Strešné okná

Strešný svetlík- riešenie pre každý moderný dom

Strešný svetlík- riešenie pre každý moderný dom

Ak sa chystáte stavať či rekonštruovať dom, určite ste rozmýšľali nad tým, ako docieliť, aby v ňom bolo dostatok svetla. Svetlo je pre život a zdravie nevyhnutné. Nedostatok svetla môže spôsobovať rôzne psychické, ale aj fyzické ťažkosti. Preto je potrebné už pri plánovaní domu a realizácii stavebného projektu myslieť aj na túto skutočnosť.  Tmavé ponuré domy sú už dávno minulosťou, dnes sa veľký dôraz kladie na dostatok svetla, ktorý je možné zabezpečiť rôznymi spôsobmi. Či už sa rozhodnete pre klasické okná, strešné okná alebo ich kombináciu, nezabúdajte na ich správne zvolený počet, veľkosť a tiež správne rozmiestnenie. Súčasťou domu môžu byť aj svetlíky. O čo vlastne ide?

V prvom rade treba povedať, že svetlíky nie sú svetlovody. Veľa ľudí si totiž tieto dva odlišné architektonické prvky zamieňa.

Strešný svetlík je architektonický presvetľovací prvok budov. Je to jednoduchý plastový výrobok s kupolou alebo plochý bez kupoly, poväčšine s dvojitým zasklením.  Jeho rozmery sú väčšie ako u svetlovodu, pretože svetlovody využívajú na prenos svetla tubus. Aj jeho osadenie býva komplikovanejšie a vyžaduje si väčší zásah do samotnej konštrukcie. Svetlíky sa kotvia  do strešného plášťa svetlíkovými obrubami  - manžetami vo voliteľnej výške. Výhodou svetlíkov je ich pomerne nízka cena, oproti svetlovodom sú lacnejšie.  Nevýhodou je však zvýšený prestup tepla cez strešnú konštrukciu, vytváranie tepelných mostov a tiež následná kondenzácia vodnej pary.

 Okrem presvetlenia svetlíky riešia tiež vetranie cez strechu, kde by klasické okná svoju funkciu plniť nemohli. V niektorých svetlíkoch môže byť dokonca integrované zariadenie na odvod dymu a tepla, a svetlík tak môže byť súčasťou požiarnej ochrany danej budovy či rodinného domu. Nemenej podstatnou a praktickou funkciou strešného svetlíka je možnosť výlezu na strechu, samozrejme vtedy, ak je tento svetlík dostatočne veľký. Tieto vlastnosti robia zo svetlíka všestranný stavebný prvok.

Kedysi boli svetlíky súčasťou najmä priemyselných budov, dnes sa už bežne využívajú aj pri rodinných domoch. Na trhu sú rôzne druhy svetlíkov v rôznych rozmeroch.  Niektoré z nich sú vhodné pre ploché strechy, iné pre strechy so šikmým sklonom. Pokiaľ má byť svetlík miestom výlezu na strechu, zvoľte rozmer minimálne 60x60 alebo 60x90, inde postačia aj menšie svetlíky.

Najpoužívanejšie typy strešných svetlíkov sú bodové,  pásové alebo oblúkové.  Každý z nich má uplatnenie na inom type strechy. Správne zvoliť strešný svetlík môže byť hotová veda, preto sa určite poraďte s odborníkom. Do úvahy je potrebné zobrať nielen typ, ale aj tvar strechy, účel budovy aj jej celkový vzhľad. Svetlíky sú navrhnuté tak, aby vyhovovali zaťaženiu snehom a vetrom podľa technickej normy pre danú klimatickú oblasť. Musia vyhovovať aj ďalším normám, najmä požiarnym. 

 

Ak teda plánujete zakomponovať do vašej stavby aj svetlíky, stavte na osvedčenú kvalitu. Spoločnosť VELLUX ponúka široký sortiment svetlíkov, od najjednoduchších manuálne ovládaných až po svetlíky s elektricky ovládanou základňou. Nechajte si poradiť odborníkmi, aký svetlík je vhodný pre vašu nehnuteľnosť. Či to bude svetlík s kupolou alebo svetlík s plochým sklom, či bude svetlík otváravý alebo neotváravý.

 

Na záver ešte porovnanie. Kedy svetlík a kedy svetlovod? 

Svetlík má svoje opodstatnenie na miestach, kde je potrebné presvetliť priestor priamo pod strechou, pričom klient nekladie dôraz na tepelno-technické požiadavky. Ak však potrebujete dosiahnuť lepšie tepelné parametre s menším zásahom do strešnej konštrukcie, či zvýšiť efektivitu osvetlenia, radšej siahnite po svetlovodoch alebo klasických strešných oknách. Pôjde síce o drahšiu investíciu ako pri svetlíkoch, oceníte to však pri prípadnej rozsiahlejšej rekonštrukcii podkrovia.

 

 

Strešné okná ako súčasť inteligentnej domácnosti

Strešné okná ako súčasť inteligentnej domácnosti

O tom, že doba ide dopredu oveľa rýchlejšie, ako sme možno boli zvyknutí niet pochýb. Sotva si zvykneme na jednu technologickú vymoženosť, už je tu ďalšia. To, o čom sa našim predkom ani nesnívalo je dnes bežnou súčasťou našich životov.

Aj pojem inteligentná domácnosť už nie je žiadne sci-fi, ale každodenný fakt miliónov ľudí po celom svete. Domáce spotrebiče, kúrenie či klimatizáciu už možno ovládať pohodlne z kresla, či dokonca na diaľku a nemusíme byť pritom ani doma.

