšie peniaze navyše. Tieto pozemky môžu byť ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú dom podpivničiť. Podpivničenie znamená ďalšie navýšenie rozpočtu, výhodou je však bohatý úložný priestor, technické miestnosti či priestor na relax a hobby.

Ak máte v týchto veciach jasno, môžete sa vybrať na prieskum. Ak pozemok vyberáte na vlastnú päsť a nie prostredníctvom realitného agenta, uistite sa, že na pozemku sú všetky inžinierske siete. Ak chýba vodovod, budete musieť investovať do výkopu studne, čo môže stáť aj viac ako 3000 eur. Ak v danej lokalite nie je kanalizácia, budete potrebovať vykopať žumpu, prípadne investovať do čističky odpadových vôd, a to tiež nie je lacná záležitosť. Čo určite budete potrebovať, je prístupová cesta k vášmu pozemku, len v tom prípade dostanete stavebné povolenie. Ideálne je, ak je prístupová cesta vo vlastníctve mesta či obce, v takom prípade sa vlastník o ňu bude starať, zabezpečí osvetlenie a údržbu v zimných mesiacoch. Ak je vlastníkom súkromná osoba, poistite sa vecným bremenom ešte pred kúpou pozemku, aby ste sa k nemu vždy dostali. Najlepšie je spísať písomnú dohodu, aby vám bol umožnený vstup na pozemok, ďalšou možnosťou je odkúpiť od vlastníka podiel. V takom prípade sa stanete spoluvlastníkom pozemku, z čoho vám okrem práv vyplývajú aj povinnosti, a to o cestu sa riadne starať a zabezpečovať jej údržbu.

Výber a kúpa stavebného pozemku je komplikovaná záležitosť, ktorá si bude vyžadovať nielen značné financie, ale aj poriadnu dávku trpezlivosti a dostatok času. Odmenou vám bude vytúžený pozemok a neskôr i vysnívaný rodinný dom. Veľa šťastia!

 

 

 

Rekonštrukcia podkrovia - rady a tipy

Rekonštrukcia podkrovia - rady a tipy

S odchodom starého a príchodom nového roka si mnohí dávajú predsavzatia. Začať cvičiť, zdravšie sa stravovať, viac čítať... alebo sa konečne pustiť do rekonštrukcie, napríklad existujúceho nevyužívaného podkrovia. Ak je to aj váš prípad, čítajte ďalej.

Ešte predtým, ako sa do samotnej rekonštrukcie pustíte, ujasnite si, na čo chcete podkrovie využívať. Bude to len úložný priestor alebo bude podkrovie trvalo či príležitostne obývané? Pre koho bude slúžiť? Pre deti, pre vás či pre návštevy?

 

Ak plánujete podkrovie obývať, mali by ste vedieť, že musí spĺňať určité podmienky. V prvom rade ide o tzv. svetlú výšku, čiže dostatočnú výšku pre bývanie v podkroví, a tá je vymedzená zákonom na 2,3 metra. Ďalej musíte brať do úvahy, že podlaha aj krokvy musia uniesť aj dodatočnú hmotnosť izolácie aj podlahovej krytiny. Ak si nie ste istí, či podkrovie tieto náležitosti spĺňa, poraďte sa so statikom či architektom.

Rekonštrukcia podkrovia zahŕňa aj výmenu elektrických rozvodov a radiátorov. Do tej sa určite nepúšťajte sami. Urobiť ju musí odborník, ktorý pozná aktuálne predpisy týkajúce sa stavebného zákona a požiarnej ochrany.

Ešte pred začatím stavebných prác sa uistite, že do podkrovia je dobrý prístup. V opačnom prípade bude potrebné aj nové schodisko, prípadne strešné schody, v závislosti od toho, či bude podkrovie slúžiť príležitostne alebo každý deň.

Presondujte aj stav muriva. Malo by byť suché, bez náznaku vlhkosti. Ak sú steny tvorené z tehál, bude potrebné naniesť omietku a aj izoláciu proti vlhkosti.

Aj strecha musí byť bezpečná a dobre odizolovaná, pretože len tak vás bude môcť ochrániť pred všetkými nástrahami počasia. Kvalitnú strechu neprekvapí žiadne počasie, neuškodí jej ani silný dážď, sneh či vietor.

Pamätajte aj na podlahy. Dobre prekontrolujte ich celkový stav. Ak nie sú rovné, bude potrebné ich vyrovnať, natrieť vhodným poterom a vybrať kvalitnú podlahovú krytinu.

