Ako zariadiť podkrovie

Či už ste majiteľom domu alebo bytu, asi sa zhodneme v tom, že miesta nie je nikdy dosť. Ani dom ani byt sa nafúknuť nedá a poväčšine priestor, ktorý máme k dispozícii sa snažíme využiť čo najefektívnejšie a najpraktickejšie. Čím menší priestor, tým menej odkladacieho miesta, a tým menej priestoru na naše predstavy a sny. Koľkokrát sme si povedali, že až deti vyrastú, potom príde aj na nás a domov si prerobíme podľa svojich predstáv. Načo ale čakať toľko rokov. Ak máte napríklad neobývané podkrovie, svoje sny si môžete začať plniť už teraz. Práve na podkrovie si v tomto článku posvietime.

Nie je však podkrovie ako podkrovie. Ak ho chcete obývať, musí spĺňať určité požiadavky, napríklad svetlú výšku. Tú určuje norma STN 734301 a v podkroví musí byť najmenej 2300mm. Ak vaše podkrovie túto normu nespĺňa, stavebný úrad vám bývanie v ňom nedovolí. Ideálny priestor na bývanie je pod strechou so sklonom 45 stupňov. Potom vám už nič nebráni v tom, aby ste si v podkroví vytvorili príjemné bývanie  podľa vašich predstáv. Môže to byť kompletný byt ale aj akákoľvek miestnosť, či už spálňa, detská izba, pracovňa či kreatívny priestor pre vaše tvorenie.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, dôležité je, aby bol v podkroví dostatok svetla. To docielite správnym výberom strešných okien. Či to bude jedno okno, viacero okien alebo celá sústava okien, stavte na osvedčenú kvalitu renomovaných firiem VELUX, FAKRO a ROTO. Na bývaní sa šetriť neoplatí, a to platí aj pri výbere strešných okien. Musia byť kvalitné, dobre osadené a musia spĺňať všetky bezpečnostné normy. Pokiaľ si objednáte lacné strešné okná z Číny, nečakajte, že vám vydržia celé roky, nehovoriac o tom, že ani rozmerovo vám nemusia pasovať a sú vyrobené z iných materiálov, ako sa bežne používajú u nás. Pokiaľ ešte nemáte jasnú predstavu, ako má vaše podkrovie vyzerať, prizvite si na obhliadku okrem statika aj projektanta. Môže vám ušetriť množstvo času a ponúkne dobré rady. Oči projektantov a architektov vidia úplne inak a vy tak môžete získať dôležité informácie, vďaka ktorým vás projekt dostane úplne iný rozmer.

Zopár užitočných tipov prinášame aj my.

  • Dostatok svetla v podkroví docielite okrem osadenia strešných okien napríklad aj menšími svetlíkmi.
  • Ak podkrovie vymaľujete svetlými farbami, bude pôsobiť priestrannejšie. Vhodné sú napríklad svetlomodrá, svetloružová, broskyňová, svetlozelená, béžová, ale aj žltí, ktorá priestor rozjasní.
  • Dispozícii pomôže aj správne rozmiestnenie nábytku a najmä jeho minimalizácia. Ideálny je nábytok zhotovený na mieru, ale hodia sa aj nízke skrinky a komody umiestnené pod strešnými oknami. Vyššie skrinky a police zasa môžu dobre vyzerať v priestore medzi oknami.
  • Priestor v podkroví šetria sklápacie postele či vysúvacie detské postele, kedy sa v jednej, aj menšej izbe vyspí aj viac detí.
  • Čo sa týka osvetlenia, ideálnym riešením sú bodové svetlá namiesto veľkých lustrov. Pekne pôsobia aj stojace lampy v kúte miestnosti či menšie svetielka umiestnené napríklad nad detskými posteľami.
  • Malý priestor opticky zväčšia zrkadlá, ale aj presklené steny, tu ale pozor na súkromie susedov, ale aj vaše .
  • Strešné okná sa postarajú nielen o dostatok svetla a pekný výhľad, ale aj efektívne vetranie. Moderné strešné okná VELUX, FAKRO a ROTO môžete ovládať aj na diaľku, pričom sú vybavené elektrickým alebo solárnym pohonom a napríklad aj dažďovým senzorom, to znamená, že v prípade dažďa sa okná automaticky uzavrú.
  • Ak disponujete v podkroví skutočne malým priestorom, zväčšiť ho môžete napríklad strešným balkónom. Je to vlastne strešné okno, ktoré sa v spodnej časti vyklopí smerom von a vy tak získate miniatúrny balkón s ešte krajším výhľadom.
  • Okrem strešných okien môžete v podkroví využiť tiež vikiere, no stavebné úpravy sú v tomto prípade zložitejšie.
  • Pokiaľ ide o orientácia strešných okien, ideálna je východná strana, ktorá vám poskytne dostatok svetla v ranných a dopoludňajších hodinách. Záleží však len na vás, čo preferujete. Pozor však na orientáciu na južnú stranu, aby najmä v letných mesiacoch nedošlo k prehriatiu celého priestoru.
  • Okrem klasických izieb môžete vaše podkrovie premeniť na veľkorysý šatník, priestrannú pracovňu či dielňu, rozprávkovú detskú izbu a herňu alebo napríklad na knižnicu. Fantázii sa medze nekladú. Dôležité je vedieť, čo od podkrovia očakávate a ako v ňom chcete tráviť svoj voľný čas.