Výnimkou nie sú ani strešné okná. Tie už dávno neslúžia len na presvetlenie či vyvetranie neobývaného podkrovia.  Moderné strešné okná sú dnes súčasťou inteligentnej domácnosti. Ak plánujete stavať rodinný dom alebo rekonštruovať podkrovie, inšpirujte sa nasledujúcimi riadkami.

Kedysi sa strešné okná inštalovali najmä do neobývaného podkrovia, aby ho presvetlili a umožnili občasné vetranie, prípadne aby umožnili príležitostný výstup na strechu. To už dnes neplatí.  Moderné technológie spôsobili, že strešné okná plnia veľa iných funkcií, rovnako ako elektrospotrebiče a je možné ich ovládať.

Okrem klasických strešných okien s manuálnym ovládaním sú už bežne na trhu aj okná na elektrický či solárny pohon. Aký pohon si vybrať?

Pohyb strešného okna a jeho tieniacich doplnkov – roliet alebo žalúzií umožňuje motor umiestnený v hornom ráme. Ten je poháňaný elektrinou, buď zo siete alebo z batérie napájanej fotovoltickým panelom.

Elektrický pohon je výhodný vtedy, ak už k oknu  vedie kábel alebo plánujete v budúcnosti priviesť elektrinu až k oknu. Pre elektricky ovládané strešné okná VELUX budete potrebovať elektrický pohon KMG a napájací zdroj KUX 110, ktorý môže byť spoločný až pre 5 elektricky ovládaných výrobkov VELUX. Na tento zdroj napojíte okná aj vnútorné alebo vonkajšie rolety. Pre ideálne fungovanie výrobcovia odporúčajú na každý zdroj pripojiť maximálne 3 motory okna.

 

Solárny pohon vám poslúži vtedy, ak k oknu nevedie kábel a chcete sa vyhnúť ďalším stavebným úpravám. V tomto prípade budete potrebovať solárny pohon KSX, ktorý už obsahuje batériu aj fotovoltický panel. Výhodou je, že funguje zadarmo a za každého počasia, aj pri výpadku elektriny. Batériu dobíja denné svetlo, takže ovládanie je bezproblémové a úplne spoľahlivé.

Pokiaľ je vaša domácnosť už vybavená staršími typmi klasických strešných  okien VELUX s manuálnym ovládaním a chceli by ste prejsť na ovládanie s pohonom, ani to nie je problém. Nie je nutné kupovať nové okná, aby ste ich mohli ovládať na diaľku. Aj z nich  ľahko urobíte súčasť inteligentnej domácnosti, čo bude mať značné množstvo výhod. Stačí otvoriť kývne strešné okno s horným madlom a pozrieť sa na jeho identifikačný štítok. Podľa neho zistíte, či máte okno novšej alebo staršej generácie, a na základe toho ľahko dokúpite k oknu správny typ motora. Potom už nebude problém otvárať a zatvárať strešné okná, ktoré sú príliš vysoko. Urobíte to jedným gombíkom a nebudete musieť ani vstať od televízora. Zvládne to aj malé dieťa. Ale to ešte nie je všetko. Čas otvárania a zatvárania strešných okien, ako aj roliet či žalúzií si môžete nastaviť časovačom. Otvoria a zatvoria sa v presne stanovený čas sedem dní v týždni 365 dní v roku. Zdá sa vám to stále málo? Moderné strešné okná VELUX INTEGRA sú vybavené aj dažďovým senzorom. Znamená to, že v prípade zmeny počasia – dažďa či snehu sa okná automaticky uzavrú a vám to zaistí úplné pohodlie bez strachu, že vám počas vašej neprítomnosti voda natečie dnu do miestností.

Prečo sa rozhodnúť pre inteligentné strešné okná VELUX?

Pretože sú moderné, poskytujú vám maximálny komfort a spĺňajú všetky bezpečnostné požiadavky. Dokonale zapadnú do každej strechy a zatraktívnia každú modernú nehnuteľnosť.

 

 

 

 

 

Aké okná do podkrovia?

Aké okná do podkrovia?

Staviate alebo prerábate nehnuteľnosť a plánujete aj podkrovie? Potom určite uvažujete aj nad strešnými oknami. Aké by mali byť, koľko do nich investovať, aký by mal byť ich počet a veľkosť? Všetky tieto otázky sú na mieste, pretože práve od správneho výberu okien závisí vaša celková spokojnosť s budúcim bývaním. Strešné okná VELUX, FAKRO a ROTO sú praktickým riešením pre každé obývané podkrovie. Zaistia dostatok svetla, kvalitné vetranie aj pekný výhľad.

Aké veľké má byť strešné okno?

Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je miestnosť, tým väčšie strešné okno je potrebné na dostatok  svetla, ale aj správne vyvetranie miestnosti. Veľkosť okna samozrejme závisí aj od toho, či budú v miestnosti aj klasické zvislé okná alebo balkón. Pokiaľ áno, strešné okno môže byť v takejto miestnosti aj menšie. Alebo opačne, ak vám ku vysnívanému bývaniu chýba práve balkón, praktickým aj estetickým riešením môže byť strešný balkón, čiže miniatúrny balkón, ktorý vznikne vysunutím spodnej časti strešného okna. Strešný balkón VELUX opticky zväčší miestnosť a navyše, poskytne vám ešte krajší výhľad, ako povedzme klasické strešné okná.