Ak má byť podkrovie trvalo obývané, musí v ňom byť dostatok svetla. Len tak sa v ňom budete dobre cítiť, a to po fyzickej aj psychickej stránke. Nedostatok svetla má za následok nielen únavu, ale aj rôzne úzkostné stavy, depresie či zdravotné ťažkosti. Správne zvolené okná v podkroví ho nielen presvetlia, ale postarajú sa aj o dostatočné vetranie a v neposlednom rade dotvoria interiér po estetickej stránke. Preto si ešte pred začatím rekonštrukcie dobre premyslite, aké okná v akom počte chcete v podkroví mať. To bude samozrejme závisieť od toho, na čo sa bude podkrovný priestor, prípadne jednotlivé podkrovné miestnosti využívať, ale aj od toho, koľko svetla v nich budete požadovať.

Strešné okná sa osádzajú priamo do roviny strechy. Oproti klasickým zvislým oknám môžu ponúknuť ešte viac svetla, a tým aj vyšší komfort pri každodennom využívaní vášho nového podkrovia. Strešné okná musia obstáť v skúškach nielen dnes, ale aj po mnohé ďalšie roky, preto stavte na osvedčenú kvalitu, bezpečnosť a dlhoročné skúsenosti. Strešné okná VELUX, FAKRO a ROTO všetky tieto vlastnosti spĺňajú. Ponúkajú široký výber od najzákladnejších, manuálne ovládaných okien, cez okná ovládané elektricky či solárne až po inteligentné okná, ktoré môžete ovládať aj na diaľku či pomocou aplikácie. Moderné strešné okná spĺňajú okrem funkcie presvetlenia aj ďalšie funkcie, napr.  možnosť kvalitného vetrania, ktoré sa dá nastaviť tak,  aby sa vetralo v presne stanovený čas, a vy pritom ani nemusíte byť vôbec doma. Najmodernejšie strešné oká sú aj ekologické. Môžu byť vybavené solárnym pohonom, teda budú fungovať aj pri výpadku elektriny. Keďže ich nemusíte ovládať ručne, manipuláciu s diaľkovým ovládaním zvládne aj dieťa či senior.

Pokiaľ chcete mať v podkroví viac ako jedno  okno, môžete si vybrať sústavu viacerých  strešných okien, z ktorých niektoré môžu byť otváravé a iné nie. Pre ešte väčší komfort si môžete vybrať aj strešný balkón. Ide o moderné strešné okno, ktorého spodná časť sa dá vysunúť a vznikne tak miniatúrny balkón, z ktorého môžete mať dokonalý výhľad vo dne i v noci.

Každý z nás má iné predstavy o bývaní. Či už staviate alebo rekonštruujete, poraďte sa s odborníkmi a ako to už býva zvykom, ani tu sa nevyhnete papierovačkám na úradoch. Aj na rekonštrukciu budete potrebovať stavebné povolenie. Ide totiž o zmenu stavby, ktorá zasahuje do jej nosných prvkov, účelu využitia a mení aj vzhľad priestorov. Vybaviť ho nie je vždy jednoduché a preto sa obrňte trpezlivosťou aj nemalými finančnými prostriedkami. Na príslušnom stavebnom úrade vám poskytnú všetky informácie o potrebných dokladoch, poplatkoch aj zákonných lehotách. A potom už len hor sa do rekonštrukcie. Držíme vám palce!

 

Bývanie na vidieku verzus bývanie v meste

Bývanie na vidieku verzus bývanie v meste

Keby ste si mohli vybrať akékoľvek bývanie, aké by bolo? Možno ste si aj vy už položili túto otázku. Možno máte to šťastie, že svoje vysnívané bývanie ste už našli alebo ho práve teraz hľadáte.

Je lepší život v meste či na dedine? Na túto frekventovanú otázku neexituje jednoznačná odpoveď.  Koľko ľudí, toľko chutí. Niekto preferuje rušné mesto, iný pokojnejší vidiek, niekto dáva prednosť bytu, iný domu. Nech je to už akokoľvek, každé bývanie má svoje výhody a nevýhody.

Ak práve v tomto období uvažujete nad vašim prvým samostatným bývaním alebo sa plánujete presťahovať, položte si otázku, čo od vášho nového bývania očakávate. Bohatý trh pracovných možností?  Aktívne trávenie voľného času? Nekonečné možnosti nákupov? Alebo hľadáte  pokoj  pre rodinu a výchovu vašich detí? Bezpečné a zdravé prostredie? To všetko treba ešte pred kúpou domu alebo bytu zvážiť a dobré je aj pozerať do budúcna.  Ak si kúpite byt na 4 poschodí bez výťahu, teraz vám to možno nevadí, no na staré kolená sa vám to už pozdávať nemusí. Tak isto veľký pozemok je fajn, keď máte veľkú rodinu, ale ako ho budete udržiavať o pár desiatok rokov? Sú ľudia, ktorí celý život prežijú na jednej adrese, iní menia bývanie aj po pár rokoch.

