SVETLOVODY alebo Svetlo namiesto tmy

Ľudia už od nepamäti hľadali spôsoby, ako dostať do svojich obydlí čo najviac svetla. Čiastočne sa to podarilo nápadom strešných okien, ktoré umožňujú rozptyl denného svetla pod rôznymi uhlami. Čo ale s priestormi, do ktorých je niekedy naozaj ťažké priniesť svetlo bežným spôsobom?  V tomto prípade máme na mysli priestory, akými sú šatníky, chodby, toalety, tmavé kúty v podkroví alebo schodiská. Aj tu je svetlo dôležité, lebo jeho absencia môže negatívne vplývať na psychiku človeka a jeho náladu. V najhoršom prípade môže mať na svedomí aj nebezpečné pády a úrazy v slabo osvetlených priestoroch. Práve tu sa k slovu dostávajú svetlovody.

Čo sú svetlovody?

Svetlovody sú mechanizmy, ktoré dokážu transportovať denné svetlo cez strechu dovnútra domu pomocou odrazivosti vysokolesklých materiálov.

Ako to funguje?

Svetlovod pozostáva z dvoch častí navzájom prepojených tubusom. Prvou časťou je strešný modul umiestnený na vonkajšej časti strechy.  Do strechy dokonale zapadá svojím tvarom, veľkosťou aj materiálom. Druhou časťou je difúzor, ktorým je svetlovod ukončený v interiéri, a ktorý svojím tvarom pripomína bežné stropné svietidlo. Difúzor prepúšťa slnečné svetlo do tubusu a z tubusu je prenášané do interiéru. Difúzor môže byť doplnený aj o úspornú LED žiarovku, ktorá je užitočná vo večerných a nočných hodinách, ale aj pri nepriaznivom počasí s nedostatkom slnečného žiarenia.

Už sme spomenuli, že difúzor je so strešným modulom prepojený tubusom. Tubus je zložený z vysokoreflexného materiálu s odrazivosťou až 98%. Vo svojich začiatkoch boli tubusy schopné prenášať svetlo do vzdialenosti približne 2 metrov, dnes je to podstatne viac, prenesú denné či mesačné svetlo až do vzdialenosti 6 metrov. K dispozícii sú rôzne veľkosti a varianty pre šikmú aj plochú strechu.  Keďže základňa svetlovodu je vyrobená z recyklovaného materiálu,  je výrobok šetrný aj  k životnému prostrediu.

Kedy a ako ich inštalovať?

Najčastejšie bývajú svetlovody inštalované v priebehu výstavby alebo rekonštrukcie, no nie je to pravidlo. Svetlovody si môžete dať nainštalovať aj dodatočne. Dobrou správou je, že na tento stavebný úkon nie je potrebné stavebné povolenie. Samoinštalácia sa tu ale neodporúča. Aj keď sa to môže zdať jednoduché, opak je pravdou. S konkrétnymi detailami montáže a napájania jednotlivých dielov si poradí len skúsený a vyškolený odborník. Nechajte preto prácu na neho a vy si už len vychutnajte svetlejšie a krajšie priestory.

Nepredražia mi svetlovody stavbu/rekonštrukciu?

Nie. Aj napriek tomu, že ceny neustále rastú a inak tomu nie je ani v odvetví stavebníctva, investícia do svetlovodov je tou rozumnou. Podľa uskutočnených výskumov, náklady na stavbu/rekonštrukciu sa pri svetlovodoch  zvýšia len o jedno percento. Budú vám však robiť praktickú službu každý deň, pričom ich životnosť je aj 25 rokov. Samozrejme, ak sú namontované správne. V neposlednom rade sú svetlovody dobrou investíciou aj z hľadiska úspory energie za svietenie. Za menej peňazí získate viac svetla a tým aj zdravšie a spokojnejšie bývanie.