  Aké strešné okno do atypickej miestnosti?

Ak bývate osamote alebo ste mladá dvojica bez detí, možno uvažujete nad otvoreným bývaním v podkroví. kedy pôjde V jednej väčšej miestnosti teda bude miesto pre relax, prácu, alebo aj menší kuchynský kútik. Takéto bývanie môže byť praktické a pohodlné, ak správne zvolíte veľkosť a počet okien.  Pri atypických tvaroch miestnosti, napríklad do  tvaru písmena L alebo U, môže byť efektívnym riešením viacero menších strešných okien. Firmy VELUX, FAKRO, a ROTO ponúkajú aj sústavy strešných okien, pričom niektoré z nich môžu byť s otváraním a iné bez. Najmä v podkroviach, kde súčasťou bude kuchyňa alebo kúpeľňa treba myslieť na kvalitné vetranie. Okná použité v týchto miestnostiach musia byť rozhodne s otváraním. V neobývaných častiach podkrovia zasa postačí miesto strešného okna aj menší svetlík.

 

 

Koľko svetla je akurát?

To závisí aj od toho, ako budete miestnosti využívať. V obývacej izbe či detskej izbe je potrebné mať dostatok svetla na každodenné činnosti, hru aj domáce úlohy. Vo všeobecnosti platí, že na 25 m2 priestoru je potrebné okno o veľkosti 5 m2, aby bolo zabezpečené dostatočné množstvo svetlo. Nedostatok svetla sa môže negatívne prejaviť na našej nálade, aktivite a zdraví.

 Pri plánovaní podkrovia myslite aj na to, ako bude rozmiestnený nábytok, aká je výška osôb, ktoré budú podkrovie využívať a podľa toho voľte veľkosť aj počet okien. Dnes už nie je problém zohnať kvalitný nábytok do akéhokoľvek priestoru, prípadne si ho dať vyrobiť na mieru. Zvoliť si môžete nízky nábytok pod strešné okná, čo môže byť praktickým riešením najmä v detskej izbe. Pri veľkorysej rozlohe miestnosti v podkroví môžete zvoliť aj veľké strešné okná a získať tak unikátny výhľad vo dne aj v noci. Ak si nie ste istý, koľko svetla bude akurát pre vaše podkrovie, nechajte si poradiť od odborníkov, ktorí zabezpečia premeranie podkrovia a výpočet dostatočného množstva svetla.

Len v dobre naplánovanom a kvalitne urobenom podkroví sa Vám bude aj dobre, kvalitne, zdravo a bezpečne bývať. Stavte na kvalitu výrobkov a služieb VELUX, FAKRO a ROTO  a bývajte podľa svojich predstáv.

 

 

Svetlo naše každodenné

Svetlo naše každodenné

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké je svetlo pre nás dôležité? Či si to uvedomujeme alebo nie, náš život a naše zdravie ovplyvňuje okrem iných faktorov aj svetlo. V posledných rokoch bolo na tému svetla uskutočnených množstvo výskumov, z ktorých  vyplýva, že príslovie – kde nechodí slnko, tam chodí lekár je skutočne pravdivé.

Prečo je svetlo dôležité?

Prirodzené svetlo má pozitívny vplyv na našu psychiku a odráža sa na našej nálade. Minimalizuje únavu, zlepšuje koncentráciu a ovplyvňuje pozornosť detí. Jeho nedostatok negatívne ovplyvňuje proces učenia aj pamäť. U mnohých ľudí môže dokonca vzniknúť sezónna afektívna porucha -SAD, ktorá súvisí s nedostatkom denného svetla počas jesenných a zimných mesiacov. Prejavuje sa zvýšenou únavou, smútkom, úzkosťou, zvýšenou potrebou spánku a apatiou- stratou záujmu o bežné činnosti a záľuby. S príchodom jari a leta tieto príznaky vymiznú a človek sa vráti do normálu, je veselší a šťastnejší.

Denné svetlo má aj antidepresívny vplyv a ovplyvňuje kvalitu ovzdušia. Často sa hovorí o tom, že severské krajiny, kde sa strieda polárny deň s polárnou nocou majú vyššie percento rôznych psychických chorôb, dokonca aj samovrážd. Už len z tohto hľadiska je svetlo skutočne dôležité.

Za ideálne sa považuje denné svetlo, a to z hľadiska svojho zloženia, intenzity i časovej premenlivosti. Že je denné svetlo dôležité, vedeli už naši predkovia. Vstávali s východom slnka a po jeho západe chodili spať. Všetky činnosti robili pri dennom svetle, poväčšine na čerstvom vzduchu. To sa odzrkadlilo na ich zdraví, duševnej pohode a dobrej nálade.

Denné svetlo v interiéri

Hoci sa denné svetlo považuje z biologického hľadiska za ideálne, iná káva je denné svetlo v interiéri. Máloktorý interiér je na svetlo bohatý, skôr naopak. Ak aj máme doma či práci slnečné miestnosti, pravidelne svetlu bránime roletami, žalúziami, závesmi, tmavými stenami či nábytkom. Žiaden interiér nie je svetelne dokonalý. Správnym výberom okien a ich množstvom to môžeme vo veľkej miere napraviť. A práve kombinácia klasických okien so strešnými oknami, svetlíkmi a svetlovodmi môže byť tým správnym riešením pre váš dom, byt, podkrovie či kanceláriu.  Strešné okná zabezpečia rovnomerný rozptyl svetla do miestnosti, no zároveň aj redukciu nadmerného jasu.  Svetlovody zasa dodajú denné svetlo tam, kde umiestnenie klasických okien nie je možné.  Dokážu rozjasniť aj ten najtmavší kút v dome či v práci a urobiť ho krajším.

