Ako vybrať pozemok na výstavbu rodinného domu

Vybrať vhodný pozemok pre stavbu rodinného domu nie je vôbec jednoduché. Každý má síce nejakú predstavu, aký by mal byť pozemok veľký, v akej lokalite by mal byť, akých by chcel susedov, no predstavy sú jedna vec a realita môže byť úplne iná. Ako teda vybrať ten pravý pozemok? Existuje na to nejaký trik alebo treba mať jednoducho šťastie?

Hneď na úvod treba povedať, že dokonalý pozemok neexistuje. Aj keď sa nám pri prvej návšteve pozemok zapáči na prvý pohľad a povieme si, že už nebudeme hľadať iný, nemusí to byť skutočne tak. Každý pozemok má svoje pozitívne stránky, ale aj nedokonalosti, ktoré si na prvý krát ani nemusíme všimnúť. Aj projektanti či realitný agenti odporúčajú navštíviť viacero pozemkov, aby sme ich vedeli porovnať a ujasnili si tak, či je ten-ktorý pozemok pre nás naozaj vhodný. Je pravdepodobné, že na ňom budeme žiť do konca života. Predsa len, väčšina ľudí stavia rodinný dom len raz za život. A je možné, že budeme musieť z niektorých požiadaviek upustiť a robiť kompromisy. Veď život je hlavne o kompromisoch.

Na čo sa teda pri výbere pozemku zamerať?

V prvom rade, mali by sme mať jasno v tom, v akej lokalite chceme bývať. Bude to dedina, mesto alebo jeho okrajová časť? Chceme kupovať pozemok v regióne, kde sme žili doteraz alebo sa sťahujeme inam? Ako dobre danú lokalitu poznáme a čo z nej môžeme vyťažiť? Je v danej lokalite dobrá občianska vybavenosť? Ako ďaleko máme do práce či deti do školy a škôlky? Budeme potrebovať auto každý deň alebo premáva v danej lokalite mestská či prímestská doprava? Práve od lokality závisí aj cena pozemku, na dedine sú pozemky väčšinou lacnejšie, v okrajových častiach mesta drahšie.

Pokiaľ máme lokalitu vybratú, môžeme uvažovať nad veľkosťou pozemku. Tá bude závisieť aj od toho, či chceme stavať poschodový dom alebo bungalov. Bungalov vyžaduje veľkorysý pozemok, poschodový dom môžete stavať aj na menšom pozemku. Ideálny pozemok má obdĺžnikový tvar s pomerom strán 2:3, pričom minimálna veľkosť je 300-400m2 pre radovú zástavbu a 400-800 m2 pre voľne stojaci dom. Na väčších pozemkoch už postavíte aj rozsiahlejšiu vilu pre viacpočetnú rodinu. Minimálna šírka pozemku pre menší rodinný dom je určená 6,5 m. Ak tento rozmer pozemok nespĺňa, stavebné povolenie nedostanete. Dbajte aj na minimálnu vzdialenosť spoločných hraníc pozemkov, nesmie byť menšia ako 3m, a vzdialenosť medi oknami na protiľahlých stranách susedných domov musí byť minimálne 7m. Pri výbere pozemku je dobré premyslieť si už dopredu, koľko izieb v dome budeme potrebovať. V súčasnosti sú preferované 3 až  4-izbové rodinné domy, určené pre bežné rodiny s 2-3 deťmi. Samozrejme, počet izieb závisí od vašich preferencií, ale aj od toho, či potrebujete izbu navyše pre pravidelné návštevy alebo kvôli práci z domu.

Dôležitá je aj orientácia pozemku. Za ideálny pozemok sa považuje ten, ak prístupová cesta k nemu je na severnej strane. Potom môžete mať na opačnej južnej strane  terasu, altánok s posedením alebo aspoň slnečnú záhradu. Aj na záhrade budete tráviť veľa času, najmä v letných mesiacoch a vtedy určite oceníte súkromie, pri menších deťoch aj bezpečnosť a vzdialenosť od cesty.

Ďalším významným faktorom je svahovitosť pozemku. Svahovité pozemky sú spravidla lacnejšie ako rovinaté, na druhej strane však treba rátať s tým, že aj terénne úpravy takéhoto pozemku budú stáť ďalšie peniaze navyše. Tieto pozemky môžu byť ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú dom podpivničiť. Podpivničenie znamená ďalšie navýšenie rozpočtu, výhodou je však bohatý úložný priestor, technické miestnosti či priestor na relax a hobby.

Ak máte v týchto veciach jasno, môžete sa vybrať na prieskum. Ak pozemok vyberáte na vlastnú päsť a nie prostredníctvom realitného agenta, uistite sa, že na pozemku sú všetky inžinierske siete. Ak chýba vodovod, budete musieť investovať do výkopu studne, čo môže stáť aj viac ako 3000 eur. Ak v danej lokalite nie je kanalizácia, budete potrebovať vykopať žumpu, prípadne investovať do čističky odpadových vôd, a to tiež nie je lacná záležitosť. Čo určite budete potrebovať, je prístupová cesta k vášmu pozemku, len v tom prípade dostanete stavebné povolenie. Ideálne je, ak je prístupová cesta vo vlastníctve mesta či obce, v takom prípade sa vlastník o ňu bude starať, zabezpečí osvetlenie a údržbu v zimných mesiacoch. Ak je vlastníkom súkromná osoba, poistite sa vecným bremenom ešte pred kúpou pozemku, aby ste sa k nemu vždy dostali. Najlepšie je spísať písomnú dohodu, aby vám bol umožnený vstup na pozemok, ďalšou možnosťou je odkúpiť od vlastníka podiel. V takom prípade sa stanete spoluvlastníkom pozemku, z čoho vám okrem práv vyplývajú aj povinnosti, a to o cestu sa riadne starať a zabezpečovať jej údržbu.

Výber a kúpa stavebného pozemku je komplikovaná záležitosť, ktorá si bude vyžadovať nielen značné financie, ale aj poriadnu dávku trpezlivosti a dostatok času. Odmenou vám bude vytúžený pozemok a neskôr i vysnívaný rodinný dom. Veľa šťastia!