Som mestský alebo vidiecky typ?

Aj od toho sa bude zrejme odvíjať hľadanie vášho vysnívaného bývania. Mestský typ človeka potrebuje mesto so všetkými výhodami aj nevýhodami. Podstatná je pre neho pestrosť a bohaté možnosti trávenia času. Mestskému typu stačia 2-3 izby, dobrá dostupnosť do zamestnania, pestrý výber aktivít na voľný čas a bohatý spoločenský život. Nepotrebuje rozsiahly pozemok, nebude si pestovať vlastné plodiny, pretože si ich kúpi. Ale túži po posedeniach s priateľmi pri káve, po koncertoch či divadelných predstaveniach. Nechce sa mu za všetkým tým dochádzať, chce byť v centre diania. Mestskému typu neprekáža hluk ani hustá premávka a vyhovuje mu život v anonymite. Nezaujíma ho, kto býva nad ním či o poschodie nižšie, nepotrebuje prehodiť pár slov s poštárkou.

Vidiecky typ chce pokoj a blízkosť prírody, a tomu je ochotný prispôsobiť ostatné. Zmieri sa s dochádzaním za prácou, z rozvozom detí do školy, škôlky a na krúžky. Zredukuje posedenia v kaviarňach, priateľov pozýva k sebe na záhradu. Vidiečan pozná väčšinu obyvateľov obce, kde žije a ku šťastiu mu stačí záhrada alebo terasa. Zmieri sa stým, že doma si kúpi len základné potraviny, a že na väčší nákup, na poštu či k lekárovi bude musieť ísť autom či autobusom.

Aké sú moje finančné možnosti?

Či už budete nehnuteľnosť kupovať za vlastné alebo si požičiate od banky, vedzte, že vo väčšom meste budú ceny vyššie. Aj za nájom zaplatíte viac. Platíte totiž nielen za vaše bývanie, ale aj pohodlie a blízkosť všetkého, čo potrebujete. A to niečo stojí. Pokiaľ hľadáte bývanie vo veľkom meste, rátajte radšej  aj s dodatočnými financiami na parkovné miesto. Tu určite nezaparkujete priamo pred domom, ako je to na dedine, ale často krát aj o niekoľko blokov ďalej. Čím väčšie mesto, tým horšie parkovanie.

Na druhej strane, ani bývanie na vidieku už nie je lacný špás a ceny nehnuteľností aj tu z roka na rok stúpajú. Ak však túžite po rodinnom domčeku s pozemkom, vidiek je ideálna voľba. Veľkým benefitom bývania na dedine je väčšia bezpečnosť. Deti tu môžu behať po vonku aj sami a netreba na ne dávať neustále pozor. Sú na čerstvom vzduchu. Cez víkend si aj vy vybehnete do lesa na prechádzku alebo si posedíte na záhrade. Ak máte väčší pozemok, pravdepodobne si skôr či neskôr zabezpečíte altánok alebo aspoň záhradné sedenie či hojdačku. Ak máte možnosť pracovať z domu, úplne ideálne bývanie. Ak však potrebujete za prácou dochádzať, nemusí to byť úplne jednoduché. V tomto prípade treba počítať aj s výdavkami na cestovné pre celú rodinu. Ak ešte nemáte auto, zrejme ho budete potrebovať, pretože tu nemáte všetko po ruke, tak, ako, ako v meste.

 

Bývanie na skúšku

Ak ste teda to svoje vysnívané bývanie ešte nenašli, s jeho hľadaním môžete začať tak, že si vyskúšate jednu aj druhú možnosť. Tak najlepšie zistíte, čo vám vyhovuje a kde sa chcete usadiť. Možno už po pár mesiacoch na vidieku zistíte, že ste si to predstavovali úplne inak, a že v paneláku bolo vlastne celkom fajn. Ak vám život v meste vyhovuje, ale občas by ste od všetkého na chvíľu utiekli, perfektným riešením môže byť chalupa. Ale o tom nabudúce.

 

 

 

Vzduch náš každodenný alebo ako správne vetrať

Vzduch náš každodenný alebo ako správne vetrať

Možno si poviete, že vetranie je úplne  jednoduchá záležitosť, ktorú zvládne každý. Opak je však pravdou. Správne vetranie, to je hotová alchýmia. Povedzme si  teda o ňom viac.

Prečo vetrať?