Doma ako v prírode

Ak je reč o oknách, musíme určite spomenúť dôležitosť výhľadu z nich. Veď povedzme si pravdu, kto z nás by nechcel mať zo svojho domova krásny výhľad, ktorému nebude nič brániť. Mesto ako na dlani. Nádherná nočná panoráma. Pocit prírody aj v interiéri. To všetko môže správny výber okien zintenzívniť. Výskumy ukázali, že 9 z 10 ľudí považuje výhľad z okna za dôležitý faktor pre šťastný a spokojný život. Výhľad z okna často zohráva dôležitú úlohu pri kúpe domu či bytu. Je dôležitý nielen kvôli dostatku slnečného žiarenia a svetla, ale aj v súvislosti s kvalitným vetraním a prísunom čerstvého vzduchu do domácnosti. Kombinácia klasických okien so strešnými oknami VELUX a FAKRO dodá vášmu domovu nádych prírody, a tým aj zdravšie a krajšie domáce a pracovné prostredie.

 

Strešné okná plastové či drevené?

Strešné okná plastové či drevené?

 Ak sa rozhodujete pre kúpu či výmenu strešného okna, je nevyhnutné povedať si o materiáloch, z ktorých sa okná, nielen tie strešné vyrábajú. Je vždy výhodou poznať aspoň základné vlastnosti materiálov používaných pri ich výrobe a až následne sa pre ten-ktorý rozhodnúť.

Strešné okná, tak ako aj klasické stenové okná, sú štandardne ponúkané v troch variantoch – plast, drevo a hliník. Pozrime sa na ne teda  bližšie.

Plastové strešné okná sa vyznačujú veľmi dobrým stupňom izolácie, v dôsledku čoho sa aktívne podieľajú na úspore nákladov za kúrenie. Veľkou výhodou je, že  sú aj cenovo dostupné, a to je v dnešnej dobe neustále stúpajúcich cien veľké plus. Veľkej obľube sa tešia aj preto, že sú prakticky bezúdržbové. Čo to znamená? Nevyžadujú si nijaký ochranný náter, ktorý by bolo potrebné pravidelne nanášať. V súčasnosti myslí stále viac ľudí ekologicky a plastové okná takouto voľbou určite sú. Zásadnou vecou z pohľadu ekológie plastových okien je totiž ich možnosť recyklovať. Plastové okno pozostáva z plastových profilov, oceľových výstuží, oceľového kovania a skla. Sklo aj kov sú štandardne recyklovateľná surovina. To, že je možné plne recyklovať aj plastový profil, je už verejnosti menej známe. Vedeli ste napríklad, že plastové profily je možné použiť opakovane až 20-krát? Pri štandardnej očakávanej životnosti plastových okien cca 30 rokov a plnej recyklovanosti hovoríme o používaní základnej suroviny až neuveriteľných 600 rokov.

Drevené strešné okná sú vhodné pre tých, ktorí dávajú prednosť prírodným materiálom a riešeniam. Vyzerajú veľmi prirodzene a čoraz viac ľudí vidí ich využitie nielen na chatách a drevodomoch, ale aj klasických domoch a bytoch. Ich izolačné vlastnosti sú tiež veľmi dobré. Okná sa nedajú recyklovať na 100 %, no sú obnoviteľné. Azda jedinou nevýhodou je pravidelná nutnosť ich ošetrovania nátermi. Tá je dôležitá práve z hľadiska ich životnosti. Drevené okno má životnosť približne 100 rokov, ale len v prípade, že je pravidelne a kvalitne ošetrované. V opačnom  prípade drevo degraduje a stráca svoje prirodzené vlastnosti.

 Pozrime sa ešte v krátkosti na hliníkové strešné okná. Tie sa na prvý pohľad hodia na priemyselné budovy, sklady a kancelárie. Čoraz viac ľudí im však dáva prednosť aj pri stavbe a rekonštrukcii rodinných domov a bytov. Konštrukčné vlastnosti sú totiž perfektné, preto sa najmä v posledných rokoch tešia obľube aj u staviteľov moderných rodinných domov.

Pri výbere materiálu strešného okna je dôležité poznať jeho vlastnosti, ale pozastaviť sa aj nad tým, aké okno nám do strechy viac pasuje, aby bol zachovaný jednotný vzhľad strechy, a tým aj celej nehnuteľnosti. Tiež môžeme uvažovať podľa toho, kde sa naša nehnuteľnosť nachádza, či je v centre mesta alebo na vidieku v blízkosti prírody. Vzhľad a materiál strešných okien by mal závisieť aj od typu stavby, či sa jedná o stavbu modernú alebo skôr staršiu stavbu s prvkami vintage. Je rozdiel, či  bývame v modernej zástavbe alebo je náš byt v historickej budove. Zachovať celkový ráz budovy je v tomto prípadne nevyhnuté.

V neposlednom rade nás určite zaujíma cena strešných okien, ktorá sa u jednotlivých materiálov líši. Či už si vyberiete ten alebo onen materiál je len a len na vás. Určite však pri kúpe strešných okien vyberajte osvedčenú kvalitu. Strešné okná renomovaných značiek VELUX, FAKRO a ROTO sú nielen moderné, ale vyznačujú sa najvyššou kvalitou a vynikajúcimi termo-izolačnými vlastnosťami. Vďaka svojmu dizajnu dokonale zapadnú do každej strechy a rozjasnia každé podkrovie.

