Rekonštrukcia podkrovia - rady a tipy

S odchodom starého a príchodom nového roka si mnohí dávajú predsavzatia. Začať cvičiť, zdravšie sa stravovať, viac čítať... alebo sa konečne pustiť do rekonštrukcie, napríklad existujúceho nevyužívaného podkrovia. Ak je to aj váš prípad, čítajte ďalej.

Ešte predtým, ako sa do samotnej rekonštrukcie pustíte, ujasnite si, na čo chcete podkrovie využívať. Bude to len úložný priestor alebo bude podkrovie trvalo či príležitostne obývané? Pre koho bude slúžiť? Pre deti, pre vás či pre návštevy?

 

Ak plánujete podkrovie obývať, mali by ste vedieť, že musí spĺňať určité podmienky. V prvom rade ide o tzv. svetlú výšku, čiže dostatočnú výšku pre bývanie v podkroví, a tá je vymedzená zákonom na 2,3 metra. Ďalej musíte brať do úvahy, že podlaha aj krokvy musia uniesť aj dodatočnú hmotnosť izolácie aj podlahovej krytiny. Ak si nie ste istí, či podkrovie tieto náležitosti spĺňa, poraďte sa so statikom či architektom.

Rekonštrukcia podkrovia zahŕňa aj výmenu elektrických rozvodov a radiátorov. Do tej sa určite nepúšťajte sami. Urobiť ju musí odborník, ktorý pozná aktuálne predpisy týkajúce sa stavebného zákona a požiarnej ochrany.

Ešte pred začatím stavebných prác sa uistite, že do podkrovia je dobrý prístup. V opačnom prípade bude potrebné aj nové schodisko, prípadne strešné schody, v závislosti od toho, či bude podkrovie slúžiť príležitostne alebo každý deň.

Presondujte aj stav muriva. Malo by byť suché, bez náznaku vlhkosti. Ak sú steny tvorené z tehál, bude potrebné naniesť omietku a aj izoláciu proti vlhkosti.

Aj strecha musí byť bezpečná a dobre odizolovaná, pretože len tak vás bude môcť ochrániť pred všetkými nástrahami počasia. Kvalitnú strechu neprekvapí žiadne počasie, neuškodí jej ani silný dážď, sneh či vietor.

Pamätajte aj na podlahy. Dobre prekontrolujte ich celkový stav. Ak nie sú rovné, bude potrebné ich vyrovnať, natrieť vhodným poterom a vybrať kvalitnú podlahovú krytinu.

Ak má byť podkrovie trvalo obývané, musí v ňom byť dostatok svetla. Len tak sa v ňom budete dobre cítiť, a to po fyzickej aj psychickej stránke. Nedostatok svetla má za následok nielen únavu, ale aj rôzne úzkostné stavy, depresie či zdravotné ťažkosti. Správne zvolené okná v podkroví ho nielen presvetlia, ale postarajú sa aj o dostatočné vetranie a v neposlednom rade dotvoria interiér po estetickej stránke. Preto si ešte pred začatím rekonštrukcie dobre premyslite, aké okná v akom počte chcete v podkroví mať. To bude samozrejme závisieť od toho, na čo sa bude podkrovný priestor, prípadne jednotlivé podkrovné miestnosti využívať, ale aj od toho, koľko svetla v nich budete požadovať.

Strešné okná sa osádzajú priamo do roviny strechy. Oproti klasickým zvislým oknám môžu ponúknuť ešte viac svetla, a tým aj vyšší komfort pri každodennom využívaní vášho nového podkrovia. Strešné okná musia obstáť v skúškach nielen dnes, ale aj po mnohé ďalšie roky, preto stavte na osvedčenú kvalitu, bezpečnosť a dlhoročné skúsenosti. Strešné okná VELUX, FAKRO a ROTO všetky tieto vlastnosti spĺňajú. Ponúkajú široký výber od najzákladnejších, manuálne ovládaných okien, cez okná ovládané elektricky či solárne až po inteligentné okná, ktoré môžete ovládať aj na diaľku či pomocou aplikácie. Moderné strešné okná spĺňajú okrem funkcie presvetlenia aj ďalšie funkcie, napr.  možnosť kvalitného vetrania, ktoré sa dá nastaviť tak,  aby sa vetralo v presne stanovený čas, a vy pritom ani nemusíte byť vôbec doma. Najmodernejšie strešné oká sú aj ekologické. Môžu byť vybavené solárnym pohonom, teda budú fungovať aj pri výpadku elektriny. Keďže ich nemusíte ovládať ručne, manipuláciu s diaľkovým ovládaním zvládne aj dieťa či senior.

Pokiaľ chcete mať v podkroví viac ako jedno  okno, môžete si vybrať sústavu viacerých  strešných okien, z ktorých niektoré môžu byť otváravé a iné nie. Pre ešte väčší komfort si môžete vybrať aj strešný balkón. Ide o moderné strešné okno, ktorého spodná časť sa dá vysunúť a vznikne tak miniatúrny balkón, z ktorého môžete mať dokonalý výhľad vo dne i v noci.

Každý z nás má iné predstavy o bývaní. Či už staviate alebo rekonštruujete, poraďte sa s odborníkmi a ako to už býva zvykom, ani tu sa nevyhnete papierovačkám na úradoch. Aj na rekonštrukciu budete potrebovať stavebné povolenie. Ide totiž o zmenu stavby, ktorá zasahuje do jej nosných prvkov, účelu využitia a mení aj vzhľad priestorov. Vybaviť ho nie je vždy jednoduché a preto sa obrňte trpezlivosťou aj nemalými finančnými prostriedkami. Na príslušnom stavebnom úrade vám poskytnú všetky informácie o potrebných dokladoch, poplatkoch aj zákonných lehotách. A potom už len hor sa do rekonštrukcie. Držíme vám palce!