Vetranie slúži na výmenu vzduchu v interiéri. Čerstvý vzduch je nesmierne dôležitý, ako doma, tak aj na pracovisku. Jeho nedostatok a nekvalita môžu spôsobiť rôzne fyzické i psychické problémy a poriadne sa odraziť na našom zdraví. Možno sa aj vy cítite neustále unavený, bez energie, bolieva vás hlava, neviete sa sústrediť.  Možno vás často a opakovane trápia respiračné ochorenia či rôzne alergie. Na vine môže byť práve nekvalitné ovzdušie.

Prísun čerstvého vzduchu do interiéru môžeme zabezpečiť dostatočným a správnym vetraním. Keď hovoríme o vetraní, máme na mysli buď prirodzené alebo umelé, čiže mechanické vetranie.

Prirodzené vetranie

Prirodzené vetranie miestnosti docielime otvorením okien. Malo by sa tak udiať 3 až 4- krát za deň, na krátky čas. Okná by mali byť otvorené dokorán. Takéto nárazové vetranie zabezpečí rýchlu výmenu vzduchu v miestnosti, pričom nedôjde k tepelným stratám. Ak teda nechávate okná otvorené „ na vetračku“ počas celého dňa alebo počas niekoľkým hodín, nerobíte dobre.  Samozrejme, iná situácia je počas letných mesiacov, kedy by sme bez otvorenej „vetračky“  v miestnosti nevydržali. Spravidla sa však niekoľkohodinové vetranie neodporúča . Prirodzené vetranie je najlacnejšie a najjednoduchšie. Aj tu rozlišujeme dva spôsoby vetrania, a to krížový a komínový.  Možno ste už o nich počuli.

Pri krížovom vetraní sa čerstvý vzduch do miestnosti dostáva dvomi protiľahlými oknami, ktoré sa otvoria naraz. Ide o tzv. prievan, ktorý je naozaj efektívnym spôsobom, ako rýchlo a účinne vyvetrať. Pri komínovom spôsobe sa využívajú strešné okná. K výmene vzduchu dochádza tak, že strešné okná sa otvoria a teplý vzduch sa tlačí smerom nahor- von strešnými oknami, a zároveň sa dovnútra vháňa nový čerstvý vzduch.

Vetrajte bez námahy a ekologicky

Vetranie oknami je teda lacný a efektívny spôsob vetrania, a to najmä ak ste doma. Ako ale účinne vyvetrať, ak ste celý deň mimo domu, prípadne aj niekoľko dní? Nie každému  môžu s vetraním počas takýchto dní pomôcť susedia či rodina.  Vtedy môžu byť veľkou výhodou elektricky ovládané strešné okná. Sú o čosi drahšie, ako klasické strešné okná s manuálnym otváraním, ale investícia do nich sa vyplatí.

Elektricky ovládané strešné okná môžu byť buď s elektrickým pohonom alebo so solárnym pohonom, ktorý je navyše aj ekologický. Inštalácia takýchto strešným okien je síce náročnejšia, ako finančne, tak aj časovo, ale rozhodne sa oplatí. Ocenia ju rodiny s deťmi i staršie a imobilné osoby, pre ktoré môže byť otváranie klasických strešných okien problémom. Súčasťou týchto strešných okien je aj dažďový senzor, ktorý sa postará o zatvorenie strešného  okna v prípade dažďa, búrky či výdatného sneženia. Strešné okná s elektrickým pohonom môžeme ovládať dvomi spôsobmi, a to nástenným vypínačom alebo diaľkovo. A keďže doba ide dopredu aj čo sa týka strešných okien, je tu aj možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu. Strešné okná VELUX INTEGRA s jednotkou VELUX ACTIVE robia všetku prácu za vás. Ovládate ich pomocou mobilnej aplikácie, majú schopnosť merať vlhkosť, teplotu a hladinu oxidu uhličitého v domácnosti, a podľa toho sa otvárajú a zatvárajú.  Takto pohodlne môžete ovládať aj žalúzie či rolety na strešné okná.

Ak teda  máte strešné okná na vašom dome, či v byte alebo kancelárií, využívajte ich potenciál aj pri vetraní naplno. Odmenou vám bude zdravé domáce či pracovné ovzdušie.

Mechanické vetranie

Vetrať sa dá aj mechanicky. Tento typ určite dobre poznáte, ak pracujete v kancelárii. Hovoríme o vetraní pomocou ventilátorov. Takáto forma vetrania však nie je efektívna, lebo vzduch v miestnosti sa v skutočnosti nevymení za nový, len sa ochladí, aj to len na krátky čas. Efektívnejší spôsob mechanického vetrania prinášajú vetracie jednotky, napríklad s rekuperáciou, ale aj bez nej.  Viac o rekuperačných jednotkách sa dočítate v ďalšom článku.

 

Podkrovné schody

Podkrovné schody

Ak plánujete podkrovie obývať, mali by doň viesť klasické schody. Do neobývaného podkrovia, ktoré slúži prevažne ako sklad nepotrebných vecí vám postačia strešné schody, často označované aj podkrovné schody. O aké schody vlastne ide?

