Izolácia strechy- prečo a ako

Izolácia strechy- prečo a ako

 

Či už ste majiteľom domu alebo ešte len staviate, určite sa zhodneme v tom, že strecha je na dome naozaj kľúčová. Strechy sú počas celého roka vystavené rôznym poveternostným vplyvom. 365 dní v roku, 7 dní v týždni, 24 hodín každý deň musia odolávať účinkom vetra, dažďa, snehu alebo slnečného žiarenia. Bezchybné fungovanie strechy a jej dlhú životnosť môžeme ovplyvniť  správnym návrhom a vyhotovením. 

 

Prečo strechu zaizolovať?

Aj keby sme veľmi chceli, zákony fyziky bohužiaľ nezmeníme. Môžeme mať kvalitné zateplenie  fasády domu, dobre zaizolované podlahy, môžeme vykurovať čo to dá, istému úniku teplu však nezabránime. Môžeme ho však vo veľkej miere eliminovať, a to práve zaizolovaním strechy, lebo teplo uniká smerom nahor. Správnym zaizolovaním strechy znížite náklady na vykurovanie, ale to nie je jedná výhoda. Čítajte ďalej.

 

Na čo je potrebné myslieť pri výbere strešnej izolácie?

Hneď v úvode treba povedať, že izolácia strechy musí mať dobré tepelno-izolačné vlastnosti a schopnosť udržiavať v dome optimálnu teplotu. V praxi to znamená, že vo vnútri domu by nám nemala byť zima, ale ani príliš teplo. Jednoducho povedané, musíme sa cítiť príjemne. Nízka teplota vo vnútri domu môže viesť ku mnohým chronickým ochoreniam, častým prechladeniam a zápalom. Horúčava v dome tiež nie je zdraviu prospešná. Spôsobiť  môže únavu, zhoršenie  spánku, zníženú koncentráciu a mnohé, najmä respiračné ochorenia.

 

Okrem tepelnej izolácie treba mať na pamäti aj jej  protihlukové vlastnosti, a to najmä v prípade, že máte plechovú strešnú krytinu. Vtedy môže kvalitná strešná izolácia splniť svoju úlohu a prispieť tak ku väčšiemu komfortu.  Nepriaznivé počasie – silný dážď, vietor či búrka vašu strechu len tak neprekvapí.

 

Samozrejme, potrebné je myslieť aj na bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť. Niektoré izolačné materiály môžu byť zdraviu nebezpečné, pretože do ovzdušia uvoľňujú škodlivé látky. Už pri výbere strešnej izolácie si dobre preštudujte jej zloženie a dbajte na to, aby bola šetrná nielen k vášmu zdraviu, ale aj k prírode. Vyberajte materiály, ktoré sú recyklovateľné a vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

Keď hovoríme o bezpečnosti strešnej izolácie, máme na mysli aj jej protipožiarne vlastnosti. Materiály s dobrými protipožiarnymi vlastnosťami dokážu vo výraznej miere znížiť riziko požiaru a ochrániť tak váš dom pred fatálnymi dôsledkami požiaru.

 

Aká izolácia je vhodná pre vašu strechu?

Na vytvorenie tepelnoizolačnej vrstvy plochej strechy sa najčastejšie používajú dosky z bieleho alebo šedého EPS. Už pri plánovaní plochej strechy je potrebné počítať s hrúbkou zateplenia 30-40 cm v závislosti od použitého EPS. Túto hrúbku je potrebné ešte navýšiť o spádovú vrstvu. Správne nadimenzovaná pevnosť a hrúbka tepelnej izolácie bude chrániť vašu strechu nielen pred chladom v zimnom období, ale tiež pred prehrievaním v letnom období.

 

Pri moderných bungalovoch s väzníkovým krovom a valbovou strechou, pultových strechách, ale aj pri starších domoch s neobývanou povalou je ideálnym riešením fúkaná izolácia, ktorá sa teší mimoriadnej obľube najmä v posledných rokoch. Takáto forma zateplenie je hotové za jeden deň, dostane sa do každej medzery a má výborné akustické vlastnosti. Pri fúkanej izolácii sa používajú pevné prírodné materiály, ako je minerálna vlna, drevovlákno alebo celulóza. Rozvláknený izolačný materiál sa aplikuje pomocou špeciálneho prístroja, ktorý ho poháňa vzduchom do hadice priamo na určené miesto. Veľkou výhodou je, že pri fúkaní sa netvorí ďalší odpad, neostávajú žiadne odrezky, a tým pádom vám odpadá aj značné množstvo času pri upratovaní, čo poteší každého staviteľa. Je odpudivá voči škodcom a hlodavcom a odolná voči plesniam a baktériám.

 

V prípade šikmých striech je dobrou voľbou napríklad minerálna vlna ISOVER (sklenená alebo kamenná), ktorá nielen zabezpečí dostatočnú tepelno-izolačnú vrstvu, ale aj  akusticky vyhovujúce prostredie, navyše  je aj požiarne bezpečná. Pri zateplení šikmej strechy môžu investori siahnuť predovšetkým po izolácii ISOVER UNIROL PROFI s lambdou 0,033, ktorý sa radí medzi absolútnu špičku medzi izolačnými materiálmi určenými na izoláciu podkroví na našom trhu. 

 

Revolúciou v oblasti zateplenia šikmých striech sú panely Thermano. Jeden panel vytvára skoro až dvakrát lepšiu tepelnú izoláciu ako polystyrén či minerálna vlna tej istej hrúbky.
Termoizolácia z polyuretánu je pritom bezpečnejšia a nenasiakavá. Veľkou výhodou týchto  panelov je možnosť montáže priamo na krokvách, čo výrazne eliminuje problém vzniku tepelných mostov. Panely Thermano sú trvácne, majú nízku hmotnosť a znižujú náklady na nosnú konštrukciu o 15-20%.

Či už zatepľujete plochú alebo šikmú strechu, v novostavbe alebo v staršom rodinnom dome, dobre si premyslite, do čoho investujete svoje peniaze. Stavte na kvalitné  a odolné materiály, ktoré vašu strechu pozdvihnú na vyššiu úroveň. Pamätajte, že strecha je nielen ozdobou vášho domu, ale aj synonymom ochrany a bezpečia.