Ako si vybrať správny typ strešného okna?

Ak ste sa už rozhodli, že na vašej nehnuteľnosti budú okrem klasických okien aj strešné okná, zrejme stojíte pred otázkou, aké okno je pre váš domov to pravé. Možnosti sú naozaj pestré. Výber strešného okna by mal závisieť od typu a veľkosti miestnosti, typu strechy, polohy okna, ale napríklad aj od výšky osoby, ktorá bude s oknom manipulovať. Ale poďme pekne po poriadku.

Strešné okná od renomovaných firiem VELUX, ROTO a FAKRO môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií. Z hľadiska spôsobu otvárania sú najpoužívanejšie kývne strešné okná a výklopno-kývne strešné okná.

Kývne strešné okno je klasické strešné okno, ktoré sa otvára na stredovom kĺbe podobne ako bežné okná. Výklopno-kývne strešné okno je strešné okno, ktoré sa celé vyklopí smerom nahor, a tým umožňuje panoramatický výhľad z vášho podkrovia. Tento typ už predstavuje vyšší štandard medzi strešnými oknami. Závisí len na vás, či vám postačí miestnosť presvetliť a vyvetrať, alebo si chcete vychutnať aj dokonalý výhľad.

Z hľadiska umiestnenia kľučky/rukoväte rozoznávame tiež dva typy strešných okien, a to strešné okná s horným alebo dolným ovládaním. Práve tu hrá dôležitú úlohu výška používateľa, ale tiež výška osadenia okna.

Strešné okná s horným ovládaním sú vhodné do malých výšok a pre strechy so sklonom od 15 do 90 stupňov. Okrem pohodlného ovládania nám poskytnú aj ideálny výhľad, a to nielen pri státi, ale aj pri sedení.

Strešné okná s dolným ovládaním je možné namontovať aj do väčšej výšky, a to vďaka spodnej kľučke.

Výklopno-kývne strešné okná sú vhodné do menšej výšky a pre sklony striech od 15 do 55 stupňov.

Ak bude vaše okno/okná na ťažko dostupnom mieste, ani to nie je problém. Všetky okná značky VELUX, ROTO a FAKRO je možné ovládať aj diaľkovo. Stačí jedno stlačenie gombíka a vaše okno sa otvorí. Tento typ okien je vhodný aj pre imobilných používateľov a ocenia ich aj nižšie postavy.

 

V akej výške by malo byť strešné okno?

Prevláda názor, že strešné okno by malo byť čo najvyššie, aby vám zabezpečilo dostatok svetla. Nemusí to však byť pravidlom. To, kde sa bude okno v miestnosti nachádzať závisí aj od typu a veľkosti miestnosti a tiež od toho, kto bude oknom manipulovať. Ak bude strešné okno napríklad v detskej izbe a deti ho budú otvárať sami, prípadne sú osoby nízkeho vzrastu,  ideálne bude, aby bolo okno nižšie umiestnené. V neposlednom rade je to aj otázka vášho vkuse. Ak sa chcete v danej miestnosti cítiť dobre, je dôležité, aby okno korešpondovalo aj so zariadením miestnosti.

Ak zvolíte správnu výšku okna, nielenže zabezpečíte dostatok svetla v miestnosti, ale krásny výhľad si vychutnajú veľkí aj malí obyvatelia. Tu sa naskytá aj zaujímavé riešenie, a to zostava viacerých strešných okien nad sebou. Viac okien znamená ešte viac svetla a ešte krajší výhľad. V zásade  však platí, že spodná hrana okna by mala byť vo výške 90-110 cm, čo je aj bežná výška klasických fasádnych okien.

 

Potrebujem okno otvárať?

To, či budete strešné okno otvárať alebo nie viete len vy sami. Bude okno v obývaných alebo neobývaných častiach domu? Potrebujem miestnosti so strešnými oknami aj vetrať? Pokiaľ budú strešné okná v kúpeľni či kuchyni, určite budú otváravé. Ak však bude okno v neobývanej časti podkrovia alebo na chodbe, postačí aj neotváravé strešné okno. Pri zostave viacerých strešných okien je možnosť kombinácie otváravých a neotváravých okien, napríklad pri trojici strešných okien môžu byť krajné okná otváravé a stredové okno neotváravé – fixné.

Pre zvýšenie komfortu bývania, ale aj atraktivity vašej nehnuteľnosti môžete uvažovať aj o strešnom balkóne. Jeho vrchná časť sa otvára ako klasické strešné okno a pri vyklopení spodnej časti sa objaví zábradlie. Ide naozaj o miniatúrny balkón, ale jeho výhodou je okrem kvalitnejšieho vetrania aj úžasný panoramatický výhľad.

Strešné okná môžete samozrejme kombinovať aj s doplnkovými zvislými oknami a zabezpečiť  tak vášmu podkroviu ešte viac svetla, ešte viac čerstvého vzduchu a v neposlednom rade ešte krajší výhľad.