 Strešné alebo podkrovné schody sú nevyhnutnou súčasťou každého domu, ktorý má podkrovný priestor. Poskytujú ľahký a bezpečný prístup do podkrovia. Dnes už je na trhu bohatá ponuka strešných schodov. Dodávajú sa v rôznych typoch vrátane skladacích schodov, posuvných schodov a teleskopických schodov. Pozrime sa na ne bližšie.

Skladacie schody sú najbežnejším typom strešných schodov. Môžu byť buď drevené alebo kovové. Pokiaľ sa schody nepoužívajú, jednoducho sa zložia do podkrovia. Posuvné schody fungujú podobne, ale s tým, že sa neskladajú, ale sa do podkrovia zasunú. Teleskopické schody sú kompaktnejšie a zaberajú menej miesta, ale ich nastavenie a zloženie už nie je také jednoduché a vyžaduje si určitú mieru zručnosti.

Ako vybrať strešné schody?

Keďže ponuka strešných schodov je naozaj bohatá, je na vás, ktorému mechanizmu dáte prednosť, či skladaciemu, zasúvaciemu alebo teleskopickému. Zvážiť by ste mali tiež faktory ako je nosnosť, výška miestnosti, a tiež jednoduchosť a častosť používania. Majte na pamäti, že schody musia uniesť nielen vás, ale aj  predmety prepravované do podkrovia a z podkrovia, a tie nemusia byť vždy najľahšie. Dôležitá je aj bezpečnosť schodov, preto by ste ich mali z času na čas skontrolovať, najmä ak sa využívajú len sporadicky. Akékoľvek nedostatky a poškodenia je potrebné odstrániť, aby ste schody mohli dlho a bezpečne používať.

 Pri výbere konkrétnej značky buďte nároční a nedajte sa zlanáriť na nekvalitné, lacné, poväčšine čínske výrobky. Stavte na kvalitu renomovaných značiek, napríklad FAKRO. Ide o svetového výrobcu všetkých typov podkrovných schodov, ktoré sú zákazníkom dodávané už zmontované a zahŕňajú aj bohaté príslušenstvo, ako napríklad zábradlie k strešným schodom, lišty, kľučky či prídavné stupienky. Vybavené sú kovaním a mechanizmom, ktorý umožňujú rýchle a bezproblémové rozloženie rebríka a jeho nenáročné zloženie. Vďaka bočným  madlám a protišmykovými stupňami umožňujú jednoduchý a bezpečný vstup do podkrovných priestorov. Po sklopení sú ukryté v strope, čím sa šetrí priestor v miestnosti a zachováva sa aj estetika miestnosti i celého priestoru. Ich montáž je tiež veľmi jednoduchá a zvládnu ju dve dospelé osoby. Vybrať si môžete schody s dreveným alebo kovovým rebríkom, protipožiarne schody s dvierkami, mlynárske schody, sťahovacie schody a super termoizolačné schody. Okrem strešných schodov spoločnosť FAKRO ponúka aj rôzne podkrovné dvierka, ktoré sú určené predovšetkým pre zabudovanie do zvislých nadmuroviek. Podkrovné dvierka umožňujú prístup do nevyužitého priestoru, ktorý sa nachádza za zvislou nadmurovkou alebo pod stacionárnymi schodmi. Vybrať si môžete rôzne varianty – zateplené dvierka, super termoizolačné dvierka či protipožiarne dvierka. Na všetky výrobky máte trojročnú záruku.

 

Zachytávanie dažďovej vody

Zachytávanie dažďovej vody

Ceny energií neustále rastú, nevynímajúc ani ceny vodného a stočného.  Čoraz viac ľudí sa najmä v posledných rokoch zamýšľa nad tým, ako znížiť spotrebu vody a žiť lacnejšie, ale aj ekologickejšie. Jedným z efektívnych spôsobov šetrenia financií, ale aj zníženia spotreby vody je zachytávanie dažďovej vody.

Dažďová voda predstavuje nevyčerpateľný zdroj, ktorý môže byť využívaný na rôzne účely. Zachytávanie dažďovej vody do plastových nádrží je spôsob, ako využiť zrážkovú vodu pre rôzne účely nielen v domácnosti, ale aj  na záhrade. Pozrime sa na hlavné výhody zachytávania dažďovej vody.

