Dlažba v exteriéri

Blíži sa leto, čo pre mnohých znamená aktívne trávenie voľného času alebo oddych v záhrade. Možno aj vy patríte k tým, ktorý si okolie domu a priestory budú chcieť ešte pred letom zveľadiť či zmodernizovať. Jednou z možností, ako  dať vašej záhrade nový šmrnc je nová dlažba. Aká by mala byť, na čo sa pri kúpe zamerať a čo by ste pri nej určite nemali zanedbať?

 

Vyberajte odolnú dlažbu s vhodnými parametrami

Keďže sa jedná o exteriérovú dlažbu, mala by dobre znášať nástrahy počasia v našich zemepisných šírkach, teda byť odolná voči dažďu, snehu a mrazu. Taktiež musí zniesť isté zaťaženie, podľa toho, aký bude jej účel a kde sa bude nachádzať. Menšie zaťaženie bude vyžadovať dlažba, po ktorej budete len chodiť, prípadne na nej bude položený ľahší záhradný nábytok. Dlažba, po ktorej sa bude aj jazdiť autom, hoc len do garáže, bude určite vyžadovať schopnosť väčšej záťaže. Tomu musí byť bezpodmienečne prispôsobená aj hrúbka exteriérovej dlažby, a to minimálne 2 cm. Je potrebné tiež  si uvedomiť, že je rozdiel, či bude dlažba položená pod strechou krytej terasy alebo nekrytým zvyškom záhrady a tiež to, či bude využívaná len sezónne alebo celoročne. No a v neposlednom rade je tu aj otázka bezpečnosti, ktorú rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Exteriérová dlažba, ak má byť naozaj bezpečná pre celú rodinu, musí byť aj  protišmyková, aby na nej nedochádzalo k zbytočným úrazom, najmä ak sa rozhodujete položiť dlažbu na miesto, kde bude stáť bazén či detské ihrisko.  Exteriérová dlažba sa hodí ako do záhrady, tak aj na terasu, do altánku, k bazénu či nekrytej garáži pre auto. Od toho. Kde sa bude nachádzať závisí aj investícia a konkrétny výber exteriérovej dlažby.

Všetky spomenuté kritériá spĺňajú výrobcovia Semmerlock, Premac a Stadreko.

Semmerlock- to je možnosť kombinovať dlažbu so schodmi, plotmi a múrikmi v jednotnom dizajne. Povrchy dlažby Semmelrock sa navzájom líšia. Sú zušľachťované rôznorodou povrchovou úpravou, vďaka čomu sú vhodné na najrôznejšie účely - záhradnú terasu, chodník či vstup do garáže alebo domu. Na výber máte z rôznych dizajnov, či už ste zástancom prírodného kameňa, betónu či dreva. Na svoje si príde každý. Dôležité je, že dlažby a dlažobné prvky Semmerlock spĺňajú všetky atribúty funkčnosti a bezpečnosti. Betónová dlažba Semmelrock nesie so sebou označenie Semmelrock Protect a Protec®Plus. Táto ochrana poskytuje záhradnej dlažbe odolnosť voči poveternostným vplyvom a umožňuje jednoduchšiu údržbu. PaveLock – System Einstein® je patentovaný zámkový systém s integrovanou poistkou proti posunu dlažby, čo znamená, že takáto dlažba je v plnej miere odolná aj voči častej premávke. Úplnou samozrejmosťou je prirodzený odtok dažďovej vody späť do obehu, čo zaručuje jej ekologickosť.

 

Dlažba zn. Premac

Firma Premac je na trhu už 30 rokov a odvtedy jej kvalitu a spoľahlivosť ocenili už tisícky spokojných klientov. Exteriérová dlažba v ich ponuke vyniká pevnosťou, odolnosťou a vysokou životnosťou aj v tých najnáročnejších podmienkach. Jednou z hlavných výhod je odtok dažďovej vody  aj vtedy, ak nemáte vybudovaný žľab alebo kanalizáciu. Okrem klasickej betónovej dlažby, ktorú ponúkajú vo viacerých farebných odtieňoch si môžete vybrať aj prémiové terasové platne so štruktúrou dreva, bridlice alebo štiepanej palisády, ktorá pripomína drvený kameň. K dispozícii sú aj melírované parkové obrubníky s rovnou hranou, ktoré poslúžia na lemovanie chodníkov či terás. Na zdokonalenie vašich kvetinových záhonov v svahu si môžete vybrať napríklad modernú svahovú tvárnicu  Polifor.

Kvalita, odolnosť a vysoký stupeň zaťaženia -  to sú atribúty exteriérovej dlažby zn. Stadreko. Vybrať si môžete z bohatej palety dlažieb vo vzhľade štiepaného kameňa či dreva, pričom je jednoduché skombinovať dlažbu aj s betónovými schodmi či plotom.

Fantázii sa medze nekladú a je len na vás, čomu dáte prednosť a ako si zveľadíte vašu záhradu pred prichádzajúcim letom. Odmenou vám bude nielen pekný vzhľad, ale aj bezpečnosť a funkčnosť, ktorú využijete počas mnohých rokov.