Či už vám budú robiť spoločnosť doma alebo v práci, môžete si byť istý, že dostatok svetla prispeje k domácej pohode aj príjemnému a zdravému pracovnému prostrediu počas dňa, a tiež ku kvalitnému spánku v noci.

Tienenie strešných okien

Tienenie strešných okien

Ak ste sa už rozhodli pre strešné okná, potom určite uvažujete nad rôznymi doplnkami, akými sú vnútorné alebo vonkajšie rolety a markízy. Povedzme si o nich teda viac.

Prenikaniu nadmerného slnečného svetla a tepla možno predísť namontovaním vnútorných alebo vonkajších roliet. Aký je medzi nimi rozdiel?

 Vnútorné zatemňujúce rolety poskytnú úplné zatemnenie kedykoľvek počas dňa i noci, aj v čase najsilnejšieho slnečného žiarenia. Základom kvalitného spánku je tmavá miestnosť bez rušivých svetelných elementov. A keďže dobrý spánok je dôležitý a má vplyv na naše fungovanie počas dňa, zatemňujúce rolety sú ideálnym riešením pre každú spálňu či detskú izbu v podkroví. Svoje opodstatnenie majú aj u milovníkov domáceho kina. Keďže sú vyrábané na mieru, nie je potrebné nič merať ani strihať či rezať.  Vyrobené sú z nepriesvitnej tkaniny, ktorá účinne bráni prenikaniu svetla do miestnosti.  Obsahujú aj reflexnú hliníkovú fóliu, ktorá v lete odráža slnečné teplo a v zime ho zas uchováva. Vnútorné zatemňujúce rolety VELUX dokonale sadnú na všetky typy strešných okien VELUX. Namontujete ich pohodlne za pár minút. Vďaka výberu z 24 možností perfektne zapadnú do každého interiéru.

Zatemňujúce rolety VELUX môžete ovládať manuálne, ale je tu aj možnosť eklektického či dokonca solárneho pohonu. Stačí si len vybrať podľa toho, čo vám najviac vyhovuje.  Tu je však zopár dobrých rád.

Manuálny typ ovládania sa hodí na strešné okná, ktoré sú ľahko dostupné a jednoducho sa obsluhujú. Stačí len chytiť ovládaciu rukoväť v spodnej časti rolety a vytiahnuť, respektíve stiahnuť roletu. Pri ťažko dostupných strešných oknách, oknách ktoré sú vysoko alebo nimi manipulujú nízke osoby je vhodné elektrické ovládanie vnútorných roliet. Ovládať ich môžete pohodlne z ktoréhokoľvek miesta v miestnosti diaľkovým ovládaním. Na ich inštaláciu si radšej zavolajte odborníka, aby prebehla správne a aby vám rolety zabezpečili komfort aj úžitok.

 Ďalšou možnosťou je diaľkové ovládanie so solárnym pohonom, kedy je batéria solárne nabíjaná.  Vystačí až neuveriteľných 600 úkonov. Navyše, funkcia io-homecontrol vám umožní programovať roletu tak, aby sa otvárala a zatvárala vo vami určených hodinách.

Okrem vnútorného tienenia je pri strešných oknách výhodné mať zabezpečené aj tienenie exteriérové, a to pomocou vonkajších roliet a markíz. Prečo?

Keď je vonku priveľmi teplo, môže dôjsť k prehriatiu miestnosti až o 10 stupňov. V takejto miestnosti sa človek necíti dobre, je viac unavený, nevie sa sústrediť a večer zaspať. Takéto prostredie je nielen nepríjemné, ale aj nezdravé. Aj tu prichádza riešenie, a to vonkajšie zatienenie roletami alebo markízami. Vďaka nim budete mať aj v najväčšej horúčave doma príjemný chládok. Toto tienenie je priam nevyhnutné u strešných okien, ktoré sú orientované na juh, čiže  intenzita slnečného tepla, ale aj svetla je tam skutočne vysoká.

Vonkajšie rolety majú tiež množstvo výhod. Okrem úplného zatemnenia miestnosti, znižujú vnútornú teplotu, znižujú tepelné straty v zimnom období, znižujú tiež hluk z exteriéru, a to aj pri daždi a krupobití. V neposlednom rade chránia vašu nehnuteľnosť nielen pred nepriaznivými vplyvmi počasia, ale aj pred vlámaním. Vďaka svojmu modernému dizajnu vonkajšie rolety úplne zapadnú do každej strechy.

 Vonkajšie rolety VELUX sú ovládané diaľkovo elektrickým alebo solárnym pohonom. Sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú strešné okná VELUX mimo dosah alebo tých, ktorí si želajú dodať svojej podkrovnej miestnosti extra nádych inovatívneho luxusu. Navyše, po zapojení do systému VELUX ACTIVE sa roleta bude zaťahovať automaticky na základe predpovede počasia a zaistí vám účinné vetranie,  a teda prísun kvalitného čerstvého vzduchu. Ďalší benefit súvisí s používaním aplikácie na ovládanie celého systému strešných okien.

Ďalším účinným a pomerne lacným doplnkom k strešným oknám sú vonkajšie markízy. Keďže sú vyrobené z priehľadnej tkaniny, chránia váš domov pred nadmerným teplom, ale zabezpečujú dostatok svetla a teda vám aj ponechajú ideálny výhľad. Odporúčané sú do obývacích izieb, detských izieb, spální, ale aj do kancelárskych priestorov. Čo sa týka ovládania, opäť máte na výber ovládanie manuálne – na háčiky , ale aj elektrické a solárne. Konečné rozhodnutie je len na vás, vašich požiadavok a finančných možností.