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že na Slovensku pitnou vodou absolútne nešetríme? Polievame ňou záhrady, splachujeme toalety, používame ju na umývanie v domácnosti – okná, podlahy, schody. Je to ale správne? Je to fér voči prírode? Správnu odpoveď zrejme tušíte. Nie je!  Ale nikdy nie je neskoro na zamyslenie a nápravu, a to práve zachytávaním a používaním dažďovej vody namiesto pitnej. Dažďová voda sa okrem už spomenutých vecí dá použiť aj na pranie bielizne, umývanie domácich zvierat, auta, bicyklov či hračiek. Ušetrí to financie, ale urobí tiež službu prírode. A to rozhodne stojí za to.

Ďalším dôvodom, prečo dažďovú vodu zachytávať je, aby ste zabránili  podmáčaniu pozemku a základov domu. Dažďovú vodu možno odviesť od domu a zastavaných plôch do plastových nádrží, a tým predísť problémom s prebytočnou vlhkosťou, plesňami, hnilobou alebo poškodením základov domu.

Ako správne zachytávať dažďovú vodu?

Ideálnym a najjednoduchším riešením zberu dažďovej vody sú klasické odkvapové systémy. Strešné odkvapové žľaby dažďovú vodu, stekajúcu zo strechy efektívne zachytia a zvedú do odkvapových zvodov. Pod tieto odkvapové zvody je potrebné umiestniť záhradnú nádrž na dažďovú vodu, v ktorej sa bude dažďová voda z odkvapu skladovať, až do času, kým ju nebudeme potrebovať. Je to bezpečné? ÁNO je. Výskumy ukázali, že zloženie dažďovej vody je na polievanie záhrad dokonca lepšie ako polievanie vodou z kohútika. Prečo? Dažďová voda neobsahuje chlór a je chudobná na soli a minerály, a tak nedochádza k salinizácii, čiže k zasoleniu pôdy.

Ktorá nádrž je vhodná na zachytávanie dažďovej vody?

Nádrže na zachytávanie dažďovej vody môžu byť nadzemné alebo podzemné, samonosné alebo obetónované, s rôznym objemom a tvarom. Pri voľbe plastovej nádrže je potrebné zohľadniť množstvo dažďovej vody, ktoré sa dá zachytiť zo strechy alebo iných plôch a tie6  množstvo dažďovej vody, ktoré  chceme použiť pre rôzne účely. Nádrž na dažďovú vodu je potrebné umiestniť tak, aby bola ľahko prístupná pre napojenie na potrubia, čerpadlá, filtre a iné príslušenstvo. Podzemnú plastovú nádrž je potrebné zakopať do zeme pod úrovňou mrazu a dodržať odstup od domu a iných stavieb.

A čo údržba?

 Nádrž na dažďovú vodu by sme mali umiestniť na rovnú plochu a chrániť ju pred priamym slnečným žiarením. Ideálne miesto je teda niekde v tieni, pri stene domu či garáže, no zároveň blízko záhrady či skleníka. Minimálne raz za sezónu je vhodné nádrž poriadne vymyť a zbaviť ju všetkých nečistôt. Na zimu je potrebné vodu z nádrže vyliať, ak na to zabudnete, voda vám v nádrži zamrzne a nádrž môže prasknúť.

Ktoré strechy sú vhodné na zachytávanie dažďovej vody?

Kvalita zachytávanej dažďovej vody je do značnej miery ovplyvnená typom strešnej krytiny. Ak máte strechu z klasickej pálenej alebo betónovej škridle, nemusíte sa ničoho obávať. Pri plechovej streche si dajte pozor na uvoľňovanie staršieho náteru do zachytávanej vody, ktoré môže viesť (najmä pri častom polievaní v období dlhého sucha) k znehodnoteniu pôdy a plodín. V prípade strechy pokrytej asfaltom alebo eternitom sa neodporúča dažďovú vodu využívať k zalievaniu záhonov, pretože sa do nej môžu uvoľňovať toxické či karcinogénne látky. Takto zachytená voda nie je bezcenná, použiť ju môžete napríklad  na umytie auta či bicykla.

Je len na nás, ako s vodou naložíme, či ňou budeme plytvať alebo naopak, hospodáriť efektívne. Zadržiavanie dažďovej vody môže byť začiatkom nášho zodpovedného prístupu k životu na tejto planéte.

Bungalov alebo poschodový dom?

Bungalov alebo poschodový dom?

Ak stojíte pred dôležitým rozhodnutím - stavbou rodinného domu, zrejme rozmýšľate, aký by mal byť. Jednopodlažný bungalov či viacgeneračný poschodový rodinný dom? Doba sa mení a kým v minulosti dávali ľudia prednosť bývaniu v poschodových domoch, dnes stavebníci preferujú  väčšie či menšie moderné bungalovy. Prečo je to tak?