SVETLOVODY alebo Svetlo namiesto tmy

SVETLOVODY alebo Svetlo namiesto tmy

Ľudia už od nepamäti hľadali spôsoby, ako dostať do svojich obydlí čo najviac svetla. Čiastočne sa to podarilo nápadom strešných okien, ktoré umožňujú rozptyl denného svetla pod rôznymi uhlami. Čo ale s priestormi, do ktorých je niekedy naozaj ťažké priniesť svetlo bežným spôsobom?  V tomto prípade máme na mysli priestory, akými sú šatníky, chodby, toalety, tmavé kúty v podkroví alebo schodiská. Aj tu je svetlo dôležité, lebo jeho absencia môže negatívne vplývať na psychiku človeka a jeho náladu. V najhoršom prípade môže mať na svedomí aj nebezpečné pády a úrazy v slabo osvetlených priestoroch. Práve tu sa k slovu dostávajú svetlovody.

Čo sú svetlovody?

Svetlovody sú mechanizmy, ktoré dokážu transportovať denné svetlo cez strechu dovnútra domu pomocou odrazivosti vysokolesklých materiálov.

Ako to funguje?

Svetlovod pozostáva z dvoch častí navzájom prepojených tubusom. Prvou časťou je strešný modul umiestnený na vonkajšej časti strechy.  Do strechy dokonale zapadá svojím tvarom, veľkosťou aj materiálom. Druhou časťou je difúzor, ktorým je svetlovod ukončený v interiéri, a ktorý svojím tvarom pripomína bežné stropné svietidlo. Difúzor prepúšťa slnečné svetlo do tubusu a z tubusu je prenášané do interiéru. Difúzor môže byť doplnený aj o úspornú LED žiarovku, ktorá je užitočná vo večerných a nočných hodinách, ale aj pri nepriaznivom počasí s nedostatkom slnečného žiarenia.

Už sme spomenuli, že difúzor je so strešným modulom prepojený tubusom. Tubus je zložený z vysokoreflexného materiálu s odrazivosťou až 98%. Vo svojich začiatkoch boli tubusy schopné prenášať svetlo do vzdialenosti približne 2 metrov, dnes je to podstatne viac, prenesú denné či mesačné svetlo až do vzdialenosti 6 metrov. K dispozícii sú rôzne veľkosti a varianty pre šikmú aj plochú strechu.  Keďže základňa svetlovodu je vyrobená z recyklovaného materiálu,  je výrobok šetrný aj  k životnému prostrediu.

Kedy a ako ich inštalovať?

Najčastejšie bývajú svetlovody inštalované v priebehu výstavby alebo rekonštrukcie, no nie je to pravidlo. Svetlovody si môžete dať nainštalovať aj dodatočne. Dobrou správou je, že na tento stavebný úkon nie je potrebné stavebné povolenie. Samoinštalácia sa tu ale neodporúča. Aj keď sa to môže zdať jednoduché, opak je pravdou. S konkrétnymi detailami montáže a napájania jednotlivých dielov si poradí len skúsený a vyškolený odborník. Nechajte preto prácu na neho a vy si už len vychutnajte svetlejšie a krajšie priestory.

Nepredražia mi svetlovody stavbu/rekonštrukciu?

Nie. Aj napriek tomu, že ceny neustále rastú a inak tomu nie je ani v odvetví stavebníctva, investícia do svetlovodov je tou rozumnou. Podľa uskutočnených výskumov, náklady na stavbu/rekonštrukciu sa pri svetlovodoch  zvýšia len o jedno percento. Budú vám však robiť praktickú službu každý deň, pričom ich životnosť je aj 25 rokov. Samozrejme, ak sú namontované správne. V neposlednom rade sú svetlovody dobrou investíciou aj z hľadiska úspory energie za svietenie. Za menej peňazí získate viac svetla a tým aj zdravšie a spokojnejšie bývanie.

Ako si vybrať správny typ strešného okna?

Ako si vybrať správny typ strešného okna?

Ak ste sa už rozhodli, že na vašej nehnuteľnosti budú okrem klasických okien aj strešné okná, zrejme stojíte pred otázkou, aké okno je pre váš domov to pravé. Možnosti sú naozaj pestré. Výber strešného okna by mal závisieť od typu a veľkosti miestnosti, typu strechy, polohy okna, ale napríklad aj od výšky osoby, ktorá bude s oknom manipulovať. Ale poďme pekne po poriadku.

Strešné okná od renomovaných firiem VELUX, ROTO a FAKRO môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií. Z hľadiska spôsobu otvárania sú najpoužívanejšie kývne strešné okná a výklopno-kývne strešné okná.

Kývne strešné okno je klasické strešné okno, ktoré sa otvára na stredovom kĺbe podobne ako bežné okná. Výklopno-kývne strešné okno je strešné okno, ktoré sa celé vyklopí smerom nahor, a tým umožňuje panoramatický výhľad z vášho podkrovia. Tento typ už predstavuje vyšší štandard medzi strešnými oknami. Závisí len na vás, či vám postačí miestnosť presvetliť a vyvetrať, alebo si chcete vychutnať aj dokonalý výhľad.

Z hľadiska umiestnenia kľučky/rukoväte rozoznávame tiež dva typy strešných okien, a to strešné okná s horným alebo dolným ovládaním. Práve tu hrá dôležitú úlohu výška používateľa, ale tiež výška osadenia okna.

Strešné okná s horným ovládaním sú vhodné do malých výšok a pre strechy so sklonom od 15 do 90 stupňov. Okrem pohodlného ovládania nám poskytnú aj ideálny výhľad, a to nielen pri státi, ale aj pri sedení.

Strešné okná s dolným ovládaním je možné namontovať aj do väčšej výšky, a to vďaka spodnej kľučke.

Výklopno-kývne strešné okná sú vhodné do menšej výšky a pre sklony striech od 15 do 55 stupňov.

Ak bude vaše okno/okná na ťažko dostupnom mieste, ani to nie je problém. Všetky okná značky VELUX, ROTO a FAKRO je možné ovládať aj diaľkovo. Stačí jedno stlačenie gombíka a vaše okno sa otvorí. Tento typ okien je vhodný aj pre imobilných používateľov a ocenia ich aj nižšie postavy.

 

V akej výške by malo byť strešné okno?

Prevláda názor, že strešné okno by malo byť čo najvyššie, aby vám zabezpečilo dostatok svetla. Nemusí to však byť pravidlom. To, kde sa bude okno v miestnosti nachádzať závisí aj od typu a veľkosti miestnosti a tiež od toho, kto bude oknom manipulovať. Ak bude strešné okno napríklad v detskej izbe a deti ho budú otvárať sami, prípadne sú osoby nízkeho vzrastu,  ideálne bude, aby bolo okno nižšie umiestnené. V neposlednom rade je to aj otázka vášho vkuse. Ak sa chcete v danej miestnosti cítiť dobre, je dôležité, aby okno korešpondovalo aj so zariadením miestnosti.

Ak zvolíte správnu výšku okna, nielenže zabezpečíte dostatok svetla v miestnosti, ale krásny výhľad si vychutnajú veľkí aj malí obyvatelia. Tu sa naskytá aj zaujímavé riešenie, a to zostava viacerých strešných okien nad sebou. Viac okien znamená ešte viac svetla a ešte krajší výhľad. V zásade  však platí, že spodná hrana okna by mala byť vo výške 90-110 cm, čo je aj bežná výška klasických fasádnych okien.

 

Potrebujem okno otvárať?

To, či budete strešné okno otvárať alebo nie viete len vy sami. Bude okno v obývaných alebo neobývaných častiach domu? Potrebujem miestnosti so strešnými oknami aj vetrať? Pokiaľ budú strešné okná v kúpeľni či kuchyni, určite budú otváravé. Ak však bude okno v neobývanej časti podkrovia alebo na chodbe, postačí aj neotváravé strešné okno. Pri zostave viacerých strešných okien je možnosť kombinácie otváravých a neotváravých okien, napríklad pri trojici strešných okien môžu byť krajné okná otváravé a stredové okno neotváravé – fixné.

Pre zvýšenie komfortu bývania, ale aj atraktivity vašej nehnuteľnosti môžete uvažovať aj o strešnom balkóne. Jeho vrchná časť sa otvára ako klasické strešné okno a pri vyklopení spodnej časti sa objaví zábradlie. Ide naozaj o miniatúrny balkón, ale jeho výhodou je okrem kvalitnejšieho vetrania aj úžasný panoramatický výhľad.

Strešné okná môžete samozrejme kombinovať aj s doplnkovými zvislými oknami a zabezpečiť  tak vášmu podkroviu ešte viac svetla, ešte viac čerstvého vzduchu a v neposlednom rade ešte krajší výhľad.

Ako vybrať strešné okno?

Ako vybrať strešné okno?

Pri výbere strešného okna by ste si mali položiť niekoľko otázok. Na ktorú svetovú stranu bude okno orientované? Aký bude jeho účel? Potrebujem len presvetlenie alebo aj kvalitné vetranie? V ktorej miestnosti sa bude nachádzať a kde bude v rámci nej umiestnené? Aké majú byť jeho veľkosť a tvar? Postačí mi jedno okno alebo potrebujem viac okien? Z akého by malo byť materiálu? To sú hlavné faktory, ktoré nás majú sprevádzať pri výbere strešného okna. 

Vel2 Vel3

Koľko svetla potrebujem?

Miestnosti v našich domoch a bytoch sú orientované istým smerom. To vo veľkej miere ovplyvňuje celkovú klímu jednotlivých miestností, a tým aj výber ideálneho strešného okna. Miestnosti orientované na juh sú spravidla svetlejšie a teplejšie. Naopak, miestnosti orientované na sever bývajú na svetlo a teplo chudobnejšie. Aj to treba brať do úvahy pri výbere strešného okna. Do miestností orientovaných na juh môžete umiestniť menšie strešné okno alebo viac menších okien, ak vám veľa tepla prekáža. Severne orientované miestnosti budú zrejme vyžadovať väčšie sklenené plochy, aby bol zabezpečený dostatok denného svetla aj v menej slnečných mesiacoch roka. Je len na staviteľovi, čomu dáva prednosť, aby sa vo svojom dome, byte či kancelárii cítil príjemne. Či už sa rozhodnete pre veľké strešné okno alebo viac menších okien, dávajte pozor na to, aby bola zabezpečená kvalitná tepelná izolácia. Zásadne však platí, že pomer zasklenia voči podlahovej ploche by mal byť 1:10. Pre skutočne veľkorysé presvetlenie podkrovia sa netreba obávať ani viacerých strešných okien alebo ich zostave. Všetko závisí na našom vkuse, celkovom vzhľade miestnosti, ale aj na našich finančných možnostiach.