 Kedysi bolo bežné, že v jednom dome bývalo aj niekoľko generácií. Mladé rodiny len zriedka bývali od začiatku samé, čo malo množstvo výhod a bolo to lacnejšie. Viac ľudí v jednej domácnosti bolo výhodou hlavne pri malých deťoch – vždy ich mal kto postrážiť. Rozdelili sa domáce práce, nákupy aj financie. Takéto viacpočetné rodiny teda bývali poväčšine v poschodových domoch, jedna rodina na prízemí, druhá na poschodí. Často krát bolo súčasťou domu aj neobývané podkrovie, ktoré slúžilo ako sklad nepotrebných vecí.

V dnešnej dobe chce každá rodina mať svoje bývanie a svoje súkromie. Preferované sú jednopodlažné 2-3- izbové bungalovy, ktoré môžu byť praktickým riešením, ak nechcete bývať v byte bez ďalšieho pozemku. Takýto menší bungalov je len o niečo väčší ako byt, ale jeho súčasťou môže byť aj terasa s posedením a záhrada, podľa veľkosti pozemku.

 

Ak sa rozhodujete aký typ domu je pre vás najlepší, zvážte si nasledujúce okolnosti.

Aký veľký pozemok mám k dispozícii?

Hoci vačšina bungalovov má len 2-3 izby, na jeho výstavbu budete potrebovať väčší pozemok, predovšetkým s ohľadom na šírku domu a dodržanie povinných odstupov od susedných stavieb. Len pre vašu predstavu, pre bungalov s úžitkovou plochou 100 m2 rátajte so zastavanou plochou približne 120 m2. Ak chcete stavať poschodový dom, pozemok môže byť aj menší, lebo úžitková plocha domu sa rozdelí medzi dve poschodia. Ak máte atypický pozemok, prípadne úzky a dlhý pozemok, je tiež vhodné stavať poschodový dom a nie bungalov. Ohľad musíte brať aj na susedov. Ak je váš pozemok medzi už stojacimi nízkopodlažnými domami, nie je vhodné, aby tam stál poschodový dom, ktorý bude susedom tieniť, nehovoriac o narušení ich súkromia.

Koľko ľudí a v akom veku bude v dome bývať ?

To je tiež jedna zo zásadných otázok, ktorú by ste si mali položiť. Ak máte deti, dnes im možno stačí jedna izba, v budúcnosti bude chcieť mať každé dieťa tú svoju, a nie vždy sa podarí rozdeliť existujúcu detskú izbu na dve menšie. Podobne treba rátať s tým, že bungalov väčšinou nie je viacgeneračný dom. Ak máte dostatočne veľký pozemok, je možné v budúcnosti pristaviť ďalšiu izbu, prípadne aj dve, ale rozhodne to nie je lacná záležitosť a nezaobíde sa to bez ďalších papierovačiek. Tiež musíte myslieť na to, že ak máte časté  a pravidelné návštevy, bolo by praktické mať hosťovskú izbu. To isté platí pre domáci home office, aj to je ďalšia miestnosť navyše. Bungalov môže byť praktickým riešením pre ľudí, ktorým už deti odrástli a bude im stačiť menší počet izieb a tiež pre zdravotne znevýhodnených. Výhodou bungalovu je aj stavba bez schodov, ktoré môžu byť najmä v pokročilom veku obmädzujúce.

Aké sú moje finančné možnosti?

Cenovo najvýraznejšie položky pri stavbe domu sú základy a strecha. Náklady naviac môže predstavovať aj úprava pozemku pomocou rôznej techniky. Podobné nároky sú aj na prevedenie strešnej konštrukcie a výber krytiny. Menšie náklady vyžadujú poschodové domy, pretože aj ich strecha má menšiu plochu, a poväčšine  je tiež menej členitá. To, čo však ušetríte na týchto položkách, miniete na realizáciu schodiska a zosilnenie konštrukcie stropnej dosky medzi poschodiami. Pri stavbe poschodového domu sa tiež treba zamyslieť nad tým, či chceme mať podkrovie a či bude obývané. Podkrovie môže byť naozaj praktickým riešením pri stavbe menšieho poschodového domu a využití priestoru pod strechou.

Nároky na energie

Domy typu bungalov s väčšou obytnou plochou sú nielen finančne náročné na výstavbu, ale tiež energeticky náročnejšie z pohľadu vykurovania. Teplo stúpa smerom hore, preto ak vykúrite plochu jedného podlažia, časť tepla môže získať aj druhé podlažie, ktoré je priamo nad ním. Z tohto pohľadu je ekonomicky výhodnejší viacpodlažný dom. Ak predsa len túžite po bungalove, mal by byť čo najmenej členitý. Čím jednoduchší tvar domu, tým menšie sú tepelné straty.