Velux5

Kde viac a kde menej

Okrem orientácie okna na konkrétnu svetovú stranu by ste mali zvážiť aj to, kde bude okno umiestnené v rámci danej miestnosti. Potrebujem presvetliť chodbu alebo šatník? Chcem dokonalé osvetlenie pracovnej dosky v kuchyni či pracovného stola v kancelárii alebo detskej izbe? Prajem si mať v kúpeľni luxus v podobe slnečných kúpeľov? Kde v miestnosti vyžadujem viac svetla a kde mi naopak postačí menej? Zodpovedanie týchto otázok je pre výber ideálneho strešného okna nevyhnutné, pretože každý z nás má rád niečo iné a aj naše nároky na bývanie sa líšia.

Plastové či drevené?

Hoci medzi oknami dominuje drevo, čoraz obľúbenejším materiálom je aj plast. Tento variant strešného okna je bezúdržbový, pretože jeho drevené jadro je chránené vodotesnou polyuretánovou vrstvou. Vďaka tejto vlastnosti sa perfektne hodí do vlhkejších priestorov, akými sú kuchyňa či kúpeľňa. Celodrevené okná sa hodia do miestností, kde oceníte ich prirodzený drevený vzhľad. Na povrchu sú ošetrené len čírym, vodou riediteľným lakom, ktorý ich chráni pred nečistotami i vlhkosťou. Na vonkajšie oplechovanie sa používajú rôzne materiály, napríklad titánzinok, meď aj hliník. Pri výbere strešného okna treba teda zvážiť aj to, z akého materiálu je strecha, aby do nej nové strešné okno dokonale zapad

Prečo strešné okná?

Prečo strešné okná?

Velux1 

Uvažujete o vlastnom bývaní? Alebo ste sa už pustili do stavby či rekonštrukcie domu, bytu či podkrovia? V tom prípade sa do centra vašej pozornosti určite dostali aj okná.

Okrem klasických okien sú čoraz populárnejšie aj okná strešné. Poviete si – veď strešné oná nie sú žiadnou novinkou, boli tu aj pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi. Lenže nie sú strešné okná ako strešné okná. Doba sa mení, zvyšuje sa životný štandard a s ním aj naše nároky na bývanie. Práve kvalitné a moderné strešné okná môžu výrazným spôsobom prispieť k spokojnému a zdravému bývaniu, a tým aj k našej celkovej pohode a spokojnosti.

Prečo teda strešné okná?

V prvom rade preto, lebo ponúkajú ideálne množstvo denného svetla. Prirodzené svetlo má zásadný význam pre našu fyzickú i duševnú pohodu. Klasické okná síce denné svetlo dodajú, ale ich kombinácia so strešnými oknami zaistí prísun denného svetla v rôznych uhloch a aj do menej dostupných miest, akými sú úzke a malé priestory, chodby, šatníky či podkrovia.

So strešnými oknami je každý priestor svetlejší a jasnejší, či už ide o spálňu, detskú izbu, kuchyňu či kúpeľňu. Nie je nič krajšie, ako sa prebúdzať do slnkom zaliatej spálne či spolu s deťmi pozorovať nočnú oblohu. Strešné okná zaistia maximum svetla napríklad ráno pri obliekaní a líčení, ale aj počas denných aktivít. Či už doma pracujete alebo oddychujete, trávite tu dosť času a práve strešné okná ho môžu skvalitniť a spríjemniť. Pre optimálny komfort sa odporúča, aby presklená plocha predstavovala aspoň 10% celkovej podlahovej výmery miestnosti.

Ak si hlavu lámete nad tým, či sa pri strešných oknách dobre vyspíte, tak odpoveď je - jednoznačne áno. V noci, ale aj cez deň sa o pokojný spánok postarajú zatemňujúce rolety.

Ďalším dôvodom pre investíciu do strešných okien je možnosť rýchleho a účinného vetrania, najmä vo vlhkejších priestoroch, ako sú kuchyne a kúpeľne. Takýmto vetraním sa zabezpečí nielen eliminácia pár a výparov, ale aj prívod čerstvého vzduchu, ktorý je najmä v menších či podkrovných bytoch často nedostatkom.

V neposlednom rade sú strešné okná aj ekonomicky výhodnejšie ako rôzne vikiere či francúzske okná a ich montáž je rýchla a jednoduchá. Oplatí sa však investovať do renomovaných značiek, akou je napríklad VELUX. Strešné okná si môžete v dnešnej dobe ľahko a rýchlo objednať aj z Číny. V tomto prípade však musíte rátať s tým, že okná vám na

vašu nehnuteľnosť nemusia „sadnúť“, pretože ich stavebné parametre sú diametrálne odlišné od tuzemských, o kvalite už nehovoriac.

Velux4

Prečo vymeniť strešné okná?

Ak už na svojej nehnuteľnosti strešné okná máte, ale najlepšie roky už majú za sebou, možno je čas na ich výmenu. Prečo?

Nové strešné okná sú nielen príjemné na pohľad, ale ponúkajú lepšie tepelno-izolačné vlastnosti ako kedysi. Správny výber okien a ich počet vám zaistí lepší tepelný komfort počas celého roka, úsporu energie, ale aj moderný vzhľad vášho domu či bytu.

Bývajte zdravšie, efektívnejšie a atraktívnejšie so strešnými oknami VELUX.