V konečnom dôsledku je stavba domu o vašich prioritách a preferenciách. Kým niekto potrebuje veľkú záhradu, inému stačí menšia, kým jedným vadí behanie po schodoch, iní s tým problém nemajú. Hlavnú úlohu vo väčšine prípadov zohrávajú financie, takže výstavba domu bude závisieť predovšetkým od nich.

 

Mám podkrovie, čo s ním

Mám podkrovie, čo s ním

Ak disponujete nehnuteľnosťou, v ktorej je neobývané podkrovie, ste takpovediac šťastný človek. Pri dnešných finančne náročných časoch, kedy ceny nehnuteľností neustále stúpajú, môžete už existujúce podkrovie považovať za veľké plus.  Jeho rekonštrukciou získate väčší priestor na bývanie pre vás, prípadne do budúcna pre deti či vnúčatá. Pekne a funkčne zrekonštruované podkrovie  môže tiež zatraktívniť celkový vzhľad vášho domu a tiež zvýšiť jeho trhovú hodnotu. Iste, rekonštrukcia nie je lacný špás, ale je dobrou investíciou do budúcna.

Ešte pred tým, ako sa do rekonštrukcie podkrovia pustíte, je dobré zodpovedať si na otázku, načo má tento priestor v budúcnosti slúžiť, a podľa toho uvažovať nad veľkosťou jednotlivých miestností, počtom okien a použitými materiálmi. Je totiž rozdiel, či bude podkrovie trvalo/ dlhodobo obývané, či v ňom budú povedzme kancelárske priestory pre home office alebo bude využívané len príležitostne pre návštevy. To samozrejme závisí aj od veľkosti priestoru, ktorý máme k dispozícii.

 Nie v každom podkroví sa dá bývať. Vedeli ste napríklad, že minimálny rozmer izieb v rodinnom dome určuje norma STN 73 4301,2005? Podľa nej platí, že všetky obývané miestnosti musia mať ideálnu svetlú výšku aspoň 2,6 metra (2,4 metra v úplnej hranici) a podlahová plocha pre jednu obytnú miestnosť (ak je jediná v dome) je 18m2. Aj jednotlivé miestnosti v dome musia spĺňať určené rozmery, napr. kuchyňa by nemala byť menšia ako 8m2, kuchyňa s jedálňou 12m2, obývačka 16m2, spálňa 10-16m2 a detská izba 8-12 m2 (podľa počtu osôb, ktoré ju budú využívať). Dokonca aj kúpeľňa a WC majú predpísané minimálne rozmery, a to napríklad aj podľa toho, či v nich bude toaleta, bidet, umývadlo alebo práčka a ktorým smerom sa budú otvárať dvere. Čísla vedia byť niekedy poriadne otravné, v prípade stavby či prerábky domu sa naozaj oplatí ovládať ich.

V podkroví môžu byť nielen obytné priestory či spacie zóny, ale napríklad aj šatníky, funkčné sklady nepotrebných vecí, knižnice či dokonca domáce wellness s vírivkou a saunou. Rodiny s deťmi podkrovie často prispôsobujú potrebám svojich ratolestí a práve v tejto časti domu vytvárajú priestranné herne, čitateľské kútiky, relaxačné zóny s matracmi, malé telocvične či ateliéry pre malých umelcov. Fantázii sa medze naozaj nekladú.

Podkrovie môže byť najmä v malom dome pre početnú rodinu praktickým a zaujímavým riešením. Okrem detí si svoje sny môžu práve v podkroví domu plniť aj dospelí. Či už ste amatérsky alebo profesionálny umelec, svoj sen o vlastnom maliarskom či fotografickom ateliéri môžete zrealizovať v priestore pod strechou. Práve podkrovné priestory mu môžu dodať  správny umelecký ráz a nerušený pokoj pre akúkoľvek tvorivú činnosť.

Ak ste podnikateľ a túto činnosť vykonávate z domu, práve podkrovie vám môže vyriešiť problém s nedostatkom miesta. Zmestí sa tam kancelária, skladové priestory aj mini kuchynka. V podkroví vás pri práci nebudú rušiť cudzie hlasy ani krik detí. Vaši najbližší zasa nebudú mať pocit, že sú s vami v práci. Spokojnosť na oboch stranách, a to je vo väčšine prípadov na nezaplatenie.

Ešte stále rozmýšľate či ísť do toho?

Podkrovie, to je správna investícia do spoločného času s rodinou alebo čas pre seba samého. Podkrovie, to sú nezabudnuteľné romantické chvíle pri poháriku vína a pozorovaní nočnej oblohy. Podkrovie, to je úplne iný rozmer bývania. Nenechajte vaše podkrovie chátrať a plňte si svoje sny, či už ako rodina, firma alebo jednotlivec.